Podaruj znajomemu subskrypcję Autora WhyBlueSky w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Agata Wilam i uczniowie Legacy Academy w Beninie.
Od ponad 5 lat uczymy nauczycieli szkół publicznych oraz tanich szkół prywatnych w krajach rozwijających się, takich jak Nigeria i Tanzania. Dla wielu szkół, nauczycieli i dzieci staliśmy się wrotami do świata nowoczesnej edukacji, dzięki którym, mogli uwierzyć w swoje zdolności i optymistycznie zobaczyć przyszłość. Nauczycieli uczymy jak rozwijać umiejętności i talenty, uczniom pokazujemy jak ciekawy jest świat nauki.
Potrzebujemy twojego zaangażowania, by kolejne szkoły włączyć do programu systematycznych szkoleń.
Ken-ade school w Makoko, slamsowej dzielnicy Lagos. Lekcja o bezpieczeństwie na drodze.
Do tej pory odbyliśmy około dwidziestu wypraw do Afryki, zorganizowaliśmy dziesiątki spotkań warsztatowych na żywo i setki online. Wykształciliśmy 10 miejscowych trenerów, którzy teraz prowadzą szkolenia.
Ponad 4000 nauczycieli wzięło udział w naszych programach szkoleniowych. Obecnie co tydzień odbywa się 15 spotkań treningowych, w których biorą udział nauczyciele z sześciu stanów południowej Nigerii, w trzech z nich ściśle współpracujemy z lokalnymi władzami edukacyjnymi.
W stanie Ogun, w październiku, rozpoczęliśmy ogromny projekt - regularnymi treningami objęliśmy nie wybrane szkoły, lecz całe dystrykty, łącznie aż 150 szkół.
Rozpoczynaliśmy od jednego programu treningowego dla wszystkich, obecnie mamy już 9 modułów szkoleniowych. Otworzyliśmy także platformę ze scenariuszami lekcji, które oparte są zarówno na naszej metodzie, jak i nigeryjskim curriculum.
Program treningowy - nauczyciele mogą uczyć się z nami przez trzy lata.
Pracujemy zespołowo, choć obecnie zespół jest niewielki: W Polsce pracuję razem z Sonią Niedopytalską, która przygotowuje program szkoleniowy oraz szkoli nasze nigeryjskie trenerki i trenerów.
W Nigerii pracuje Bukola Akinremi oraz Moji Adeniran - obie są odpowiedzialne za sprawy organizacyjne, komunikację i bezpośrednią współpracę ze szkołami.
Planujemy powiększenie zespołu, bo - chociaż nauczyliśmy się pracować super efektywnie i oszczędnie - rośniemy: coraz więcej szkół chce dołączyć do szkoleń.
Regularnie pracuje z nami zespół 10 trenerów - wszyscy nauczyli się - i wciąż uczą warsztatu szkoleniowego w działaniu. Niektóre osoby pracują z nami już od 4 lat.
Samuel, Elizabeth, Abimbola and Tinuola - trenerski zespół z Lagos i zespół WhyBlueSky.
Przed nami wiele nowych wyzwań: nowe projekty, nowe kierunki geograficzne, wśród nich przede wszystkim Tanzania. Rozpoczęliśmy współpracę z małym uniwersytetem na stokach Kilimandżaro, kształcącym nauczycieli przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, ale będziemy mogli ją rozwinąć, gdy pozyskamy środki na ten cel.
Studenci MWENGE University, w Moshi, Tanzania
W roku szkolnym 2022 / 23, na przekór trudnym czasom, chcemy objąć programem kolejnych 4 000 nauczycieli, a poprzez nich - 100 000 dzieci.
Miesięczny koszt szkolenia jednego nauczyciela to około 3,5 zł . Każda wpłata pomaga nam dotrzeć do kolejnej szkoły i rozpocząć tam trening. Liczymy na ciebie.
*****
Edukacja jest jak podróżowanie. Wiąże się z odkrywaniem, przygodą, pokonywaniem trudności i zachwytem. Wybierzcie się z nami w tę podróż.
*****
Nazywam się Agata Wilam. Od kilkunastu lat zajmuję się edukacją. W 2007 roku wraz z koleżankami założyłam Uniwersytet Dzieci - organizację w twórczy i aktywny sposób odpowiadającą na dziecięce pytania.
Wcześniej współtworzyłam podróżnicze wydawnictwo Pascal, które oparte było na pasji do podróżowania i do pisania. W wydawnictwie nauczyłam się patrzeć na świat oczami czytelników i odbiorców. “Czego potrzebuje podróżnik i turysta?” “Jak sprawić, by podróżowanie było ekscytującą przygodą a nie pasmem problemów?” Rozwijam tę umiejętność do dzisiaj. Bardzo przydaje się w realizowaniu projektów w innym kontekście geograficznym i kulturowym.
W czasach pionierskich dla polskiego internetu pełniłam funkcję Redaktora Naczelnego Onetu, później współorganizowałam akcję muzealną Muzeobranie, która otworzyła szeroko muzealne drzwi przed rodzinami z dziećmi w Krakowie i Małopolsce.
