Avatar użytkownika

Harfiarka Barbara Karlik

12
patronów
229 
miesięcznie
7 247 
łącznie
12
patronów
229 zł 7 247 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

7 zł miesięcznie
Serdeczne dzięki za wsparcie. Twoje pieniądze są jak moneta w moim internetowym kapeluszu. Twoje imię i/lub nick znajdą się na liście moich patronów. Co miesiąc dowiesz się także jakie mam plany na najbliższy miesiąc i co udało mi się zrealizować z planów z poprzedniego miesiąca. Osoby wspierające mnie mają także dostęp do publikowanych przeze mnie wideo i plików muzycznych dzień wcześniej niż reszta internetu.
14 zł miesięcznie
Dziękuję najmocniej. Twoje wsparcie dużo dla mnie znaczy. Twoje imię ilub nick znajdzie się na liście moich patronów. Co miesiąc dowiesz się jakie mam plany na najbliższy miesiąc i co udało mi się zrealizować w miesiącu poprzednim. Zazwyczaj mam na talerzu kilka projektów. Patronki i patroni z tego poziomu mogą głosować w ankiecie na to, w który projekt powinnam wrzucić najwięcej swoich zasobów. Osoby wspierające mnie mają także dostęp do publikowanych przeze mnie wideo i plików muzycznych dzień wcześniej niż reszta internetu.
55 zł miesięcznie
Stokrotne dzięki! W nagrodę za tak znaczące wsparcie dam Ci wgląd w moje próby. Tak jak w przypadku niższych progów co miesiąc zdam Ci raport i przedstawię swoje plany, a Twoje imię i/lub nick znajdą się na liście moich patronów. Możesz także głosować w ankiecie o tym w który z projektów, które mam "na talerzu" chcesz zobaczyć najbardziej. Ponadto raz w miesiącu obiecuję nagrać szkic utworu, nad którym pracuję. To będzie nagranie tylko dla Twoich uszu, nie do publikacji, bo pewnie będą w nim rozmaite pomysły, może utwory, w których coś się jeszcze zmieni. No i oczywiście tak jak pozostałe patronki i patroni dostaniesz dostęp do publikowanych przeze mnie wideo i plików muzycznych (tych ostatecznych wersji) na dzień wcześniej niż reszta internetu.
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
13 dostępnych miejsc
Ojej! Jestem Ci bardzo wdzięczna! W nagrodę za to wsparcie zaproponuję rozmowę 1:1 raz w miesiącu. Spotkamy się na krótkiej wideokonferencji, pokażę Ci nad czym pracuję, coś zagram. Możesz zapytać mnie o moją harfę i ciekawostki, możesz poprosić o kawały o harfiarzach, a może, jeśli masz własną harfę, pokażę Ci jakąś fajną technikę której się nauczysz. Jeśli bardzo chcesz możemy też pogadać o zwierzętach ;). Otrzymasz też raz w miesiącu nagranie tylko dla Twoich uszu, nie do publikacji, które będzie wglądem w to, nad czym pracuję, ze wszystkimi pomyłkami. Oczywiście, tak jak poprzednie progi, dostaniesz raport jakie mam plany na najbliższy miesiąc i co udało mi się zrealizować z planów z poprzedniego miesiąca, możesz zagłosować w ankiecie na to który z projektów chcesz zobaczyć najbardziej, a Twoje imię i/lub nick znajdą się na liście moich patronów i patronek.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Harfiarka Barbara Karlik w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Tworzę muzykę, piszę piosenki, badam i odtwarzam historyczne techniki gry na wczesnej harfie celtyckiej. Interesuje mnie filk, folk i fantastyka, ale także dawni harfiarze, którzy podróżowali po Irlandii. Gram na replice XVwiecznej harfy Królowej Marii.

harfa na stole, harfiarka zerka

Cześć!

Nazywam się Barbara Karlik i jestem harfiarką. Moja harfa to replika XVI-wiecznego instrumentu wystawionego w Muzeum Narodowym w Edynburgu - harfy Królowej Marii. Gram nie tylko muzykę historyczną. Piszę też własne utwory, gram folk celtycki a także filk.

Zaraz, harfiarka? A nie harfistka?

Tak. Harfiarz lub harfiarka to osoba grająca na harfie folkowej. Harfiści i harfistki grają na harfach orkiestrowych. Technika gry jest zupełnie inna, więc nazwa też jest inna.

To co to za harfa?

