Avatar użytkownika

Radek Teklak

7
patronów
83 
miesięcznie
17 576 
łącznie
7
patronów
83 zł 17 576 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Jest taka zorganizowana akcja, żeby literatowi in statu nascendi dać piątaka.

O każdym darczyńcy będę myślał ciepło podczas porannego prysznica.

Ponadto wyślę mailem życzenia świąteczne na Boże Narodzenie. Potraktujmy tę piątkę jako opłatę za okres próbny, po którym się zorientujecie, czy dostarczam to, czego się spodziewaliście, że będę.
10 zł miesięcznie
Jak mawiał Esterad Thyssen, mieć dychę i nie mieć dychy, to razem dwie dychy. Czyli posiłek na mieście dla głodnego literata. Ewentualnie...

Do dychy mogę dorzucić drugą dychę i jeszcze jedną dychę, i pójść z kobietą do kina na tanią środę. Dzięki temu przy trzech patronach jest szansa na jeden seans miesięcznie w parze (albo dwa solo), przy sześciu odpowiednio dwa/cztery, a przy stu to hoho, co drugi tydzień w parze, a samotnie to rok z górką. I teraz wyobraźcie sobie, że z każdego filmu piszę krótką recenzję, gdyż długie są męczące, i nikt już nie chce takich czytać. A wy już wiecie, czy chcecie obejrzeć dany film, czy wręcz przeciwnie.

Jestem kiepski w przyznawaniu nagród, więc nie śmiejcie się, jak coś skiepszczę, ale za dychę mogę zaproponować wam następujące wygrane:

- raz w miesiącu pójdę do kina na najgorszy film, jaki będzie aktualnie leciał w ramach taniej środy, i napiszę z niego recenzję. Bo recenzować dobre filmy każdy potrafi.

- jeżeli w danym momencie nie będzie złego filmu, pójdę na dobry. Plus recenzja.

- wybór filmu na następny seans będzie odbywał się w drodze głosowania pod specjalnym wpisem.

Oczywiście dostaniecie też nagrodę z poprzedniego poziomu, ale życzenia będą na Wielkanoc.
24 zł miesięcznie
Taki próg, bo to jest wynik bardzo ładnego mnożenia, czyli 1*2*3*4 A ja kończyłem mat-fiz, i ładne mnożenie bardzo doceniam. Poza tym tyle godzin liczy sobie doba. Albo na przykład gdybyśmy stanęli przed Ostatnią Wieczerzą Leonarda, oparlibyśmy się o lewą stronę fresku, zasłaniając Bartłomieja (śmierć męczeńska, obdarty ze skóry), albo o prawą, zasłaniając Szymona Kananejczyka (śmierć męczeńska, przepiłowany na pół przez Persów), i akurat bylibyśmy na tyle pijani, że dwoiłoby nam się w oczach, to tyle byśmy zobaczyli postaci na tym dziele. Dwunastka ogólnie jest dość szczęśliwą i fortunną liczbą, więc sobie pomyślcie, jak bardzo lepsza jest podwójna dwunastka.

Za dwajścia cztery złote można kupić prawie książkę. Na przykład dzisiaj na treningu widziałem pudło z książkami traktującymi o technice Pchających Dłoni. I jedna sztuka kosztowała 49 złotych z małym grosiwem. No to gdybym miał dwadzieścia cztery ziko, musiałbym ją przedrzeć na pół. Następnie trener przedarłby mnie na pół. Nie pozwólcie na to, by trener przedarł mnie na pół, tutaj potrzebuję przynajmniej dwóch Patronów.

Nagrody

- ostatnio wszedłem w audiobooki. Wiem, że nie każdemu taka forma aktywności pasuje, ale gdybyście doszli do wniosku, że jesteście zainteresowani spróbowaniem ostrożnym, to raz na trzy tygodnie mógłbym polecać jakąś książkę, oceniając ją w trzech aspektach. Treść. Realizacja. Lektor.

- żeby realnie myśleć o recenzowaniu audiobuków, potrzebuję tutaj przynajmniej dwóch osób, gdyż drogo, ale jak będzie więcej, to też sobie poradzę. Okres trzech tygodni bierze się stąd, że audiobuka słucha się ciut dłużej, niż czyta książkę. Wybór odbywałby się w drodze głosowania o czym mam napisać.

- w bonusie, raz na dwa tygodnie pisałbym recenzję książki. Taki prezent dla was, ale gdybyście nie mieli nic przeciwko, po miesiącu wrzucałbym go też na stronę, bo słowa zamknięte w szufladach się duszą. Potwierdzone info.

Nagrody z poziomów niższych w mocy. Święto do wyboru, w bonusie życzenia na Nowy Rok.
36 zł miesięcznie
Przez to, że nie założyłem nowego Patronite, muszę kombinować. Opisów poprzednich trzech progów nie mogę zmienić, bo są w nich aktywni patroni. Dlatego tutaj info dla wszystkich - daję kilka progów wsparcia, bo nie wiem jak bardzo kochacie mnie albo moje pisanie, i jak ta miłość przelicza się na wsparcie. Nie obiecuję cudów, wodotrysków, specjalnych atrakcji. Jeżeli będę coś robił, dostaną to wszyscy. Dlatego wsparcie wyższe niż 5 złotych jest wyłącznie waszą decyzją.
50 zł miesięcznie
Pięćdziesiątkę akurat w roku reaktywowania strony kończę, więc dodaję i taki próg. Powtórzę to, co powiedziałem przy progu 36 ziko.
Nie obiecuję cudów, wodotrysków, specjalnych atrakcji. Gdy coś zrobię, dostaną to wszyscy. Dlatego wsparcie wyższe niż 5 złotych jest wyłącznie waszą decyzją.
72 zł miesięcznie
To mój rocznik. Nie spodziewam się tu patronów, ale niech upamiętnia rzeczy.
Powtórzę i tutaj. Gdy coś zrobię, dostaną to wszyscy. Wsparcie wyższe niż 5 złotych jest wyłącznie waszą decyzją.
100 zł miesięcznie
Stówka to ostatnio drobny nominał, ten próg wrzucam by uczcić godne wysiłki obozu władzy w nierównej walce z inflacją.
I powtarzam, gdy coś zrobię, udostępnię to wszystkim. Nie ma więc logicznego powodu, by wspierać mnie kwotą wyższą niż piątak. Ba, nie ma logicznego powodu, by wspierać mnie jakąkolwiek kwotą. Ja i tak będę pisał.
1000 zł miesięcznie
Chciałem mieć osiem progów, bo osiem to piękna cyfra. To próg dla mecenasów kultury i sztuki. Ale nie ma logicznego powodu, dla którego warto wydać tauzena, żeby dostać to samo, co dostają ludzie, którzy wspierają mnie wyłącznie dobrym słowem.
Dlatego zalecam głęboki namysł przed wydaniem takich pieniędzy.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Radek Teklak w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Seriale, filmy, polityka, publicystyka, lajfstajl, klauni.

 

W internecie robię od 1998 roku, na początku był usenet. 

Na stronie radkowiecki.is.evil.pl od 2002 (wcześniej radkowiecki.republika.pl - tak, miałem stronę na onecie).

Na blogu radkowiecki.blox.pl od 2007.

Na stronie teklak.pl od 2016.

Potem przerwa. Długa.

W 2022 roku wracam do siebie. Fejs się nie sprawdził jako platforma do głoszenia wolnego słowa. Na szczęście zrealizował się tam aspekt społecznościowy, dzięki czemu prowadzę na stronę tłum fantastycznych czytelników.

Cele Autora

Pierwsza liczba doskonała
 • 6 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Poradniki patronite mówią, żeby dać cele. Nie mam żadnych związanych z tym projektem, wiec dam takie, dzięki którym się czegoś nauczymy. Ich realizacja nie pociągnie za sobą fajerwerków. Ewentualną gratyfikację osiągniemy na wskaźniki realizacji celów. Dlatego pierwszy daję taki niski, żeby od razu sieknąć kilkaset procent.

