Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy

W Patronite od 07.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2352

Liczba Patronów: 2328

Zostań Patronem
1 patron
10 miesięcznie
10 łącznie

Realizacja filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia. Historia polsko-czeskiego pogranicza".

16 000 zł

0%

osiągnięto

15 990 zł

brakuje


Film poświęcony jest procesom jakie miały miejsce na polsko-czeskich terenach transgranicznych w XVI-XVIII w. Dla części z mieszkańców Nysy, Prudnika, Sumperka i Jesenika zakończyły się spaleniem na stosie. W zdecydowanej większości ofiarami były kobiety.


Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie w jakich sytuacjach doświadczamy takich emocji jak lęk i strach. Poszukamy historycznej genezy zjawiska - przenosząc się do epoki nowożytnej (XVI-XVIII w.), kiedy to pewne grupy społeczne traktowane były jak kozły ofiarne i to na nich skupiła się fala oskarżeń o kontakty z diabłem. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, kim byli oskarżyciele, a kim ofiary? Czy miały szanse (i jakie) na obronę?


Opowiemy o roli inkwizytorów podczas procesów. Przejrzymy arsenał dostępnych narzędzi tortur, co i w jaki sposób miało przekonać ofiary do przyznania się do winy. Wprowadzimy widzów w świat myślenia magicznego, powszechnie ówcześnie akceptowalny, sferę wierzeń, jakie towarzyszyły medycynie ludowej - zielarkom, guślarkom czy akuszerkom. Poruszymy też niezmiernie istotny - i dziś i przed wiekami - wątek klimatyczny, od problemów „małej epoki lodowcowej” po skutki zmian klimatycznych w Europie po wybuchu wulkanu w innej części świata, rodzących problemy nie tylko gospodarcze, ale i społeczne. Pomimo ogromu czasu, który upłynął od tamtego okresu, pewne wierzenia i zabobony są ugruntowane do dziś. Dlaczego? Zastanowimy się nad fenomenem tematu czarownic i wiedźmiństwa we współczesnej literaturze fantasy i współczesnej kulturze.

Więcej w zakładce Wizytówka!
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
10 zł miesięcznie