Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
Naukowe Towarzystwo Tomistyczne (z siedzibą przy ul. Klonowej 2/2, 05-806 Komorów; Numer KRS: 0000731440; REGON: 380208424, NIP: 5342583125), jest stowarzyszeniem którego początków należy upatrywać w październiku 1981 roku i wiązać z gronem osób skupionych wokół prof. Mieczysława Gogacza. Niestety w latach 90' Stowarzyszenie to zaprzestało spotkań i z mocy prawa zostało zlikwidowane. W 2017 r. podjęliśmy trud jego reaktywacji, jednak okazało się to niemożliwe. Postanowiliśmy więc, że spróbujemy je założyć od nowa, zachowując pierwotną nazwę. W listopadzie 2017 r. odbyło się zebranie założycielskie na które przybyło jedenaścioro osób, zaś w maju 2018 r. Sąd Rejestrowy wpisał Naukowe Towarzystwo Tomistyczne do Krajowego Rejestru Sądowego i od tego momentu zaczęliśmy działać.
W roku akademickim 2018/2019 Naukowe Towarzystwo Tomistyczne w ramach prowadzonej działalności statutowej oraz na mocy zawartego porozumienia o współpracy z dnia 21 września 2018 r. z Katedrą Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowało liczne spotkania o charakterze otwartym, tj. takich, w których mogły uczestniczyć osoby niezwiązane ze stowarzyszeniem poprzez członkostwo. Spotkania te odbywały się cyklicznie – mniej więcej raz w miesiącu i dotyczyły kolejno:
Zorganizowane Posiedzenia Otwarte:
SEMINARIA
09.10.2019 Wola jako władza. Metafizyka woli;
13.11.2019 Przedmiot woli;
11.12.2019 Liberum arbitrium - wybór (wolność); 0
8.01.2020 Cnoty i sprawności woli
11.03.2020 Wola a emocje
Nadto 12 kwietnia 2019 byliśmy współorganizatorami międzynarodowej konferencji wraz Sekcją Historii Filozofii UKSW, Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki KUL oraz Adler-Aquinas Institute (USA), na której referaty wygłosili:
16 czerwca 2019 r. zorganizowano spotkanie wieńczące cykl wykładów w roku akademickim 2018/2019. Było to jedyne spotkanie o charakterze nienaukowym, jednak zrzeszającym tomistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
Wszystkie wymieniowe wyżej działania wpisywały się w cele statutowe, a więc tworzenie warunków do rozwoju badań nad myślą Tomasza z Akwinu, dążenie do upowszechnienia tej myśli, jako istotnego nurtu w kulturze intelektualnej oraz kształtowanie zaangażowanych postaw swoich członków w imię humanizmu będącego wiernością istnieniu, prawdzie i dobru realnego człowieka.
Do realizacji powyższego celu Towarzystwo zdąża w szczególności poprzez:
1) Pomoc w doskonaleniu warsztatu badawczego członków Towarzystwa;
2) Wspieranie organizacyjne i finansowe inicjatyw badawczych i translatorskich członków
Towarzystwa;
3) Prowadzenie działalności popularyzacyjnej (odczyty, spotkania, spotkania dyskusyjne);
4) Prowadzenie działalności wydawniczej upowszechniającej prace członków Towarzystwa – zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami;
5) Współdziałanie z ośrodkami uniwersyteckimi i wydawniczymi;
6) Współdziałanie ze stowarzyszeniami naukowymi i twórczymi różnych środowisk, placówkami
kulturowymi, naukowymi, wydawnictwami, a także organizacjami społecznymi na rzecz doskonalenia warsztatu badawczego i upowszechniania dorobku twórczego członków Towarzystwa;
7) Inicjowanie i popularyzowanie uczestnictwa członków Towarzystwa w konkursach, przeglądach, sesjach i kongresach naukowych;
8) Upowszechnienie humanistycznych i religijnych wartości tomizmu w kulturze.
