Harfiarka Barbara Karlik

W Patronite od 30.03.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1478

Liczba Patronów: 995

Zostań Patronem
10 patronów
119 miesięcznie
3 054 łącznie

Wierna kopia Harfy Kildare

53 000 zł

5%

osiągnięto

49 946 zł

brakuje

Moim celem jest stworzenie wiernej kopii harfy Fitzgeraldów z Kildare, instrumentu z drugiej połowy XVII wieku. Projekt zaczęłam realizować w 2014 roku, ale przez bardzo długi czas była to praca naukowa i koncepcyjna. Zebrałam wyczerpującą dokumentację fotograficzną, informacje ze źródeł historycznych, a w 2017 zorganizowałam wstęp do magazynów Muzeum Narodowego w Dublinie i sfinansowałam wykonanie skanu 3D. To pozwoliło mi uzyskać cyfrowy model instrumentu. Mogę go mierzyć (nie narażając przy tym delikatnego oryginału na wstrząsy i nie wychodząc z domu) oglądać i badać dalej.
W 2019 roku nawiązałam współpracę z lutnikiem z Lizbony, z pracowni Rumor. Prace nad moją harfą zaczną się w lipcu 2020, a powinny zakończyć się pod koniec 2020 lub na początku 2021.
Patronite nie jest moim jedynym źródłem finansowania i projekt zrealizuję niezależnie od zebranej kwoty, ale przyznam, że jest ona bardzo duża i stanowi poważne obciążenie. Część z kwoty udało mi się już zebrać, ale i część wydana została na przeprowadzenie skanu. Kwota, którą tu podałam, to przybliżona kwota za samo wykonanie instrumentu w Lizbonie.
Zwieńczeniem projektu będą "narodziny" nowego instrumentu, harfy, która jak najwierniej odwzoruje stan gdy jeszcze była nowa i nieuszkodzona, a także artykuł naukowy do organologicznej publikacji Galpin Society Journal. Kilka miesięcy po strunowinach planuję także koncerty, które zaprezentują nową harfę w pełnej chwale, jej brzmienie i niesamowity wygląd, a także utwory z okresu, w którym została stworzona, wykonane w duchu HIP - Historically Informed Performance, czyli występów bazujących na źródłach historycznych.
Wciąż odkrywamy nowe informacje o instrumentach sprzed 1800 roku i tak na przykład po doskonałych badaniach dr Karen Loomis i Simona Chadwicka wiem, że zanim moja harfa zostanie pomalowana muszę odwiedzić muzem raz jeszcze i wykonać dokumentację fotograficzną w świetle UV.
Ta harfa to moja miłość od pierwszego wejrzenia. Chciałabym się nią podzielić.
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Witold Jesionowski
Witold Jesionowski
Próg: 14 zł
Anastacia Hedgerow
Anastacia Hedgerow
Próg: 7 zł
Anonimowy patron
Próg: 14 zł
Monika Michta (Eressiel)
Monika Michta (Eressiel)
Próg: 7 zł
Anna Mazur
Anna Mazur
Próg: 14 zł
Honorata Bocheńska
Honorata Bocheńska
Próg: 14 zł