Wesprzyj ideę Bropedii, która dąży do przedstawienia różnorodnego świata browarów i ludzi w nimi związanych. Przyłącz się do działań ukierunkowanych na pokazania szerokiego spektrum profesji, od małych rodzimych browarów rzemieślniczych, przez browary regionalne, aż po duże browary koncernowe.
Inicjatywa wystartowała 29 września 2022 na instagramowym profilu ProPiwo, czyli serwisie związanym z szeroką tematyką piwa. Wpisy Bropedii zbierają rozproszone w prasie i internecie informacje o browarach, które ostatecznie weryfikowane są u źródła, a następnie przedstawiane w postaci przejrzystych infografik.
Do tej pory powstało ponad 70 infografik o browarach zawierających takie dane jak:
- nazwa browaru
- znak graficzny browaru
- data powstania
- nazwisko piwowara
- nazwisko lub nazwa właściciela
- przykłady stosowanego wzornictwa opakowań
- poglądowa mapa z zaznaczoną lokalizacją browaru (browary stacjonarne)
- wiekość i producent warzelni (browary stacjonarne)
- wielkość leżakowni (browary stacjonarne)
- rodzaj pasteryzacji (browary stacjonarne)
- itp.
Przyszła pora, aby Bropedia wyszła poza ramy Instagrama i stała się niezależnym bytem, posiadającym własną stronę internetową z intuicyjnym systemem wyszukiwania i przeglądania informacji o browarach. Na stronie BROPEDIA.PL zostały rozpoczęte prace nad stworzeniem indeksu opisującego około 400 współcześnie działających browarów. Każdy browar będzie posiadał swoją własną podstronę, na której zostanie umieszczona infografika o konkretnym browarze. Aktualnie istnieje ponad 70 gotowych i zweryfikowanych infografik. Trwają aktywne działania zmierzające do tworzenia kolejnych.
Na instagramowym profilu ProPiwo oprócz infografik o browarach, realizowane są takie projekty jak:
#KtoBro - galeria ludzi ze świata piwa, w której prezentowani są piwowarzy, właściciele browarów i osoby związane z kulturą piwa
#ProPiwoNews - wywiady z osobami związanymi z browarami
#TakieBrowary - fotorelacje z odwiedzanych browarów
#GaryBrowary - krótkie filmy edukacyjne pokazujące sprzęty w konkretnych browarach
#ProPiwoBeerArt - krótkie, artystyczne klipy prezentujące wzornictwo opakowań
Wszystkie powyższe materiały dotyczące konkretnych browarów, zostaną umieszczone na stronie BROPEDIA.PL i przypisane do właściwych podstron zawierających infografiki o tych browarach. Dzięki temu każda podstrona będzie obfitowała w bogaty zbiór różnorodnych materiałów graficznych, zdjęciowych i filmowych.
Aby uatrakcyjnić formę przekazu, podstrony w pierwotnej postaci będą przypominały pusty album na naklejki (coś w rodzaju albumu na naklejki z piłkarzami), a każdy rodzaj zebranego materiału o browarze trafi we właściwe miejsce w układzie strony.
Podsumowując - wsparcie Patronów ma umożliwić:
- stworzenie internetowej strony BROPEDIA.PL, na której zostaną umieszczone infografiki dotychczas opisanych browarów
- prowadzenie dalszych działań polegających na docieraniu do kolejnych browarów
- uzupełnienie strony internetowej o inne materiały dotyczące konkretnych browarów
- zebranie środków na utrzymanie strony internetowej
- zebranie zaplecza finansowego umożliwiającego realizowanie różnych innych projektów
Pomóż w utrwaleniu współczesnej, polskiej kultury piwnej. Stwórzmy razem stronę, która będzie wizytówką polskiego browarnictwa dla obecnych i przyszłych pokoleń.