Kwantowo.pl

W Patronite od 21.07.2016

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 252

Liczba Patronów: 210

Zostań Patronem
Kup na prezent
105 patronów
2 420 miesięcznie

Kwantowo będzie trwać

555 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Blog generuje koszta, z czego największym najdotkliwszym jest... czas. Jeżeli strona ma istnieć, nawet w najbardziej ograniczonym zakresie, wymaga regularnego doglądania. Pomijając tworzenie artykułów (o tym później), same drobne prace techniczne, okresowe odświeżenie szablonu, obowiązki formalne, aktualizowanie kanałów społecznościowych, czy wreszcie odpisywanie na komentarze i maile – potrafią skraść w każdym miesiącu zaskakującą liczbę godzin. Najniższy próg to gwarancja, że Kwantowo będzie trwać i w najbliższym czasie nie zniknie z sieci.

Zbędna ciekawostka: w języku tajskim szybkie powtarzanie "pięć, pięć, pięć" (ห้าห้าห้า), brzmi jak "hahaha". Z tego powodu młodzi Tajlandczycy traktują liczbę 555 jako mem wyrażający rozbawienie. Jeśli nie wierzycie sprawdźcie sami w Google Translatorze!

Podtrzymanie obecnej aktywności

1 729 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Kwantowo niepostrzeżenie stało się częścią mojego życia i już do tego przywykłem. Niestety, im człowiek starszy, tym więcej spada na niego obowiązków, skutecznie ograniczających czas oraz środki jakie jest w stanie poświęcać na zajęcia poboczne. Zwłaszcza, że prowadzenie strony to nie tylko przyjemności, ale również ogrom pracy. Jeśli jesteś stałym czytelnikiem, pewnie wiesz, że swoje teksty opieram na wielu źródłach, lubię zabierać się za trudne lub niezbyt eksploatowane tematy, a treść często uzupełniam grafikami i rysunkami. Wielokrotnie zdarzało się już, że samo wgryzanie się w zagadnienie zajmowało mi kilka dni, a jeszcze nie napisałem ani zdania. Nawet jeżeli nie zawsze to widać, to co czytacie stanowi jedynie efekt końcowy wytężonej pracy jednoosobowej "redakcji". Mimo to, od lat nie zwalniam tempa, popełniając po trzy, cztery lub pięć tekstów w miesiącu. Dobrze byłoby tę średnią utrzymać.

Chciałbym posiadać jakieś obiektywne uzasadnienie dla swojej twórczości. 1729 zł to więcej niż drobne kieszonkowe (wystarczy na opłacenie składki ZUS!), ale wciąż znacznie mniej niż mógłbym zarobić produkując bzdury dla dowolnego dużego portalu.

Zbędna ciekawostka: podczas jednej z pogawędek dwóch genialnych matematyków, G. Hardy'ego i S. Ramanujana, ten pierwszy poskarżył się, że wioząca go taksówka nosiła wyjątkowo nudny numer 1729. Hindus nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Zauważył, że 1729 to przecież najmniejsza liczba naturalna, którą daje się wyrazić jako sumę dwóch sześcianów na dwa sposoby. Zarówno wyrażenie 1^3+12^3, jak i 9^3+10^3 dadzą wynik 1729. Tego rodzaju przypadki, do dziś nazywa się liczbami taksówkowymi.

Ewolucja

2 954 zł

miesięcznie

81%

osiągnięto

534 zł

brakuje

Inżynier kosmiczny Robert Zubrin mawia, że brak załogowej misji na Marsa to egzystencjalne ryzyko dla naszego gatunku. Kwantowo to "nieco" skromniejsza inicjatywa, ale sferą internetową rządzą podobne reguły: rozwijaj się lub giń. Osobiście wolę tę pierwszą opcję, czyli poszerzanie działalności oraz eksperymentowanie z nowymi projektami. Pomysłów nigdy nie brakuje: od nowych serii wpisów, po próby tworzenia podcastów lub innych form przekazywania wiedzy. Potrzebny jest jednak czas, czysta głowa i środki pozwalające opłacić rachunki.

Zbędna ciekawostka: promień Schwarzschilda dla Słońca wynosi 2954 metry. Innymi słowy, musielibyśmy zgnieść materię całej naszej gwiazdy w kulę o promieniu niecałych 3 kilometrów, żeby przemienić ją w czarną dziurę. Spokojnie, to scenariusz czysto fantastyczny!

Rewolucja

5 778 zł

miesięcznie

41%

osiągnięto

3 358 zł

brakuje

Lata pisania brutalnie sprowadziły mnie na ziemię. Od dawna zdaję sobie sprawę, że reklamodawców nie interesuje nauka, sponsorzy lgną do celebrytów, na dotacje mogą liczyć pupile władzy, a duże portale żądają wyrzeczenia się własnych zasad. Dlatego zrozumiałem, że samodzielne pisanie o niszowej, niełatwej tematyce nie jest dziś drogą do kariery. Zwłaszcza bez środków na rozwój i promocję.

Gdybym uzyskał finansową niezależność, mógłbym potraktować działalność popularyzatorską jako swoje główne zajęcie. Tworzyłbym według określonego harmonogramu, poświęcałbym na każdy tekst tyle czasu, ile byłoby konieczne. Pisałbym znacznie częściej, szerzej i lepiej. Odkurzyłbym wszystkie projekty, które z braku czasu musiałem porzucić. Dowiadywalibyście się o wieściach ze świata nauki natychmiast, byłbym stale do waszej dyspozycji, a fapnejdż zalałaby fala regularnych ciekawostek... Cudowna wizja. Czy możliwa? Polecę banałem: dla osiągnięcia tego celu wystarczyłoby aby każdy z lajkujących Kwantowo wpłaciła 20 groszy. Na to jednak nie liczę.

Zbędna ciekawostka: temperatura powierzchni Słońca wynosi 5778 K. Właściwie bardzo niedużo (w kosmicznej skali możliwości), ale jednak mało kto chciałby się tak sparzyć...
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Edmund K
Edmund K
Próg: 10 zł
Maciej Gawin
Maciej Gawin
Próg: 20 zł
Wojciech Skrobański
Wojciech Skrobański
Próg: 10 zł
Adam Klonowski
Adam Klonowski
Próg: 10 zł
Jeremi Męczydławik
Jeremi Męczydławik
Próg: 5 zł
Anna Hola
Anna Hola
Próg: 20 zł