Avatar użytkownika

Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy

0
patronów
0 
miesięcznie
260 
łącznie
0
patronów
0 zł 260 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
„Od ziarnka do ziarnka aż zbierze się miarka”. Wpłacając „ziarnko” masz wpływ na postęp prac naszego filmu. Sam fakt, że zdecydowałeś się nas wesprzeć już dużo dla nas znaczy!
Jesteśmy organizacją non-profit, a nasze projekty realizowane są wyłącznie z darowizn i grantów. Decyzja o ich finansowaniu zależała zawsze od tego, czy druga strona widziała w tym potencjał, a grupa zainteresowanych podjęła decyzję - wchodzę w to!
Tobie pozostawiamy decyzję czy staniesz się częścią tego projektu. Każdy kolejny próg dwukrotnie przybliża naszą szansę na jego realizację.
Dziękujemy Ci, że z nami jesteś 🙂 !

20 zł miesięcznie
To dla fundacji spory zastrzyk gotówki! Przy wielu takich wpłatach możemy planować już konkretne działania. Jeszcze kilku takich Patronów jak Ty, a będziemy mogli dojechać na zdjęcia, zrealizować ciekawe wywiady i finalnie opowiedzieć Wam gotową historię. Dziękujemy 🙂 !
40 zł miesięcznie
Taka kwota to dla nas bardzo dużo. Twoja wpłata utwierdza nas w przekonaniu, że realizacja tego tematu jest potrzebna. Jesteśmy Ci niezmiernie wdzięczni za wsparcie i za to, że jesteś z nami. Dziękujemy 🙂 !
80 zł miesięcznie
Wybierz 80 zł
100 dostępnych miejsc
Jeśli zdecydowałeś/łaś się wesprzeć nas kwotą 80 zł miesięcznie, to znaczy, że historia, którą opowiadamy jest dla Ciebie bardzo ważna. Jesteśmy Ci wdzięczni, że z nami jesteś - dziękujemy 🙂 !

Na tym progu wsparcia zamieścimy imienne podziękowania w mediach społecznościowych fundacji.
200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
50 dostępnych miejsc
Jeśli zdecydowałeś/łaś się na tak wysoką kwotę wsparcia, to oznacza dla nas, że opowiadane przez nas historie są Ci bardzo bliskie. Bardzo Ci dziękujemy za zaufanie i że jesteś z nami, dziękujemy 🙂 !

Na tym progu wsparcia w mediach społecznościowych fundacji zamieścimy podziękowania, a Twoje nazwisko/nick znajdzie się w napisach końcowych wśród mecenasów filmu.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Nasza fundacja od założenia w 2017 r. zajmuje się przede wszystkim realizacją filmów dokumentalnych, dotyczących historii polsko-węgierskiej, polsko-czeskiego pogranicza, polskiej emigracji oraz innych, równie ciekawych, nieznanych wątków historycznych.

FFPW założona została u schyłku w 2017 r. Naszym celem jest popularyzacja, znanych i mniej znanych historii, poprzez realizację filmów dokumentalnych. Nazwa „Wychodźcy” zapożyczona została od pierwszego pomysłu, historii polskiego wychodźstwa do Brazylii w drugiej poł. XIX w., okresu tzw. „gorączki brazylijskiej”, zapoczątkowanej na Opolszczyźnie, gdzie mieści się siedziba fundacji. To również wychodźstwo innego rodzaju. Nasz zespół składa się z doświadczonych autorów, realizatorów i  współpracowników, zarówno starszego, jak młodszego pokolenia, którzy odeszli z mediów mainstremowych, aby w zgranym zespole i z wzajemnym zaufaniem realizować swoje pasje.

Wasze wsparcie pomoże nam zrealizować kolejne filmy dokumentalne o tematyce historycznej - polskie, polsko-czeskie, lub polsko-węgierskie. Nasze aktualne potrzeby opisaliśmy w zakładce Cele. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej nt. naszych projektów, zajrzyjcie na naszą stronę internetową - polscywychodzcy.pl , a także śledźcie nasze profile fb  FFPW , Twarzą w twarz oraz Z tokajem i langoszem.

 

Od 2019 r. nakręciliśmy już kilka filmów dokumentalnych:

János Esterházy. Niewymazana historia 
(2021 r.) - wzruszająca, burzliwa i tragiczna historia Janosa Esterhazego, węgierskiego hrabiego, syna Elżbiety Tarnowskiej, wnuka rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wychowywanego w polskim domu i polskiej kulturze. Losy hrabiego, który po zmianie granic po traktacie w Trianon nagle został mieszkańcem Słowacji i wziął na swoje barki walkę o losy wszelkich mniejszości narodowych, a podczas wojny uratował wielu Polaków i polski majątek (zarówno dobra kultury, jak i finansowe Banku Polskiego , które trafiły na Węgry), sam przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego i w swoim domu organizował konspiracyjne spotkania polskich polityków i wojskowych w czasie II wojny, nadawałyby się na spektakularny serial, obrazujący historię Europy Środkowej od końca I wojny do czasów reżimu komunizmu. Po wojnie za ujawnianie zbrodni stalinowskich, na czele z katyńską, został wywieziony do Moskwy na Łubiankę i w 1946 r. skazany na wiele lat łagrów i pracy w fabryce porcelany, która odebrała mu resztki zdrowia. Do 1957 r. przebywał w 11 więzieniach - także we Lwowie, potem w Czechosłowacji - od Pilzna po Leopoldov, zmarł w Mirovie, w najcięższym więzieniu dla więźniów politycznych, a jego prochów nie wydano rodzinie aż do 2017 r.!

