Instytut Mieczysława Wajnberga

W Patronite od 06.05.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1169

Liczba Patronów: 1982

Zostań Patronem
Kup na prezent
3 patronów
250 miesięcznie
4 650 łącznie
Instytut Mieczysława Wajnberga powstał w lutym 2021 roku - naszą misją jest dbanie o pamięć o wybitnym polsko-żydowskim kompozytorze, urodzonym w Warszawie w 1919 roku. Zajmujemy się upamiętnianiem, opracowywaniem i propagowaniem dziedzictwa Wajnberga.

O Autorze

Główną misją Instytutu Mieczysława Wajnberga jest pielęgnowanie pamięci o wyjątkowym kompozytorze, Mieczysławie Wajnbergu. Upamiętnianie, opracowywanie, wykonywanie i propagowanie jego twórczości - tak widzimy naszą działalność. Instytut tworzą: Maria Sławek (prezeska), Ania Karpowicz (wiceprezeska) i Aleksander Laskowski (członek zarządu). 

Zależy nam na przywróceniu Wajnberga Warszawie - do tej pory udało nam się doprowadzić do powstania tablicy pamiątkowej, która zawisła na elewacji kamienicy przy ul. Żelaznej 66 (rodzinnym domu kompozytora), wkrótce na warszawskiej Woli pojawi się też ulica jego imienia. Mietek czuł się niezwykle związany z rodzinnym miastem, do którego nie było mu dane powrócić na stałe po wojnie. Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że tu, w Warszawie jest jego miejsce!

Chociaż działamy dopiero od lutego 2021 roku, to już udało nam się we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zorganizować koncert upamiętniający 25. rocznicę śmierci kompozytora, który można obejrzeć tutaj: 

Obecnie pracujemy m.in. nad interaktywnym spacerownikiem "Warszawa Wajnberga" oraz "Domówką u Mietka Wajnberga" - świętem kamienicy przy Żelaznej 66. Spacerownik przeniesie nas do przedwojennej Warszawy - Dzielnicy Północnej, teatrów jidyszowych, gwarnych ulic i targowisk, ale również do eleganckiego Śródmieścia, Filharmonii, Konserwatorium czy kawiarni "Adria". Podczas "Domówki" odbędzie się wernisaż fotograficzny zdjęć zrobionych kamienicy przy Żelaznej 66, koncert utworów Mietka i jego kolegów z Konserwatorium oraz pokaz filmu "Fredek uszczęśliwia świat", do którego Wajnberga napisał muzykę, a nawet wystąpił w jednej ze scen!

Od początku istnienia Instytutu przeprowadzamy rozmowy z wybitnymi twórcami, zajmującymi się Wajnbergiem - reżyserami, muzykologami, muzykami. Planujemy rozwijać nasz kanał  - tworzyć filmy, które będziemy udostępniać w serwisie You Tube oraz podcasty dostępne m.in. na Spotify, Apple Music i Sound Cloud. Dotychczasowe filmy można obejrzeć tutaj: 

Chcemy tworzyć dalsze treści z kolejnymi gośćmi, mieć możliwość zlecania tłumaczeń i robienia napisów do rozmów prowadzonych w innych, niż polski językach. 

Zależy nam na jak najlepszej jakości naszych przedsięwzięć, chcemy do udziału w koncertach, wernisażach, wywiadach i publikacjach zapraszać najlepszych artystów i badaczy. Wiemy już, że tych, którzy kochają muzykę Wajnberga jest bardzo dużo. Dzięki Twojej pomocy twórczość tego niezwykłego artysty trafi do jeszcze większego grona.

Będziemy się bardzo cieszyć, jeśli zdecydujesz się wesprzeć nasze działania!

Pozdrawiamy, 

załoga Instytutu Mieczysława Wajnberga


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Małgorzata Kuziemska-Sławek
Małgorzata Kuziemska-Sławek
Próg: 100 zł
Jan Hartman
Jan Hartman
Próg: 100 zł
Jarosław Sławek
Jarosław Sławek
Próg: 50 zł