Fundacja Słowo i Kropka

W Patronite od 09.04.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
0 patronów
0 miesięcznie
680 łącznie
Fundacja Słowo i Kropka stawia sobie za cel dostarczanie mądrej rozrywki i podnoszenie kultury słowa.
Głównym projektem Fundacji jest Nasze Czytanie - kanał na YouTube, gdzie udostępniamy nasze audiobooki m.in. lektur szkolnych, bajek, legend, słuchowisk, dzieł literackich.

O Autorze

Fundacja Słowo i Kropka powstała w 2017 roku w Poznaniu. W chwili obecnej tworzą ją cztery osoby: Paweł, Łukasz, Kaja i Tekla. 

Od lewej: Kaja, Tekla, Łukasz, Paweł

Swoje pasje i talenty rozwijaliśmy w teatrze. Wszyscy graliśmy i gramy na scenach teatralnych, zdarzało się razem, ale i osobno. Ponadto jeden z nas najlepiej śpiewa, jeden najpiękniej mówi i zmienia osobowości sceniczne, dwie wszechstronnie tańczą i patrzą na świat z góry chodząc na szczudłach. Niemniej jednak każdy z nas jest inny. Ma swoją estetykę, wzory do naśladowania, priorytety w kształtowaniu sztuki. Dlatego postanowiliśmy połączyć nasze zamiłowania i stworzyć miejsce, gdzie możemy dać upust naszej kreatywności i ekspresji.

W Fundacji Słowo i Kropka pracujemy zarówno indywidualnie, w małych grupach, szkołach czy instytucjach kultury.

GALERIA ZDJĘĆ Z WARSZTATÓW

Prowadzimy warsztaty (emisja głosu, wokalne, ruchowe, graficzne), realizujemy projekty, których celem jest dostarczanie mądrej rozrywki, edukowanie, łączenie pokoleń. Głównym projektem Fundacji jest Nasze Czytanie, którego celem jest podnoszenie kultury słowa, świadome posługiwanie się językiem polskim, popularyzowanie czytelnictwa. Mamy własne studio nagrań, w którym tworzymy m.in. audiobooki - lektur szkolnych, bajek, legend, słuchowisk.

Z naszego zespołu nagrania tworzy głównie Paweł Wódczyński, który jest lektorem i posiadaczem najpiękniejszego z naszej „fantastycznej czwórki” głosu.

Do studia zapraszamy także osoby, które poprzez swoją działalność i (nie bójmy się użyć tego słowa) popularność pomagają nam dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Wszystkie nagrania bezpłatnie udostępniamy na kanale Nasze Czytanie na YT, który 24 marca 2020 roku obchodził swoje 3. urodziny. Ponadto na stronie naszeczytanie.pl możesz za DARMO pobrać wszystkie nagrania w formacie mp3, które już zawsze będą z Tobą.

Zaproszeni goście, którzy dotąd swoim głosem wsparli nasze działania.

Wybierane przez nas dzieła to treści wolne od praw autorskich, gdyż koszty opłacenia licencji są zbyt wysokie, by pokryć je z naszych funduszy.

Nagraliśmy dotąd:

 • 134 rozdziały, części składające się na 28 lektur szkolnych;
 • 120 bajek mniej lub bardziej znanych;
 • 30 legend, podań i baśni z Wielkopolski;
 • 12 bajek z różnych stron świata w języku ukraińskim, duńskim, śląskim;
 • 2 bajki nagrane w powietrzu przez pilotów F- 16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Łącznie około 325 udostępnionych nagrań na kanale, których liczba z dnia na dzień rośnie.

KANAŁ NASZEGOCZYTANIA

NASZE CZYTANIE – LEKTURY SZKOLNE:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na nagrywanie lektur szkolnych ? W dzisiejszych czasach czytanie książek, a w szczególności lektur szkolnych należy do jednych z najmniej lubianych zajęć młodzieży. Zmaganie się ze stronicami książek zdaje się być prawdziwą męką dla najmłodszych, zaś dla pedagogów oraz rodziców utrapieniem jest mobilizowanie do czytania. Stawiamy tezę, że jest to wynikiem braku edukacji, jak ciekawie czytać, aby zainteresować odbiorców oraz siebie.

Dlatego tworzymy pełne nagrania lektur szkolnych, które bezpłatnie udostępniamy na naszym kanale Nasze Czytanie na You Tube. W sieci istnieje wiele nagrań, lecz większość z nich jest płatna lub w kiepskiej jakości zarówno pod względem technicznym jak i prowadzeniu słowa czytanego przez lektora/lektorkę.

Dzięki naszym nagraniom młodzież będzie sięgała i poznawała pełne wersje dzieł z kanonu lektur, a nie z obowiązku zaspokajała swoją wiedzę za pomocą streszczeń, które okrojone pomijają ważne zagadnienia danej historii.

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY TERAZ:

16 marca 2020 r. odnieśliśmy ogólnopolski sukces zapraszając do nagrania lektury „Doktor Dolittle
H. Loftinga zawodowe lektorki i lektorów oraz zaawansowanych amatorów z całego kraju! Pomimo że projekt miał charakter non profit, mieliśmy bardzo wiele zgłoszeń. Nagrania przysłały takie ikony jak Joanna Kołaczkowska i Tomasz Knapik!

Wciąż dostajemy wiele e-maili z ofertami współpracy od wielu osób, stąd na warsztat wędruje nie jedna, a dwie kolejne lektury – „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery oraz „Przygody Tomka Sawyera” M. Twaina.

Przyjęliśmy 85 zgłoszeń, wybraliśmy 43 osoby, które chcą swoim głosem pomóc nam w projekcie. Odbieramy, słuchamy, analizujemy, wybieramy i tworzymy kolejne dwie playlisty, dwóch lektur szkolnych. Udostępnimy je na kanale Nasze Czytanie na You Tube, aby za darmo służyły młodzieży, dorosłym, wszystkim, którzy chcą sobie przypomnieć lub poznać te wspaniałe dzieła literatury.

 

To właśnie na działania związane z projektem Nasze Czytanie potrzebujemy Waszego wsparcia!

Jeżeli chcesz, byśmy nagrali kolejne audiobooki, jeżeli chcesz przyczynić się do szerzenia mądrej rozrywki w postaci czytanych książek – WSPIERAJ NAS!

Cała nasza ekipa Fundacji Słowo i Kropka bije Ci wielkie brawa i owacje na stojąco  

Witaj wśród grona zacnych Patronów!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Krzysztof Pająk
Krzysztof Pająk
Próg: 100 zł
Katarzyna Witoszek
Katarzyna Witoszek
Próg: 5 zł
Marianna Wyrozumska
Marianna Wyrozumska
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Monika Pajak
Monika Pajak
Próg: 10 zł