PUBLIKACJE:
Rocznik Tomistyczny tomy 1-7 (obecnie t. 8 w przygotowaniu);
Tomasz Sutton, De esse et essentia, Biblioteka Rocznika Tomistycznego, 2018;
W programie „Literatura” (ed. 2020) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostaliśmy dofinansowanie na realizację zadania polegającą na przygotowaniu publikacji "Tomasz z Akwinu – Komentarz do De hebdomadibus Boecjusza.Przełożył i opracował Michał Zembrzuski".
CYKL: TOMIZM W CZASIE ZARAZY (lub "małe vademecum tomizmu") realizowany na platformie YOU TUBE, dotychczas ukazały się odcinki:
1. Czym jest tomizm?;
2. Główne tezy tomizmu;
3. Tomasz i tomizm;
4. Odmiany tomizmu;
5. Struktura rzeczywistości;
6. Bóg w filozofii Tomasza;
7. Świętego Tomasza "drogi poznania Boga";
8. Istota Boga w filozofii Tomasza;
9. Filozofia człowieka;
10. Człowiek jako osoba;
11. Relacje osobowe
12. Teoria miłości
Nadto ukazał się filmik:
dr Michał Zembrzuski - Czy Bóg istnieje?
Wiemy, że działania które podejmujemy nie wpłyną bezpośrednio na sektory uznawane za kluczowe z punku widzenia rozwoju gospodarczego czy innowacyjności, ale wierzymy, że rozwój nauki i możliwość oddziałania na kulturę jest ważny i potrzebny. Musimy się zmagać ze zmieniającym się wciąż prawem, nieprzychylnym niejednokrotnie dla rozwoju nauki szczególnie tych jej gałęzi, które nie stanowią obiektów marzeń absolwentów liceów. Nowo ogłoszona lista czasopism uznawanych za naukowe oznacza definitywną śmierć wielu periodyków, nawet tych, które posiadają wieloletnią historię. Pomimo niedostania się na wspomnianą listę postanowiliśmy dalej robić swoje, jednak wiąże się to z brakiem dotacji zewnętrznych. Mimo, że praca przy powstawaniu kolejnych tomów przez członków redakcji wykonywa jest nieodpłatnie, jednak wydanie wiąże się ze stałymi kosztami - redakcja językowa, skład, łamanie, druk, dystrybucja... Na to wszystko próbujemy zdobyć pieniądze. Możemy się odwdzięczyć otwartymi drzwiami na każde nasze posiedzenie naukowe, na każdą konferencję czy sympozjum, które w trakcie roku akademickiego będziemy organizować.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Jeśli zdecydujesz się wesprzeć nas kwotą 5 zł/mc otrzymasz od nas pisemne podziękowanie za okazane wsparcie!
Patroni: 0
Jeśli zdecydujesz się wesprzeć nas kwotą 10 zł/mc otrzymasz od nas pisemne podziękowanie za okazane wsparcie oraz imienne zaproszenie na nasze posiedzenia otwarte . Mamy nadzieję, że wówczas będziemy mogli podziękować Ci osobiście oraz pokazać, że nie zmarnujemy Twojej darowizny.
Patroni: 0
Jeśli zdecydujesz się wesprzeć nas kwotą 20 zł/mc otrzymasz od nas pisemne podziękowanie za okazane wsparcie oraz imienne zaproszenie na nasze posiedzenia otwarte . Mamy nadzieję, że wówczas będziemy mogli podziękować Ci osobiście oraz pokazać, że nie zmarnujemy Twojej darowizny. Dodatkowo otrzymasz od nas książkę z zakresu filozofii tomistycznej, abyś mógł się nam przyjrzeć jeszcze dokładniej i może podobnie jak my zechcesz bliżej poznać św. Tomasza. :)
Patroni: 0
Jeśli zdecydujesz się wesprzeć nas kwotą 100 zł/mc otrzymasz od nas wszystkie fanty wymienione w niższych progach, ale również Twoje imię i nazwisko zostanie wymienione w sponsorach dzięki którym możliwe jest wydawanie przez nas „Rocznika Tomistycznego"zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc