Avatar użytkownika

magazyn żydowski „Chidusz"

36
patronów
1 210 
miesięcznie
19 480 
łącznie
36
patronów
1 210 zł 19 480 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Zostajesz Patronem magazynu żydowskiego „Chidusz"!

!תודה
(Toda, dziękujemy!)

Bardzo serdecznie dziękujemy za Twoje wsparcie – dzięki Tobie nasz magazyn może istnieć i rozwijać się!

W ramach podziękowania wpiszemy Cię na listę Patronów na naszej stronie internetowej.

20 zł miesięcznie
Dziękujemy, że darzysz nas swoim zaufaniem!

!תודה
(Toda, dziękujemy!)

Twój wkład w rozwój kultury żydowskiej jest naprawdę nieoceniony!

Wspierając „Chidusz", otrzymujesz to, co Patroni w poprzednim progu. Dodatkowo – jednorazowo wyślemy do Ciebie archiwalne, elektroniczne wydanie „Chiduszu", które samodzielnie wybierzesz (począwszy od numeru 4/2018).

30 zł miesięcznie
Razem tworzymy inkluzywną kulturę żydowską w Polsce!

!תודה
(Toda, dziękujemy!)

„Chidusz" szuka w kulturze żydowskiej miejsca dla osób wykluczanych. Dzięki Twojemu wsparciu możemy tworzyć teksty, które pozwalają odkryć swoje duchowe miejsce m.in. członkom społeczności LGBTQIA+.

Za wsparcie naszej misji otrzymasz wszystko to, co Patroni w poprzednich prograch.

Oprócz tego co sześć miesięcy aktywnej subskrypcji otrzymasz od nas mały prezent-niespodziankę, którą prześlemy pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski).
50 zł miesięcznie
Twoja pomoc w tworzeniu kultury żydowskiej w Polsce jest naprawdę nieoceniona!

! תודה רבה
(Toda raba, dziękujemy bardzo!)

Dzięki Twojemu wsparciu możemy pozyskiwać prawa autorskie do literatury i publicystyki najważniejszych autorów żydowskich z Polski i świata. Gdyby nie Ty, wybitne eseje żydowskiej teolożki i feministki Judith Plaskow nie mogłyby się ukazać w „Chiduszu".

Za Twoje wsparcie otrzymasz wszystko to, co Patroni w poprzednich progach. Ponadto wpiszemy Cię na listę Patronów w drukowanym „Chiduszu", a co sześć miesięcy aktywnej subskrypcji otrzymasz od nas prezent-niespodziankę, którą dostarczymy pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski).
100 zł miesięcznie
Jesteś nieocenionym darczyńcą „Chiduszu"!

! תודה רבה
(Toda raba, dziękujemy bardzo!)

Dzięki Twojej hojności możemy docierać do wszystkich zainteresowanych kulturą żydowską w Polsce i na świecie.

Za Twoje wsparcie otrzymasz wszystko to, co Patroni w poprzednich progach. Dodatkowo możesz wskazać osobę lub instytucję, która otrzyma od nas darmową prenumeratę „Chiduszu" (papierową na terenie Polski bądź elektroniczną poza jej granicami).
200 zł miesięcznie
Twoje wsparcie jest kluczowe dla dalszego istnienia naszego pisma!

!תודה מכל הלב
(Toda mi kol ha-law! Dziękujemy z całego serca!)

Niestety obecna sytuacja w Polsce powoduje, że wiele publicznych grantów jest dla nas niedostępnych. Rozumiesz to i pomagasz nam dalej istnieć.

Za Twoje wsparcie otrzymasz wszystko to, co Patroni w poprzednich progach. Dodatkowo raz w roku możesz zaproponować nam temat albo osobę, z którą chciał(a)byś, abyśmy przeprowadzili wywiad. Jeśli dojdzie do publikacji, pod tekstem – w drukowanym i elektronicznym „Chiduszu" – podziękujemy Ci w specjalny sposób.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
2 dostępne miejsca
Jesteś mecenasem kultury żydowskiej w Polsce. Chcemy wyjątkowo podziękować Ci w „Chiduszu"!

!תודה מכל הלב
(Toda mi kol ha-law! Dziękujemy z całego serca!)

Dziękujemy Ci z całego serca! Dzięki Tobie możemy realizować wszystkie nasze najśmielsze projekty wydawnicze. Wspierasz naszą pasję, jaką jest dzielenie się tym, co głębokie i twórcze w kulturze żydowskiej.

Za Twoje wsparcie otrzymasz wszystko to, co Patroni w poprzednich progach.

Oprócz tego specjalne podziękowania popłyną do Ciebie w drukowanym i elektronicznym „Chiduszu". Będą bardzo widoczne, ponieważ przeznaczymy na nie aż pół strony. Podziękowania pojawią się w każdym „Chiduszu", który wydamy podczas trwania Twojego patronatu.

Jeśli będziesz we Wrocławiu, chętnie oprowadzimy Cię po naszym mieście szlakiem kultury żydowskiej, który stworzyliśmy po kilku latach studiów nad historią stolicy Dolnego Śląska. Pokażemy Ci synagogę, dom modlitwy, mykwę oraz wiele oczywistych i nieoczywistych zabytków żydowskiego Wrocławia. Do zobaczenia w Mieście Spotkań!

3000 zł miesięcznie
Wybierz 3000 zł
1 dostępne miejsce
Jesteś Mecenasem „Chiduszu"!

!תודה מכל הלב
(Toda mi kol ha-law! Dziękujemy z całego serca!)

Dzięki Tobie możemy realizować wszystkie nasze najśmielsze projekty wydawnicze. Wspierasz naszą pasję, jaką jest dzielenie się tym, co głębokie i twórcze w kulturze żydowskiej.

Za Twoje wsparcie otrzymasz wszystko to, co Patroni w poprzednich progach – zmieni się jednak forma podziękowania.

Specjalne podziękowania dla Mecenasa „Chiduszu" – których treść skonsultujemy z Tobą – pojawią się w drukowanym i elektronicznym „Chiduszu" na drugiej lub przedostatniej stronie – czyli jedynych dwóch kolorowych stronach wewnątrz naszego pisma. Podziękowania pojawią się w każdym numerze, który wydamy podczas trwania Twojego patronatu.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora magazyn żydowski „Chidusz" w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

„Chidusz" to dobre wydanie kultury żydowskiej: tłumaczymy literaturę żydowską, rozmawiamy z ciekawymi ludźmi, odkrywamy tajemnice kultury i tradycji żydowskiej, pokazujemy judaizm feministyczny, inkluzywny i przyjazny dla osób LGBTQIA+.

Od 9 lat przekonujemy Was, że z bogactwa kultury żydowskiej mogą czerpać wszyscy, niezależnie od wyznawanej (i niewyznawanej!) religii, pochodzenia, poglądów czy tożsamości seksualnej. W ostatnich latach daliśmy Wam dostęp do wielu niepublikowanych wcześniej po polsku dzieł tak wybitnych twórców jak Chaim Grade, Josef Opatoszu, Etgar Keret, Amos Oz czy Tony Kushner (autor Aniołów w Ameryce). 

W „Chiduszu” wchodzimy w często burzliwy dialog z tradycją, która jest nam szczególnie bliska. Nie pokazujemy kultury żydowskiej w tendencyjny sposób. Kłócimy się z polityką Izraela, choć uważamy, że to piękny i zachwycający kraj. W każdym numerze robimy przegląd zagranicznej prasy, żeby poinformować Was o najciekawszych wydarzeniach z żydowskiego świata.

Sporo naszych tekstów udostępniamy na stronie internetowej, by każdy miał dostęp do publikowanych przez nas, unikatowych treści. Ponadto w ramach programu darmowych prenumerat „Chidusz” dostaje od nas ponad 200 bibliotek i instytucji kultury w całej Polsce.

W „Chiduszu” pokazujemy judaizm, który troszczy się o uchodźców, prawa kobiet, środowisko i mniejszości seksualne. Wyjaśniamy, dlaczego wszyscy powinniśmy mieć prawo do aborcji, antykoncepcji, in vitro, związków jednopłciowych czy korekty płci. Od kilku lat czytamy Biblię przez queerowe okulary. W reportażach prowadzimy Was przez najważniejsze żydowskie rytuały – od mykwy (łaźni), przez ślub, po pogrzeb. Walczymy o prawdę na temat historii polsko-żydowskiej – często nawet tę prozaiczną, którą w niezliczonych zakątkach kraju skrywają zapomniane cmentarze żydowskie. Opowiadamy o Zagładzie polskich Żydów i Marcu 68'.

Wracamy też do XIX-wiecznej tradycji drukowania powieści w odcinkach. W ten sposób wydaliśmy już kilka książek, a od grudnia 2021 roku publikujemy pierwsze polskie tłumaczenie Aguny Chaima Gradego, najważniejszej – spośród nietłumaczonych dotychczas na polski – powieści literatury jidysz. Od numeru 7/2021 w odcinkach ukazuje się Queerowy stan wyjątkowy, autobiografia Kate Bornstein (czyli przejmująca i szalona, ale „prawdziwa historia miłego, żydowskiego chłopca, który wstępuje do Kościoła Scjentologii i odchodzi z niego po dwunastu latach, aby stać się tą uroczą kobietą, którą jest teraz”). Od „Chiduszu" 5/2022 przez półtora będziemy publikować wybitne eseje Judith Plaskow zebrane w zbiorze: The Coming of Lilith. Essays of Feminism, Judaism and Sexual Ethics. Plaskow jest światowej sławy amerykańsko–żydowską pisarka i feministyczną teolożką, uznaną za jedną z najważniejszych myślicielek współczesnego judaizmu.

Zapraszamy do obejrzenia Tłustego Druku, w którym Alicja Beryt rozmawia z Michałem Bojanowskim, redaktorem naczelnym „Chiduszu":

Byliśmy też gośćmi Queeranteny. W podkaście opowiadaliśmy o kulturze żydowskiej i LGBTQIA+.

Chętnie odpowiemy na Wasze pytania: redakcja@chidusz.com


 

Cele Autora

Wydanie zbioru esejów Judith Plaskow „The Coming of Lilith"
  • 14 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Jednym z naszych najważniejszych projektów w 2022 roku jest polskie wydanie zbioru esejów „The Coming of Lilith" Judith Plaskow, wybitnej żydowskiej teolożki i feministki. Pierwsza część tej publikacji ukaże się już w „Chiduszu" 5/2022, który wydamy pod koniec czerwca 2022 roku.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora magazyn żydowski „Chidusz" już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
100 zł
Anonimowy patron
10 zł
Jan Cervenak
Jan Cervenak
30 zł
Kamila Buchalska
Kamila Buchalska
50 zł
Dariusz Latosi
Dariusz Latosi
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.