 

 


Od pomówienia do spalenia (2021 r.) –  historia pomówień i szukania kozłów ofiarnych, szczególnie w sytuacjach nagłych zmian pogodowych czy pandemii, to tematy uniwersalne aż do dziś, w czasach zmian klimatycznych i koronawirusa. Jednak przed wiekami szukaniu na siłę winnych wszelkich nagłych niespodziewanych sytuacji towarzyszyły skazania na śmierć i nader często - przejmowanie majątków ofiar. Pomawiano o konszachty z diabłem nie tylko kobiety, także mężczyzn czy nieletnich. Niesamowite historie opowiadają w filmie znamienici eksperci z dziedziny antropologii, historii i psychologii - np. związane z działaniami  inkwizytorów na pograniczu PL-CZ czy w Nysie (ówczesnym biskupim Księstwie Nyskim) - biskupa Karola Habsburga, którego serce jest do dziś w skarbcu przy nyskiej bazylice i ma na zawsze chronić mieszkańców przed diabelskimi mocami.

 


Sanitariuszka (2021 r.) - filmowa opowieść o Walerii Nabzdykowej z rodu Augustynów z Grabiny w powiecie prudnickim, sanitariuszce w III powstaniu śląskim, nauczycielce    i aktywnej działaczce społecznej, zaangażowanej w czasie wojny w pracę  konspiracyjną AK. Nauczycielka z wykształcenia i powołania, bo gdy musiała po wyjściu za mąż opuścić szkołę (w szkolnictwie polskim na Śląsku obowiązywał w okresie międzywojennym celibat), zaangażowała się w pracę społeczną, którą kontynuowała także po wojnie, prowadząc m.in. kursy repolonizacyjne i nieustającą aktywność prelegencką popularyzując dzieje Śląska. Przeżyła prawie cały  XX wiek (1901-1999), do końca życia, mimo sędziwego wieku, bacznie obserwowała co się dzieje na Śląsku i reagowała, gdy uznała, że jakieś decyzje są krzywdzące dla Ślązaków.

 

 


Twarzą w twarz (2019r.) -  to w pigułce 600-letnia historia polsko-czeskich dziejów, popularno-naukowy dokument z przymrużeniem oka traktuje temat tego,                   co odmienne i wspólne w relacjach polsko-czeskich od zarania dziejów. Jednocześnie zachowuje historyczną rzetelność. Od animozji czasów habsburskich i czasu wkroczenia do Czech wojsk Układu Warszawskiego, po mentalność obu nacji, stosunek do siebie, do historii czy narodowych bohaterów.

 

Cele Autora

Prace dokumentacyjne do filmu dokumentalnego - "Kurierskim szlakiem. Azymut-Węgry".
  • 9 900 zł
  • 9 640 zł brakuje
2%
"Kurierskim szlakiem" będzie opowieścią o działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka oraz polskich kurierów, którzy podczas II wojny światowej byli łącznikami polskiego podziemia z rządem RP na uchodźstwie. Z narażeniem życia organizowali na trasie Warszawa - Budapeszt przerzuty emisariuszy, żołnierzy, materiałów konspiracyjnych oraz gotówki. W Budapeszcie utworzona została Placówka W – strategiczny punkt łączności pomiędzy Londynem i Warszawą.

„Zielone granice”, jak nazywano trasy przerzutowe, były szczególnie strzeżone przez nazistów. Części z kurierów udało się uniknąć zatrzymań przez niemieckie i słowackie patrole. Inni trafili do kaźń gestapo, np. zakopiańskiego Palace, gdzie za swoją odwagę zapłacili najwyższą cenę. Również okres powojenny nie był łatwy dla ocalałych kurierów. Prześladowania przez urząd bezpieczeństwa skazywał ich na wieloletnie więzienie lub zsyłkę do sowieckich łagrów.
Pokażemy wam ważne dla opowiadanej historii miejsca (w Polsce, na Węgrzech i Słowacji), a poruszane wątki zostaną przedstawione ustami ekspertów historyków. Odkryjemy zachowane materiały archiwalne, a napięcie i dynamikę nadadzą sceny fabularyzowane. Chcemy pozyskać również wywiady z prof. Wacławem Felczakiem, świadkiem czasu i kierownikiem Placówki W.

W październiku 2023 r. przypada 30. rocznica jego śmierci, która jest okazją do upamiętnienia i popularyzacji bohaterskich czynów profesora i kurierów.

Dzięki waszemu wsparciu, na tym etapie realizacji możliwe będzie zapewnienie finansowania realizowanych na Węgrzech prac dokumentacyjnych, przygotowawczych do produkcji, opłacenie kosztów podróży, noclegów i wyżywienia.

Śledźcie nas również na naszym profilu projektowym:
https://www.facebook.com/WegierskieHistorie

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Małgorzata Bykowska
Małgorzata Bykowska
20 zł
Anonimowy patron
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.