Liczba doskonała to taka liczba, która jest równa sumie wszystkich swoich dzielników właściwych, czyli mniejszych od niej samej.
Dzielniki liczby 6 to 1, 2 i 3
Po zsumowaniu dają 6. Kolejna liczba doskonała w następnym progu.

W ogóle 6 to wyjątkowo ładna liczba, ponieważ jej dzielniki właściwe dają ją samą nie tylko po dodaniu, ale i po przemnożeniu. 1x2x3=6
Niezły bajer.
W obie strony jednakowe spodnie Pitagorasowe
 • 25 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Twierdzenie Pitagorasa znacie a^2+b^2=c^2
Zazwyczaj służy do wyznaczania długości trzeciego boku trójkąta prostokątnego. Moja ulubiona trójka liczb Pitagorasowych to 3, 4 i 5. Są najmniejszymi kolejnymi liczbami naturalnymi, spełniającymi to równanie.
3^2+4^2=5^2
9 + 16 = 25
Pamiętam, że gdy to zobaczyłem po raz pierwszy, zachwyciłem się całkowicie i kompletnie.
Druga liczba doskonała
 • 28 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Drugą liczbą doskonałą jest 28. Jej dzielniki właściwe to 1, 2, 4, 7, 14
Ich suma, jak widzicie, wynosi 28.
Ostateczna dpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę
 • 42 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Wiadomo. Kiedyś była liczbą z serii 'pozdro dla kumatych', kilka lat temu trafiła do mainstreamu, i teraz kojarzy ją prawie każdy. Z nią związane są dwie ciekawostki.

42 jest liczbą sfeniczną. Liczby sfeniczne to liczby naturalne, które są iloczynem trzech różnych liczb pierwszych.
42 = 2x3x7
Szkoda, że 6 nie można wciągnąć do tej rodziny, ale 1 nie jest liczbą pierwszą, pomimo zmyłkowej nazwy.

Druga ciekawostka. Kod ASCII dla asteriska, czyli popularnej gwiazdki (*) to 42. Gwiazdka to tzw. wildcard character (wieloznacznik), czyli coś, co może oznaczać wiele rzeczy, dowolny ciąg znaków albo odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę. Byłby to bardzo sprytny pomysł, bardzo w duchu Douglasa Adamsa, ale tym razem brzydka prawda zniszczyła piękną historię.
Adams wspomniał w wywiadach, że wybrał zupełnie przypadkową liczbę, a odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę równie dobrze mogła brzmieć "Blue" albo "Fred".
Pierwsza z pary liczb zaprzyjaźnionych
 • 220 zł miesięcznie
 • 137 zł brakuje
37%
Dwie liczby naturalne się zaprzyjaźniają, gdy każda z nich jest równa sumie dzielników właściwych drugiej liczby. Dzielnik właściwy liczby, to każdy jej dzielnik mniejszy od niej samej, wspominałem o tym przy okazji liczb doskonałych.

Rozwiązanie zagadki drugiej liczby zaprzyjaźnionej z tej pary w kolejnym progu.
Druga z pary liczb zaprzyjaźnionych
 • 284 zł miesięcznie
 • 201 zł brakuje
29%
Rozwiązanie zagadki pierwszej pary liczb zaprzyjaźnionych.

Pierwsza to 220, jej dzielniki właściwe to: 1,2,4,5,10,11,20,22,44,55,110
Po zsumowaniu dają 284

Dzielniki właściwe liczby 284 to: 1,2,4,71,142
Te z kolei po zsumowaniu dają 220.

Dlatego 220 i 284 się przyjaźnią.
Sami wiecie
 • 500 zł miesięcznie
 • 417 zł brakuje
16%
To w sumie będzie głównie o polityce, więc od 500+ nie uciekniemy, nieważne jak bardzo byśmy się starali.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Radek Teklak już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Artur Stepien
Artur Stepien
5 zł
Piotr Jabłoński
Piotr Jabłoński
24 zł
Marta Tulińska
Marta Tulińska
24 zł
Magdalena
Magdalena
10 zł
Kojer
Kojer
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.