Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Stradosfera w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Swoją przygodę z lutnictwem zacząłem w 2011 r. Od tego czasu udało mi się uzyskać tytuł zawodowy (2015 r.), oraz chwilę postudiować na Akademii Muzycznej imienia "I. J. Paderewskiego" w Poznaniu.
Instrumenty są moją pasją, przez co poza pracą, zajmuję się głównie pracą :)
Historia nowożytnego lutnictwa liczona jest od połowy XVI w., kiedy to pewien Kremoński mistrz- Andrea Amati zbudował (być może) pierwsze czterostrunowe skrzypce. Od tego czasu w warsztacie lutnika nie zmieniło się praktycznie nic. Cały zawód cierpi za skostnienie przejawiające się w nieustannym kopiowaniu gotowych rozwiązań i modeli, bez próby ich zrozumienia.
Jednym słowem- wiem jak zbudować świetny instrument, nie wiem za to DLACZEGO takie, a nie inne rozwiązania dają zamierzony efekt i (co chyba najważniejsze), co by się zmieniło, gdybyśmy odeszli od utartych schematów!?
Na polskiej scenie brakowało kanału zagłębiającego się głębiej w zagadnienia sztuki lutniczej, postanowiłem wypełnić tą lukę kanałem "STRADOSFERA". Moim marzeniem jest stworzenie pewnej BAZY- punktu wyjścia, od którego następne pokolenia lutników W ŚWIADOMY SPOSÓB mogłyby rozwijać swoją sztukę. Chcę odpowiedzieć na pytania, które mnie dręczą, a na które żaden z moich poprzedników nie zostawił odpowiedzi.
We współpracy z fundacją "Otwarta Pracownia Twórcza" miałem przyjemność prowadzić DARMOWE WARSZTATY z podstaw sztuki lutniczej i instrumentologii dla niektórych warszawskich szkół muzycznych, niestety, ze względu na pandemię, musiałem w tym roku ograniczyć swoją działalność edukacyjną tylko do działań "wirtualnych".
W wolnym czasie tłumaczę literaturę zawodową z przełomu XIX i XX wieku. Zawiera ona w sobie wybitne dzieła świadczące sobą historię myśli wielu wybitnych twórców, które nigdy wcześniej nie były publikowane w języku Polskim. Wszystkie moje tłumaczenia dostępne będą dla moich patronów.
W planach mam stworzenie PODKASTU składającego się z serii audiobooków, na pierwszy ogień biorąc "LUTNICTWO: wstęp do sztuki lutniczej" prof. Kamińskiego i J. Świrka, który dostępny jest już na moim kanale YT.
Misją moją jest ponowne wprowadzenie sztuki lutniczej do świadomości społecznej, "odczarowanie" jej, pomoc (szczególnie młodym muzykom) w zapoznaniu i zaprzyjaźnieniu się z własnym instrumentem, oraz stworzenie kanału ciekawego NIE TYLKO dla moich kolegów po fachu ;)
Kanał na YT:
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.