Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyFFPW założona została u schyłku w 2017 r. Naszym celem jest popularyzacja, znanych i mniej znanych historii, poprzez realizację filmów dokumentalnych. Nazwa „Wychodźcy” zapożyczona została od pierwszego pomysłu, historii polskiego wychodźstwa do Brazylii w drugiej poł. XIX w., okresu tzw. „gorączki brazylijskiej”, zapoczątkowanej na Opolszczyźnie, gdzie mieści się siedziba fundacji. To również wychodźstwo innego rodzaju. Nasz zespół składa się z doświadczonych autorów, realizatorów i współpracowników, zarówno starszego, jak młodszego pokolenia, którzy odeszli z mediów mainstremowych, aby w zgranym zespole i z wzajemnym zaufaniem realizować swoje pasje.
Wasze wsparcie pomoże nam zrealizować kolejne filmy dokumentalne o tematyce historycznej - polskie, polsko-czeskie, lub polsko-węgierskie. Nasze aktualne potrzeby opisaliśmy w zakładce Cele. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej nt. naszych projektów, zajrzyjcie na naszą stronę internetową - polscywychodzcy.pl , a także śledźcie nasze profile fb FFPW , Twarzą w twarz oraz Z tokajem i langoszem.
Od 2019 r. nakręciliśmy już kilka filmów dokumentalnych:
János Esterházy. Niewymazana historia
(2021 r.) - wzruszająca, burzliwa i tragiczna historia Janosa Esterhazego, węgierskiego hrabiego, syna Elżbiety Tarnowskiej, wnuka rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wychowywanego w polskim domu i polskiej kulturze. Losy hrabiego, który po zmianie granic po traktacie w Trianon nagle został mieszkańcem Słowacji i wziął na swoje barki walkę o losy wszelkich mniejszości narodowych, a podczas wojny uratował wielu Polaków i polski majątek (zarówno dobra kultury, jak i finansowe Banku Polskiego , które trafiły na Węgry), sam przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego i w swoim domu organizował konspiracyjne spotkania polskich polityków i wojskowych w czasie II wojny, nadawałyby się na spektakularny serial, obrazujący historię Europy Środkowej od końca I wojny do czasów reżimu komunizmu. Po wojnie za ujawnianie zbrodni stalinowskich, na czele z katyńską, został wywieziony do Moskwy na Łubiankę i w 1946 r. skazany na wiele lat łagrów i pracy w fabryce porcelany, która odebrała mu resztki zdrowia. Do 1957 r. przebywał w 11 więzieniach - także we Lwowie, potem w Czechosłowacji - od Pilzna po Leopoldov, zmarł w Mirovie, w najcięższym więzieniu dla więźniów politycznych, a jego prochów nie wydano rodzinie aż do 2017 r.!
Od pomówienia do spalenia (2021 r.) – historia pomówień i szukania kozłów ofiarnych, szczególnie w sytuacjach nagłych zmian pogodowych czy pandemii, to tematy uniwersalne aż do dziś, w czasach zmian klimatycznych i koronawirusa. Jednak przed wiekami szukaniu na siłę winnych wszelkich nagłych niespodziewanych sytuacji towarzyszyły skazania na śmierć i nader często - przejmowanie majątków ofiar. Pomawiano o konszachty z diabłem nie tylko kobiety, także mężczyzn czy nieletnich. Niesamowite historie opowiadają w filmie znamienici eksperci z dziedziny antropologii, historii i psychologii - np. związane z działaniami inkwizytorów na pograniczu PL-CZ czy w Nysie (ówczesnym biskupim Księstwie Nyskim) - biskupa Karola Habsburga, którego serce jest do dziś w skarbcu przy nyskiej bazylice i ma na zawsze chronić mieszkańców przed diabelskimi mocami.
Sanitariuszka (2021 r.) - filmowa opowieść o Walerii Nabzdykowej z rodu Augustynów z Grabiny w powiecie prudnickim, sanitariuszce w III powstaniu śląskim, nauczycielce i aktywnej działaczce społecznej, zaangażowanej w czasie wojny w pracę konspiracyjną AK. Nauczycielka z wykształcenia i powołania, bo gdy musiała po wyjściu za mąż opuścić szkołę (w szkolnictwie polskim na Śląsku obowiązywał w okresie międzywojennym celibat), zaangażowała się w pracę społeczną, którą kontynuowała także po wojnie, prowadząc m.in. kursy repolonizacyjne i nieustającą aktywność prelegencką popularyzując dzieje Śląska. Przeżyła prawie cały XX wiek (1901-1999), do końca życia, mimo sędziwego wieku, bacznie obserwowała co się dzieje na Śląsku i reagowała, gdy uznała, że jakieś decyzje są krzywdzące dla Ślązaków.
Twarzą w twarz (2019r.) - to w pigułce 600-letnia historia polsko-czeskich dziejów, popularno-naukowy dokument z przymrużeniem oka traktuje temat tego, co odmienne i wspólne w relacjach polsko-czeskich od zarania dziejów. Jednocześnie zachowuje historyczną rzetelność. Od animozji czasów habsburskich i czasu wkroczenia do Czech wojsk Układu Warszawskiego, po mentalność obu nacji, stosunek do siebie, do historii czy narodowych bohaterów.
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.