Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Krzysztof Ruciński w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyCześć!
Od lat działam społecznie, ponieważ chciałbym, by Polska była bardziej odporna na zewnętrzne zagrożenia, zielona i inkluzywna. Co robię?
To mój autorski vlog i seria podcastów poświęconych budowie Polski, która nie jest „z kartonu” – mówimy o działających systemach w obszarach takich jak urbanistyka, transport, transformacja energetyczna, obrona cywilna czy zarządzanie strategiczne.
Wokół tej serii zbudowałem społeczność na Discordzie, skupiającą osoby, które aktywnie dyskutują o kwestiach poruszanych na kanale.
Dołącz do społeczności: https://discord.gg/MwxEGTchad
Jako aktywny komentator życia publicznego w Polsce, angażuję się w kluczowe debaty poprzez publikacje na platformie "X", artykuły w takich mediach jak "Nowy Obywatel" i "Obserwator Logistyczny", a także wystąpienia publiczne (w 2024 r. gościłem m.in. na łamach Nowego Ładu, podcastu "Podróż Bez Paszportu" czy Krytyki Politycznej i współtworzenie raportów. Dzięki moim działaniom udało się wywołać szerokie dyskusje, docierające do kilkuset tysięcy osób.
Skutecznie wprowadzam niszowe tematy do głównego nurtu debaty publicznej. W minionym roku osiągnąłem zasięg ponad 23 milionów osób oraz zdobyłem 280 tysięcy polubień na portalu X. Moje wpisy zostały udostępnione ponad 13 tysięcy razy, a wśród moich czytelników znajdują się wpływowi politycy, dziennikarze oraz aktywiści w Polsce.
Tworzymy kampanię społeczną, której celem jest doprowadzenie do zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym — eliminacja problemu zbyt dużej liczby organizatorów, ujednolicenie ulg i taryf oraz cyfryzacja rozkładów i informacji pasażerskiej.
Urbanistyka nie jest tematem z pierwszych stron gazet. Właśnie dlatego postanowiłem zgrywalizować dyskusję. Dzięki budowie interaktywnego miasta w Cities: Skylines z własną walutą i możliwością współdecydowania o kierunkach zabudowy przez mieszkańców staram się wyjaśniać meandry polityki przestrzennej.
Za interesowanie się polityką miejską, aktywne dzielenie się wiedzą i pisanie na czacie, każdy uczestnik projektu otrzymuje walutę. Wspólnie decydujemy o wyglądzie budynków. Członkowie społeczności mogą kupować przedmioty, handlować nimi. Wirtualną walutę można wydać na działki budowlane i inwestycje. To Wy tworzycie zasady gry, ja tylko tworzę dla demokratycznej społeczności.
Polska debata publiczna jest pogrążona w jałowych sporach politycznych. Dyskutujemy o symbolach, toczymy wojny kulturowe, ale w tym szumie informacyjnym brakuje konkretów i długofalowych strategii. Przez lata zajmowałem się tworzeniem strategii dla samorządów i podmiotów prywatnych, jednak wiele z moich najlepszych analiz lądowało na półce.
Coraz trudniejsze położenie geopolityczne Polski sprawia jednak, że czas ciepłej wody w kranie się skończył. Mamy dziś przed sobą naprawdę poważne wyzwania i na wczoraj musimy zbudować zdolności odpowiedzi przez nassze państwo na kryzysy polityczne, społeczne i klimatyczne.
Pracowitość Polaków doprowadziła w ostatnich latach do ogromnego wzrostu gospodarczego, ale nasze państwo wciąż nie zbudowało na tym fundamencie solidnej kultury strategicznej. Czas odrzucić kompleksy i zaszłości PRL, aby stworzyć dobrze zarządzane, silne i odporne państwo.
Taka szansa nie zdarza się często. Zbudujmy państwo, z którego będziemy dumni: silne wobec silnych, szanujące służbę publiczną i poświęcenie na rzecz wspólnoty. Praworządność nie może być jedynie frazesem w rękach polityków, lecz realną codzienną praktyką – od przestrzegania zasad na drogach po procesy budowlane. Dziś zbyt często wygrywają egoizmy i partykularne interesy.
Transformacja energetyczna to ogromne wyzwanie dla polskich gospodarstw domowych, ale zamiast forsować nierealne postulaty jej zatrzymania, skupmy się na szukaniu korzyści dla polskiego biznesu w europejskich trendach. Polska moich marzeń to także kraj, który chroni słabszych i dba o przyrodę.
Wiem, że nie jestem w stanie samodzielnie zrealizować swojej misji. Właśnie dlatego założyłem z podobnie myślącymi osobami Stowarzyszenie Obrony i Rozwoju "Przyszłość" im. Kazimierza Pużaka, by wspierać liderów nowej generacji w budowaniu kultury strategicznej dla Polski. Zamiast narzekać na sytuację w kraju, postanowiliśmy zrobić coś realnego: stworzyć program dobrowolnego zaangażowania dla obywateli (i obywatelek) naszego kraju w kwestie związane z bezpieczeństwem i obroną cywilną w duchu inkluzywnego patriotyzmu. To także mój pomysł na budowanie wspólnoty ponad podziałami.
Poruszam pomijane w debacie konkrety takie jak: wysokiej jakości planowanie przestrzenne, szybka i nowoczesna kolej, nowoczesne zintegrowane systemy transportu autobusowego w całej Polsce, odpowiedzialne wydatki publiczne, obrona cywilna, dbałość o interes Polski na forum Unii Europejskiej na poziomie konkretów, nie tylko narracji czy przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji w obszarze zielonej transformacji.
Nie robię tego od wczoraj. Kiedy Rosja napadała na Ukrainę w 2014 r., od podstaw budowałem struktury organizacji proobronnej w moim mieście. W wieku 18 lat założyłem organizację pozarządową, by wprowadzać zmiany w Łodzi i promować wiedzę o zrównoważonej urbanistyce. W szczycie koordynowałem wolontariat 30 osób. W wieku 21 lat poprowadziłem protest, który zatrzymał wycinkę terenów zieleni i niekorzystne zmiany w polityce przestrzennej Łodzi. We wspólnej sprawie połączyłem środowisko naukowe, świat biznesu, ruchy miejskie, działaczy politycznych oraz środowiska wyznaniowe. Władze miasta przychyliły się do naszego protestu.
Wielu znajomych, z którymi chcieliśmy edukować o urbanistyce i wprowadzać zmiany na świecie, dziś nie zajmuje się już działalnością społeczną. Rozpoczęli regularną pracę i nie mają na to czasu. Ja nigdy nie potrafiłem się na to zgodzić. Uczyniłem z mojej misji swoją pracę, jednak chciałbym mieć przywilej niezależności tworzenia treści, który pozwoli mi kierować się wyłącznie interesem moich odbiorców.
W życiu zawodowym wspieram sektor publiczny w podejmowaniu właściwych decyzji. Rzeczywistość polityczna często bywa jednak daleka od strategii i analiz, które mam okazję tworzyć. Właśnie dlatego dzielę się sprawami ważnymi publicznie i staram się zainteresować szersze grono osób sprawami, które są dla mnie ważne.
Dziękuję za Twoje wsparcie!
Słuchaj Krzysztof Ruciński w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.