Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Ocalenie w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyCześć! Miło Cię tu widzieć. Jeśli to czytasz, to jest duża szansa, że tak jak my cenisz sobie solidarność społeczną, otwartość na różnorodność i szacunek dla każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, kolor skóry czy religię. Bardzo Cię tu potrzebujemy.
Prawa osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa są w Polsce notorycznie łamane: od pushbacków na granicy polsko-białoruskiej, po dyskryminację na rynku pracy i rynku mieszkaniowym. Nowo przybyłe osoby nie otrzymują również wsparcia integracyjnego, które jest niezbędne, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości i odzyskać samodzielność.
Osoby, z którymi pracujemy, wiele przeszły, ale mają też wielką siłę i determinację do działania. Chcą pracować legalnie i zgodnie ze swoimi kompetencjami, chcą się uczyć, rozwijać i móc zapewnić sobie i swoim bliskim życie na godnym poziomie. Natrafiają jednak na wiele systemowych barier, których nie mogą pokonać bez pomocy. W Fundacji Ocalenie stawiamy na długoterminowe, kompleksowe wsparcie, mając świadomość, że układanie życia na nowo w obcym kraju to długotrwały i niełatwy proces. Oferujemy m.in. pomoc prawną, psychologiczną i materialną, doradztwo zawodowe, kursy języka polskiego oraz wsparcie edukacyjne dla dzieci.
Pomoc w codziennych wyzwaniach: W naszym Centrum Pomocy Cudzoziemcom oferujemy bezpłatne konsultacje w zakresie kontaktów z urzędami, szkołami, pracodawcami, służbą zdrowia i wspieramy w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.
Nauka języka polskiego: Oferujemy darmowe kursy języka polskiego na poziomie podstawowym dla dorosłych.
Pomoc humanitarna na granicy polsko-białoruskiej: Od sierpnia 2021 roku zapewniamy osobom w drodze wsparcie prawne, podstawową pomoc medyczną i rzeczową. Działamy również na rzecz zaprzestania pushbacków i innych form bezprawia na granicy.
Interwencja na granicy polsko-białoruskiej. Fot. Łukasz Głowala, Testigo Documentary.
Wsparcie prawne: Udzielamy konsultacji w sprawach dotyczących legalizacji pobytu i pracy, ubiegania się o ochronę międzynarodową, prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego i prawa pracy.
Programy integracyjne: Prowadzimy program Witaj w domu dla rodzin uchodźczych zagrożonych bezdomnością oraz Refugees Welcome Polska, który łączy osoby uchodźcze z osobami oferującymi im pokoje w swoich domach.
Zobacz nasz ostatni film, w którym swoim doświadczeniem dzielą się osoby, które mają za sobą pobyt w ośrodku zamkniętym. Wspieramy je w rozpoczęciu godnego życia w Polsce w ramach programu Refugees Welcome Polska.
Pomoc psychologiczna: Oferujemy konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne dla dorosłych i dzieci w 9 językach, a w pozostałych językach organizujemy je z pomocą osób tłumaczących.
Pomoc materialna: Osoby w trudnej sytuacji mogą skorzystać z pomocy Magazinu, czyli punktu pomocy rzeczowej, gdzie otrzymają podstawowe artykuły, takie jak: kosmetyki, środki czystości, ubrania i artykuły szkolne dla dzieci.
Zobacz, w jaki sposób działa nasz punkt pomocy rzeczowej w Warszawie.
Doradztwo zawodowe: Pomagamy w szukaniu zatrudnienia, odnalezieniu się na polskim rynku pracy, rozwijaniu kompetencji oraz radzeniu sobie z nieuczciwymi praktykami pracodawców.
Wsparcie dzieci i młodzieży: Prowadzimy świetlice oraz program tutorsko-stypendialny dla uczniów i uczennic z doświadczeniem uchodźstwa – zwłaszcza dla tych mających trudności w nauce i zagrożonych jej przedwczesnym przerwaniem.
Wyjazd na kolonie dzieci z programu tutorsko-stypendialnego Wiedza do potęgi. Fot. Damian Lemański.
Wszystkim naszym działaniom przyświeca hasło All Refugees Welcome. Wierzymy, że każda osoba szukająca bezpieczeństwa w Polsce zasługuje na godne traktowanie i szacunek, a jej prawa powinny być respektowane.
Krótko mówiąc: bo bez Ciebie nie damy rady.
Sytuacja osób z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa, nie jest dobra. Przemoc na granicy polsko-białoruskiej trwa, w strzeżonych ośrodkach panują dramatyczne warunki, wsparcie integracyjne państwa dla nowych mieszkanek i mieszkańców jest znikome. Co więcej, mimo naszych nadziei związanych ze zmianą władzy, antyimigrancka retoryka i resentymenty mają się w Polsce świetnie.
Kiedy państwo zawodzi, my musimy działać. Musimy prowadzić działania stabilnie i kompleksowo, zapewniając niezbędne wsparcie integracyjne, prawne, psychologiczne, jak i interwencyjne osobom szukającym schronienia w naszym kraju.
Nie jest to jednak możliwe bez wsparcia finansowego osób, które podzielają nasze wartości i chcą razem z nami budować bardziej otwarte i przyjazne społeczeństwo.
Dołączysz do nas?
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.