Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Katarzyna Borowiecka w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam Katarzyna Borowiecka, jestem dziennikarką i być może już się kiedyś poznaliśmy.
W Canal+ rozmawiałam o kinie z twórcami i krytykami w programie Aktualności Filmowe+.
Wśród moich gości znaleźli się: Sally Potter, Mike Leigh, Andrew Scott, Sławomir Idziak, Joanna Kulig, Tomasz Kot czy Roman Polański.
Przez 13 ostatnich lat mówiłam - nie tylko o kinie - w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Zaczynałam w radiu od stażu (jako finalistka konkursu Grasz o Staż) i klejenia taśm, byłam reporterką, wydawczynią, autorką audycji, szefową Redakcji Publicystyki Kulturalnej.
Prowadziłam wieczorne Kluby Trójki, szukałam interesującej muzyki i związanych z nią historii z różnych zakątków globu w audycji Listy ze świata, towarzyszyłam Wam też z muzyką i zestawem przeróżnych rekomendacji w pasmie Do Południa. Współorganizowałam i koordynowałam 9 edycji konkursu Talenty Trójki dla młodych artystów filmu, teatru i sztuk wizualnych.
Tutaj z Ryszardem Jaźwińskim prowadzimy galę Talentów Trójki 2014 w Studiu im. Agnieszki Osieckiej (fot. Dariusz Kawka).
Dla Trójki rozmawiałam z Jane Birkin, Antonio Banderasem, Joshem Hartnettem, Rubenem Ostlundem czy Orhanem Pamukiem. Z mikrofonem zjeździłam festiwale (nie tylko) filmowe w Polsce i za granicą. Reportersko odwiedziłam też między innymi Los Angeles, Bilbao, Seul, Tokio czy Damaszek.
Tu zachwycam się komiksem Penelope Bagieu "Tupeciary" (fot. Jan Niebudek).
Moim radiowym oczkiem w głowie była autorska audycja ABC Popkultury. O kulturze popularnej w wielu jej przejawach rozmawiałam w kontekście istotnych zjawisk społecznych. Tego, co nam w duszy gra, co nas kręci i podnieca, ale i co nas niepokoi.
Za to docenili mnie studenci dziennikarstwa przyznając swoją nagrodę - MediaTOR - w kategorii NawigaTOR(ka), kategorii dla tych dziennikarzy, dzięki którym poglądy odbiorców zaczynają iść nowymi torami.
fot. Maciej Grzymek
Ale - przyszła pora na zmiany.
Po 13 latach odeszłam z Trójki. Moje nowe miejsce to POPcast, który właśnie nabiera rozpędu.
POPcast, czyli podcast o popkulturze - to nowa, nie ograniczona czasowymi ramami dwóch serwisów informacyjnych i bloków reklamowych audycja (jestem bardzo przywiązana do tego radiowego nazewnictwa), w której będę rozmawiać z twórcami, odwiedzać plany filmowe i serialowe, zabierać Was w ciekawe miejsca związane z kulturą popularną i analizować kolejne dzieła z równie jak ja zafascynowanymi tym światem gośćmi.
POPcast brzmi na przykład tak:
To odcinek specjalny - spotkanie z Harlanem Cobenem i rozmowa, między innymi, o serialu "W głębi lasu".
POPcast na razie będzie się ukazywał co dwa tygodnie. Nieregularnie będą się także pojawiały odcinki specjalne, czyli POPcast Extra - poświęcone jednemu twórcy lub tematowi. A co będzie potem - czas pokaże.
***
Gdybyście mnie zapytali od czego zaczęła się ta moja POPprzygoda - rudowłosa, jednooka Slivia na okładce "Zdradzonej czarodziejki", albumu otwierającego komiksową serię o Thorgalu, Wikingu z gwiazd, serię autorstwa Jeana van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego.
A na ekranie? Flash! Aaaa! Saviour of the Universe! Komiksowy bohater Flash Gordon ratował świat przed złym władcą planety Mongo, a przyśpiewywał mu do tego Freddie Mercury. Czego chcieć więcej? Film mocno się zestarzał, ale siedmiolatka, którą zafascynował wciąż jeszcze gdzieś we mnie jest.
Jestem przekonana, że każdy z Was ma takie wspomnienia.
Opowieści o popkulturze, których pełny jest i będzie POPcast to z jednej strony podróże sentymentalne - choćby dzięki filmom i serialom nawiązującym do produkcji, na których się wychowywaliśmy, a z drugiej - opowieści o bolączkach, lękach i marzeniach współczesnego człowieka - bo na nie najszybciej i w sposób najprzystępniejszy reaguje popkultura.
Słuchaj Katarzyna Borowiecka w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Katarzyna Borowiecka już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.