Dawna harfa celtycka to instrument, na którym grano w Irlandii i na wyżynach Szkocji między X a XIX wiekiem. Ma metalowe struny o cudownym brzmieniu, które całkowicie mnie oczarowało. Tradycja gry na tym instrumencie wymarła, ale w połowie XX wieku rozpoczęło się jej odrodzenie. Jestem częścią ruchu rekonstrukcyjnego dla tej tradycji. Lubię na swoich koncertach opowiedzieć o harfie, o tym jak gram (bo gram długimi paznokciami, wyciszając wybrzmienie opuszkami palców, trzymam też harfę na lewym ramieniu, grając lewą ręką melodię, a prawą - akompaniament) i o piosenkach. Opowiadam też kawały o harfiarzach ;)

Jesteś muzyczką?

Z wykształcenia jestem inżynierką zootechniki, ale z zawodu jestem muzyczką i tłumaczką. Oprócz grania na harfie staram się także przybliżyć ją słuchaczkom i słuchaczom, opowiadając o niej i prowadząc stronę internetową. Koncertuję na imprezach firmowych, ślubach, konwentach fantastyki, larpach i gdzie tylko mnie zaproszą. Poza tym prowadzę lekcje harfy. Cały czas badam historię instrumentu, ludzi, którzy na nich grali i staram się zrekonstruować techniki, aranżacje, a także - pewien bardzo wyjątkowy instrument - XVII wieczną harfę Fitzgeraldów z Kildare.

Gdzie się uczysz?

Zaczęłam w 2001, ucząc się z książki Ann Heymann, opracowanej na podstawie źródeł historycznych, na instrumencie, który z pomocą mojego nauczyciela angielskiego, sprowadziłam z USA jako zestaw "zrób to sam". W 2004 roku po raz pierwszy pojechałam do Irlandii i miałam pierwszą lekcję z nauczycielką - Siobhán Armstrong z Historical Harp Society of Ireland. W 2005 po raz pierwszy poleciałam do Irlandii na warsztaty Scoil na gCláirseach i od tego czasu jeżdżę tam co roku. Spotykam się z grupą harfiarek, harfiarzy, naukowców i naukowczyń z całego świata a łączy nas jedno - nadzieja, że uda nam się ocalić tę wyjątkową harfę od zapomnienia.

Czyli grasz muzykę dawną?

Nie tylko. Muzyka dawna stanowi część mojego repertuaru, ale tworzę też własne utwory, część w stylizacji na dawne, a część bardziej współczesnych klimatach. Tradycyjne utwory celtyckie też często są dużo młodsze od tych harfiarskich. Poza pisaniem piosenek (inspirują mnie legendy, książki, fantastyka - stąd umiłowanie do filku czyli folku światów wymyślonych i fandomu) zdarza mi się też zrobić jakiś cover, ale rzadkie. Moja harfa jest wprost stworzona do muzyki dawnej, więc niektóre utwory współczesne się na niej "nie mieszczą".

Dlaczego Patronite?

Wierzę w otwarte licencje. Wszystkie moje utwory publikuję na licencji CC-BY-SA. Mam płyty, które można kupić przez moją stronę internetową, ale staram się publikować utwory także na youtube i po prostu - do pobrania na mojej stronie. Wierzę, że są osoby, który chciałyby, w miarę swoich możliwości finansowych wesprzeć mnie, zostać moimi patronkami i patronami i ułatwić mi dalszą twórczość. Poza tym, w dawnych czasach w Irlandii każdy szanujący się król miał na dworze irlandzkiego harfiarza, a kto nie chciałby poczuć się czasem jak irlandzki król?

Cele Autora

Niech się dzieją pieśni - bez stresu!
  • 500 zł miesięcznie
  • 271 zł brakuje
45%
Wasze wsparcie jest dla mnie bardzo ważne. I pomaga mi odciążyć domowy budżet. Stały dopływ pieniędzy pozwoli mi spokojnie skupić się na tym, by pisać lub opracowywać przynajmniej jedną pieśń w miesiącu.
Harfiarka na pół etatu
  • 1 000 zł miesięcznie
  • 771 zł brakuje
22%
Chciałabym tworzyć więcej kontentu w internecie. Jak na razie robię streamy na Twitchu (zajrzyj do mnie! https://www.twitch.tv/harfiarkaharpress ).

Myślę, ze mając zapewniony 1000 miesięcznie byłabym w stanie bez stresu poświęcić swój czas nagrywaniu piosenek do publikacji na youtube. Jedna w miesiącu brzmi realistycznie, ale kto wie, kto wie, może jak się rozkręce będzie tego więcej?

A piosenek na mojej liście jest wiele, więc materiału nie zabraknie!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Harfiarka Barbara Karlik już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Joanna Cheda
Joanna Cheda
14 zł
Dawid Czekajski
Dawid Czekajski
14 zł
Witold Jesionowski
Witold Jesionowski
14 zł
Anastacia Hedgerow
Anastacia Hedgerow
7 zł
Kinga Szyman
Kinga Szyman
14 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.