Kilka lat temu założyłam WhyBlueSky - organizację edukacyjną, oddaną uczeniu nauczycieli. WhyBlueSky to obecnie moja praca i moja pasja.
I jeszcze jedno. W wolnych chwilach tańczę tango - ale nie w Nigerii. Tam daję się pociągnąć lokalnym rytmom.
Dzieci z natury są ciekawe. W pierwszych latach życia, przez zabawę i pytania poznają najbliższy świat. Gdyby dzieci uczyły się tak szybko przez wszystkie szkolne lata, jak uczą się wtedy, gdy jeszcze nie chodzą do szkoły, świat byłby pełen dorosłych, którzy szybko rozwiązują każdy problem.
WhyBlueSky uczy NAUCZYCIELI, jak pozwolić dzieciom wykorzystać naturalny zapał do nauki przez cały okres edukacji. Ten zapał rozpalamy też w nauczycielach.
Często mówimy, że polska szkoła nie jest na miarę obecnych czasów, że jest pruska, dziewiętnastowieczna. Na świecie są jednak miejsca, gdzie szkoła rozjeżdża się z rzeczywistością nie o lata czy wieki, ale o całe epoki. Jedynym wyposażeniem szkoły jest dach i cztery ściany, a jedyną metodą nauczania - powtarzanie i zapamiętywanie.
Do takich krajów należy Nigeria.
Połowa jej mieszkańców - około 100 milionów - to dzieci i nastolatki. Co piąte dziecko nie chodzi do szkoły. W podstawówkach brakuje około ćwierć miliona nauczycieli, A 40% z tych, którzy uczą, nie ma odpowiednich kwalifikacji. Uczniowie - nawet 3-letnie przedszkolaki - siedzą cały dzień w ciasnych ławkach, które wyglądają jak wyciągnięte ze średniowiecznej szkółki parafialnej, patrzą na gęsto zapisaną tablicę, powtarzają na głos za nauczycielką i uczą się na pamięć.
Jedna ze szkół publicznych na obrzeżach Abeokuty.
Od kilku lat działamy w nigeryjskich szkołach. Nie raz na własne oczy widziałam, jak szybko dzieci potrafią włączyć się do działania, gdy tylko zaproponuje się im zabawy naukowe, zagadki matematyczne czy eksperymenty.
Naszą inspiracją są dziecięce pytania. “Dlaczego niebo jest niebieskie?” jest jednym z nich. Dlatego nazwa naszej organizacji brzmi WhyBlueSky.
Pomagamy nauczycielom rozwijać krytyczne myślenie, umiejętności współpracy i komunikacji, kreatywność. Nasi nigeryjscy przyjaciele potrzebują ich dokładnie tak samo jak my tu, w Polsce.
Robimy to przede wszystkim poprzez TRENINGI DLA NAUCZYCIELI. Pracujemy głównie z nauczycielami niskobudżetowych szkół prywatnych, które w wielu regionach kraju są podstawą systemu edukacji. Za naukę, uczniowie płacą około 12 zł miesięcznie Nie mam pojęcia, jak jest możliwe prowadzenie szkoły z takim budżetem. A są ich tutaj tysiące - w samym tylko Lagos ok. osiemnaście, może nawet 20 tysięcy.
Konsekwencją niskiego czesnego są bardzo niskie nauczycielskie pensje, więc - jak możesz się domyślić - nie jest to oblegany zawód, a osoby, które już w nim pracują, nie mają środków na dalsze kształcenie.
A tak wygląda nasz trening.
Na podstawie instrukcji przesłanych na telefon koordynatora, nauczyciele wykonują zadania treningowe. Trenerka jest z koordynatorami w kontakcie, a więc w przypadku trudności, służy pomocą. Koordynator podczas treningu przesyła nam zdjęcia i krótkie nagrania wideo, a więc natychmiast widzimy jak sobie radzą nasi kursanci. Jak już wiesz, niskobudżetowych szkół jest bardzo bardzo dużo. Dlatego stworzyliśmy taki model pracy, dzięki któremu możemy prowadzić treningi w wielu z nich. I powstał taki w pełnym tego słowa znaczeniu hybrydowy model: technologia (bardzo prosta) + realne warsztaty z bardzo realnymi aktywnościami.
Pracujemy metodami aktywnymi. Oznacza to, że nauczyciele wykonują różnorodne zadania: manualne, ruchowe, plastyczne czy w formie prostych eksperymentów naukowych, zamiast pisać notatkę z wykładu. Na naszych treningach, cieszą się jak dzieci.
Jakie są zadania? Zobacz przykłady.
Działamy w Nigerii od września 2017 roku. W naszych warsztatach uczestniczyło już ponad 4 tysiące nauczycieli. Współpracujemy z lokalnymi stowarzyszeniami szkół, władzami edukacyjnymi i zyskaliśmy poparcie lokalnych królów! Liczymy także na twoje wsparcie.
I, na koniec, jeszcze jedna kwestia: dlaczego crowdfunding?
Dlatego, że daje możliwość wpływania na rzeczywistość tu i teraz, tobie i mnie, bez oglądania się na “onych”. Więc - do dzieła!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.