Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy

W Patronite od 07.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
0 patronów
0 miesięcznie
260 łącznie

Prace dokumentacyjne do filmu dokumentalnego - "Kurierskim szlakiem. Azymut-Węgry".

9 900 zł

2%

osiągnięto

9 640 zł

brakuje

"Kurierskim szlakiem" będzie opowieścią o działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka oraz polskich kurierów, którzy podczas II wojny światowej byli łącznikami polskiego podziemia z rządem RP na uchodźstwie. Z narażeniem życia organizowali na trasie Warszawa - Budapeszt przerzuty emisariuszy, żołnierzy, materiałów konspiracyjnych oraz gotówki. W Budapeszcie utworzona została Placówka W – strategiczny punkt łączności pomiędzy Londynem i Warszawą.

„Zielone granice”, jak nazywano trasy przerzutowe, były szczególnie strzeżone przez nazistów. Części z kurierów udało się uniknąć zatrzymań przez niemieckie i słowackie patrole. Inni trafili do kaźń gestapo, np. zakopiańskiego Palace, gdzie za swoją odwagę zapłacili najwyższą cenę. Również okres powojenny nie był łatwy dla ocalałych kurierów. Prześladowania przez urząd bezpieczeństwa skazywał ich na wieloletnie więzienie lub zsyłkę do sowieckich łagrów.
Pokażemy wam ważne dla opowiadanej historii miejsca (w Polsce, na Węgrzech i Słowacji), a poruszane wątki zostaną przedstawione ustami ekspertów historyków. Odkryjemy zachowane materiały archiwalne, a napięcie i dynamikę nadadzą sceny fabularyzowane. Chcemy pozyskać również wywiady z prof. Wacławem Felczakiem, świadkiem czasu i kierownikiem Placówki W.

W październiku 2023 r. przypada 30. rocznica jego śmierci, która jest okazją do upamiętnienia i popularyzacji bohaterskich czynów profesora i kurierów.

Dzięki waszemu wsparciu, na tym etapie realizacji możliwe będzie zapewnienie finansowania realizowanych na Węgrzech prac dokumentacyjnych, przygotowawczych do produkcji, opłacenie kosztów podróży, noclegów i wyżywienia.

Śledźcie nas również na naszym profilu projektowym:
https://www.facebook.com/WegierskieHistorie
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Małgorzata Bykowska
Małgorzata Bykowska
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł