Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Instytut Mieczysława Wajnberga w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyGłówną misją Instytutu Mieczysława Wajnberga jest pielęgnowanie pamięci o wyjątkowym kompozytorze, Mieczysławie Wajnbergu. Upamiętnianie, opracowywanie, wykonywanie i propagowanie jego twórczości - tak widzimy naszą działalność. Instytut tworzą: Maria Sławek (prezeska) i Ania Karpowicz (wiceprezeska).
Naszą pracę zaczęliśmy od przywrócenia Mietka jego ukochanemu miastu – Warszawie.
Już w listopadzie 2020 roku, jeszcze przed oficjalnym powołaniem Instytutu doprowadziliśmy do powstania tablicy pamiątkowej na rodzinnym domu Wajnberga przy Żelaznej 66. Dzięki naszym staraniom powstała też nowa ulica – ulica Mieczysława Wajnberga, w bliskim sąsiedztwie Żelaznej, pomiędzy Krochmalną i Chłodną.
Regularnie organizujemy "Domówkę u Mietka Wajnberga - święto kamienicy przy Żelaznej 66", współtworzyliśmy także "Spacerownik Warszawa Wajnberga". Spacerownik powstał w wersji papierowej i elektronicznej - dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i jidysz (w wydaniu papierowym).
Domówka u Mietka Wajnberga to cykliczne wydarzenie, które co roku odbywa się pod murem kamienicy - rodzinnego domu Wajnberga - przy ulicy Żelaznej 66 w Warszawie.
Ponadto braliśmy udział w Polin Music Festival realizując projekt z pieśniami op. 13 i op.17 Wajnberga do słów poetów jidyszowych, a także w Marszu Pamięci poświęconym nauczycielom i nauczycielkom z warszawskiego getta, wykonując premierowy utwór elektroakustyczny „Nie zaszło u nas nic nowego” skomponowany do tekstu "Dziennika" Abrahama Lewina.
We wrześniu 2021 roku dzięki staraniom aktywistów związanych z Instytutem została otwarta ulica Wajnberga na warszawskiej Woli. Jeszcze przed oficjalnym utworzeniem Instytutujego twórcy doprowadzili do powstania pamiątkowej tablicy na rodzinnej kamienicy Kompozytora.
Utworzyliśmy także kanał na portalu YouTube z podcastami - rozmowami z twórcami:muzykami, reżyserami i dyrygentami, którzy zajmują się twórczością Wajnberga.
W 2022 dzięki grantowi ze Stowarzyszenia SŻIH przeprowadziliśmy nowy projekt - akcję crowdwritingową pt. "Pocztówka do Mietka". Celem projektu było napisanie libretta utworu muzycznego, który oddawać będzie ducha naszego czasu, tragicznie naznaczonego przez rosyjską napaść na Ukrainę. Libretto będzie pracą zbiorową – wyborem z tekstów zamieszczonych na „Pocztówkach do Mietka”. Redakcję Instytut Mieczysława Wajnberga powierzy p. Sylwii Chutnik.
We wrześniu 2022 zorganizowaliśmy ponownie "Domówkę u Mietka Wajnberga" z udziałem Warszawskiego Combo Tanecznego, zaś w grudniu zorganizowaliśmy urodzinowy koncert w Centrum Kultury Jidysz, podczas którego zaprezentowane zostały pieśni Kompozytora w nowym opracowaniu na sopran i trio smyczkowe autorstwa Marii Sławek.
W 2023 przygotowaliśmy kolejną Domówkę u Mietka we współpracy z Fundacją Fabryki Norblina i MHŻP POLIN, w ramach której odbył się koncert "impro/mazurek" w wykonaniu Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza oraz wydarzenia towarzyszące: wycieczka rowerowa, warsztat kulinarny, autorskie oprowadzanie po Fabryce Norblina i Muzeum POLIN oraz jam session.
Również w 2023 pod patronatem Instytutu odbył się koncert TIKTIN w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, podczas którego wystąpiła Maria Sławek, Lutosławski Quartet i Tomasz Januchta, a materiał z koncertu został wydany na płycie w marcu 2024.
W grudniu 2023 odbył się projekt "Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje.", w ramach którego odbył się koncert pieśni M. Wajnberga do słów J. Tuwima w aranżacji Marii Sławek, dyskusja dotycząca zagadnień literackich i historycznych. Ponadto, opublikowany na stronie Instytutu został ebook autorstwa Agnieszki Kuś.
W 2024 zorganizowaliśmy pierwszą edycję Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. R. Tiktiner w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, a już planujemy program na 2025!
Stworzyliśmy także Wirtualne Muzeum Kamienicy przy Żelaznej 66 - jedyne takie muzeum historii i pamięci o domu, w którym urodził się Mieczysława Wajnberg: www.zelazna66.pl
Zorganizowaliśmy kolejną "Domówkę u Mietka Wajnberga", podczas której wystapiło Wajnberg Trio, braliśmy udział w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Mieczysława Wajnberga w Katowicach, wydaliśmy także płyty "TIKTIN" i "Different trains" z muzyką Wajnberga i Panufnika.
Więcej o naszych projektach przeczytaj tu: https://instytutwajnberga.org/projekty/
Od początku istnienia Instytutu rozmawiamy z wybitnymi twórcami, zajmującymi się Wajnbergiem - reżyserami, muzykologami, muzykami. Planujemy rozwijać nasz kanał - tworzyć filmy, które będziemy udostępniać w serwisie You Tube oraz podcasty dostępne m.in. na Spotify, Apple Music i Sound Cloud. Nasze filmy można obejrzeć tutaj:
oraz na kanale: https://www.youtube.com/@instytutmieczysawawajnberg5790
Ostatnim naszym rozmówcą był sam Maestro Gidon Kremer!!!
Zależy nam na jak najlepszej jakości naszych przedsięwzięć, chcemy do udziału w koncertach, wernisażach, wywiadach i publikacjach zapraszać najlepszych artystów i badaczy. Wiemy już, że tych, którzy kochają muzykę Wajnberga jest bardzo dużo. Dzięki Twojej pomocy twórczość tego niezwykłego artysty trafi do jeszcze większego grona.
Będziemy się bardzo cieszyć, jeśli zdecydujesz się wesprzeć nasze działania!
Pozdrawiamy,
załoga Instytutu Mieczysława Wajnberga
Wesprzyj działalność Autora Instytut Mieczysława Wajnberga już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.