Avatar użytkownika

magazyn żydowski „Chidusz"

20
patronów
260 
miesięcznie
22 980 
łącznie
20
patronów
260 zł 22 980 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Brak progów

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora magazyn żydowski „Chidusz" w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

„Chidusz" to dobre wydanie kultury żydowskiej: tłumaczymy literaturę żydowską, rozmawiamy z ciekawymi ludźmi, odkrywamy tajemnice kultury i tradycji żydowskiej, pokazujemy judaizm feministyczny, inkluzywny i przyjazny dla osób LGBTQIA+.

Od 9 lat przekonujemy Was, że z bogactwa kultury żydowskiej mogą czerpać wszyscy, niezależnie od wyznawanej (i niewyznawanej!) religii, pochodzenia, poglądów czy tożsamości seksualnej. W ostatnich latach daliśmy Wam dostęp do wielu niepublikowanych wcześniej po polsku dzieł tak wybitnych twórców jak Chaim Grade, Josef Opatoszu, Etgar Keret, Amos Oz czy Tony Kushner (autor Aniołów w Ameryce). 

W „Chiduszu” wchodzimy w często burzliwy dialog z tradycją, która jest nam szczególnie bliska. Nie pokazujemy kultury żydowskiej w tendencyjny sposób. Kłócimy się z polityką Izraela, choć uważamy, że to piękny i zachwycający kraj. W każdym numerze robimy przegląd zagranicznej prasy, żeby poinformować Was o najciekawszych wydarzeniach z żydowskiego świata.

Sporo naszych tekstów udostępniamy na stronie internetowej, by każdy miał dostęp do publikowanych przez nas, unikatowych treści. Ponadto w ramach programu darmowych prenumerat „Chidusz” dostaje od nas ponad 200 bibliotek i instytucji kultury w całej Polsce.

W „Chiduszu” pokazujemy judaizm, który troszczy się o uchodźców, prawa kobiet, środowisko i mniejszości seksualne. Wyjaśniamy, dlaczego wszyscy powinniśmy mieć prawo do aborcji, antykoncepcji, in vitro, związków jednopłciowych czy korekty płci. Od kilku lat czytamy Biblię przez queerowe okulary. W reportażach prowadzimy Was przez najważniejsze żydowskie rytuały – od mykwy (łaźni), przez ślub, po pogrzeb. Walczymy o prawdę na temat historii polsko-żydowskiej – często nawet tę prozaiczną, którą w niezliczonych zakątkach kraju skrywają zapomniane cmentarze żydowskie. Opowiadamy o Zagładzie polskich Żydów i Marcu 68'.

Wracamy też do XIX-wiecznej tradycji drukowania powieści w odcinkach. W ten sposób wydaliśmy już kilka książek, a od grudnia 2021 roku publikujemy pierwsze polskie tłumaczenie Aguny Chaima Gradego, najważniejszej – spośród nietłumaczonych dotychczas na polski – powieści literatury jidysz. Od numeru 7/2021 w odcinkach ukazuje się Queerowy stan wyjątkowy, autobiografia Kate Bornstein (czyli przejmująca i szalona, ale „prawdziwa historia miłego, żydowskiego chłopca, który wstępuje do Kościoła Scjentologii i odchodzi z niego po dwunastu latach, aby stać się tą uroczą kobietą, którą jest teraz”). Od „Chiduszu" 5/2022 przez półtora będziemy publikować wybitne eseje Judith Plaskow zebrane w zbiorze: The Coming of Lilith. Essays of Feminism, Judaism and Sexual Ethics. Plaskow jest światowej sławy amerykańsko–żydowską pisarka i feministyczną teolożką, uznaną za jedną z najważniejszych myślicielek współczesnego judaizmu.

Zapraszamy do obejrzenia Tłustego Druku, w którym Alicja Beryt rozmawia z Michałem Bojanowskim, redaktorem naczelnym „Chiduszu":

Byliśmy też gośćmi Queeranteny. W podkaście opowiadaliśmy o kulturze żydowskiej i LGBTQIA+.

Chętnie odpowiemy na Wasze pytania: redakcja@chidusz.com


 

Najnowsi Patroni

יהושע בן אברהם
יהושע בן אברהם
50 zł
ewa spanjer
ewa spanjer
20 zł
Kuba Dyrko
Kuba Dyrko
10 zł
Marta Maćkowiak
Marta Maćkowiak
10 zł
Karolina Przegiętka
Karolina Przegiętka
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.