Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite RegulaminNie jesteś zalogowany
W Patronite od 03.06.2022
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 893
Liczba Patronów: 838
Od 2013 roku wydajemy magazyn żydowski „Chidusz”. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób udało nam się przejść długą drogę od małego biuletynu gminy żydowskiej we Wrocławiu do opiniotwórczego pisma żydowskiego – przekonując Was, że z bogactwa kultury żydowskiej mogą czerpać wszyscy, niezależnie od wyznawanej (i niewyznawanej!) religii, pochodzenia, poglądów czy tożsamości seksualnej. W ostatnich latach daliśmy Wam dostęp do wielu niepublikowanych wcześniej po polsku dzieł tak wybitnych twórców jak Tony Kushner (autor Aniołów w Ameryce), Etgar Keret czy Amos Oz.
W „Chiduszu” wchodzimy w często burzliwy dialog z tradycją, która jest nam szczególnie bliska. Nie pokazujemy kultury żydowskiej jako jarmarcznego Skrzypka na dachu czy Żydów z doklejonymi pejsami, a judaizmu jako siedmioramiennego świecznika. Zarzucamy Tel Awiwowi pinkwashing i kłócimy się z polityką Izraela, choć uważamy, że to piękny i zachwycający kraj. W każdym numerze robimy też przegląd zagranicznej prasy, żeby poinformować Was o najciekawszych wydarzeniach z żydowskiego świata.
Sporo naszych tekstów udostępniamy na stronie internetowej, by każdy miał dostęp do publikowanych przez nas, unikatowych treści. Ponadto w ramach programu darmowych prenumerat „Chidusz” dostaje od nas ponad 200 bibliotek i instytucji kultury w całej Polsce.
W „Chiduszu” pokazujemy judaizm, który troszczy się o uchodźców, prawa kobiet, środowisko i mniejszości seksualne. Wyjaśniamy, dlaczego wszyscy powinniśmy mieć prawo do aborcji, antykoncepcji, in vitro, związków jednopłciowych czy korekty płci. Od kilku lat czytamy Biblię przez queerowe okulary. W reportażach prowadzimy Was przez najważniejsze żydowskie rytuały – od mykwy (łaźni), przez ślub, po pogrzeb. Walczymy o prawdę na temat historii polsko-żydowskiej – często nawet tę prozaiczną, którą w niezliczonych zakątkach kraju skrywają zapomniane cmentarze żydowskie. Opowiadamy o Zagładzie polskich Żydów i Marcu 68'.
Wracamy też do XIX-wiecznej tradycji drukowania powieści w odcinkach. W ten sposób wydaliśmy już kilka książek, a od grudnia 2021 roku publikujemy pierwsze polskie tłumaczenie Aguny Chaima Gradego, najważniejszej – spośród nietłumaczonych dotychczas na polski – powieści literatury jidysz. Od numeru 7/2021 w odcinkach ukazuje się Queerowy stan wyjątkowy, autobiografia Kate Bornstein (czyli przejmująca i szalona, ale „prawdziwa historia miłego, żydowskiego chłopca, który wstępuje do Kościoła Scjentologii i odchodzi z niego po dwunastu latach, aby stać się tą uroczą kobietą, którą jest teraz”). Od „Chiduszu" 5/2022 przez półtora będziemy publikować wybitne eseje Judith Plaskow zebrane w zbiorze: The Coming of Lilith. Essays of Feminism, Judaism and Sexual Ethics. Plaskow jest światowej sławy amerykańsko–żydowską pisarka i feministyczną teolożką, uznaną za jedną z najważniejszych myślicielek współczesnego judaizmu.
Zapraszamy do obejrzenia Tłustego Druku, w którym Alicja Beryt rozmawia z Michałem Bojanowskim, redaktorem naczelnym „Chiduszu":
Byliśmy też gośćmi Queeranteny. W podkaście opowiadaliśmy o kulturze żydowskiej i LGBTQIA+.
Chętnie odpowiemy na Wasze pytania: redakcja@chidusz.com
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Patroni: 10
Patroni: 3
Patroni: 0
Patroni: 2
Patroni: 2
Patroni: 0
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc