Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kaja Mikoszewska w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyRobię rzeczy w internecie.
Ludzie mówią różnie: ta od nerdowego podkastu, ta dziwna blogerka oraz, hehe, polska kobieta-amiga (srsly). No, różnie mówią, w razie czego spytaj kogoś.
Nagrywam podkast Nerdy Nocą, w którym goszczę osoby z pasją, hobby lub zamiłowaniem:
Cieszę się, że się Wam podoba, bo uwielbiam robić Nerdy Nocą <3
W chwili, kiedy to piszę, w świat poszło ponad 70 odcinków audio, kolejne dwa są już na warsztacie (zawsze są dwa na warsztacie).
Jeśli komuś mało, jest też mnóstwo dodatkowych materiałów wideo. Systematycznie pracuję nad transkryptami do audycji i napisami do filmów.
Oprócz zwykłych odcinków powstają cykle: historyczny, biologiczny, kosmiczny i wyprawowy (w cyklu historycznym ponoć docieramy już do starożytnej Grecji! Oraz mam pewne plany wydawnicze).
Zapraszam przy okazji do fantastycznej grupy na fejsie, która nazywa się, oczywiście, Nerdy Nocą w grupie, oraz na nerdonocny czat w telegramie, gdzie można spotkać mnie i gości/gościnie audycji.
Dla nienasyconej publiczności Nerdów Nocą odbywają się także spotkania przez wideo pt. Nerdy Nocą Na Lewo. Niektóre z nich są gadaniem po nocy o życiu, inne — ciekawymi prelekcjami na tematy hermetyczne lub bieżące.
Dla patron montuję także niepublikowane nigdzie indziej kuluarowe ścinki z audycji.
Jeżdżę na imprezy retrokomputerowe i robię z nich relacje słownomuzyczne:
a udaje mi się wsmyknąć z kamerą w niesamowite miejsca. Koncerty, wykłady, kompoty, balangi, kuluary.
A przede wszystkim — niesamowici ludzie z niesamowitymi talentami.
Sprawdź ogólnie playlisty na moim jutubie, bo niektóre relacje i nagrania robię dla innych kanałów.
Założyłam kiedyś serwis /re/publikacja z pożywnymi treściami wielo-autorskimi:
...gdzie zawsze można coś wylosować, kiedy przyjdzie myśl, że nie ma nic ciekawego w internecie.
Co tam znajdziesz? Niespodziewane ciekawostki, felietony uliczne, smaczne znaleziska ze świata, kosmiczne zdjęcia... Kilkaset artykułów, a liczba ta powoli, ale sukcesywnie rośnie.
Na blogasku:
Prawdopodobnie robię coś jeszcze, tylko w tej chwili nie pamiętam. Uwielbiam rozmawiać, słuchać, dowiadywać się i rozmyślać. Pandemia potężnie mnie zmechrała, więc teraz sunę znacznie wolniej, ale — do przodu.
Czasy są znów ciekawe, więc umówmy się, nie trzeba wrzucać od razu dyszki — jeśli chcesz serio wesprzeć mnie w dziele, wystarczy piątak i polecenie moich audycji komuś fajnemu.
Jeśli którykolwiek z moich zakresów twórczych Ci pasuje, będę zaszczycona, mogąc otulić się Twoim patronatem. A teraz się przedstawię.
Żeby nie było, że tylko siedzę w internecie od ponad 20 lat i znakomicie się razem bawimy. W końcu trzeba zapłacić czynsz i kupić czekoladę.
Jestem inżynierem informatyki, mam dyplom i gumiaki.
Napisałam zupełnie prawdziwą książkę o tym, jak korzystać z komputera, smyrofona i internetów. Świadczy to o tym, że posiadam elementarną samodyscyplinę, co dla Ciebie, jako osoby patronującej, może mieć pewne znaczenie.
Pracuję jako print designer na frilansie. Przygotowuję rzeczy do druku, głównie okładki, literaturę piękną, materiały edukacyjne i poradniki dla znanych wydawnictw. To fajna praca, kiedy można swoje dzieło postawić na półce. Mam zakurzony profil na Behance i pół ściany półek zapełnionych książkami z moim nazwiskiem w stopce.
Oprócz tego robię książki i ebooki dla osób cywilnych, które piszą świetne rzeczy i wydają się samodzielnie. Na przykład idee fixe (podręcznik RPG), Inżynieria Gier (game design), wrzutnia nocna (opowiadania SF), devstyle (poradniki programisty) — są ekstra, polecam.
Pisuję czasem do prasy, jeśli dzieje się coś ciekawego w temacie technologii, gier, retrokomputerów itp. Byłam tu i ówdzie na rozkładówce czy okładce, czasem z twarzą. Może wpadł Ci w oko jakiś felieton i nawet nie wiesz, że to mój.
Z takich serio dużych rzeczy — przy okazji ACTA popełniłam wielki artykuł o ludziach mieszkających w sieci. Teraz cytują mnie w pracach naukowych i to jest trochę wesołe :)
Na dowód, że to wszystko prawda, wrzuciłam parę skrinszotów do galerii.
Tysiąc rzeczy bym jeszcze! Ale przede wszystkim:
Chcę dalej nagrywać pożyteczne i przyjemne audycje audio i wideo. To uwielbiam robić i do tego właśnie najbardziej potrzebne jest wsparcie publiczności.
Plany, projekty i montaże zajmują czas, a czas to pieniądz. Zdrowie nie jest takie świeże, a doba ma tylko 36 godzin. Jest to skandaliczne niedopatrzenie. Potrzebuję więcej!
+ Chcę więcej czasu spędzać na ugniataniu rzeczywistości w przyjemniejsze kształty, a nie tylko zarabiać na bułkę. Chcę organizować gości i urządzać prelekcje, montować i robić transkrypty.
- Nie chcę reklam na moich stronach, product placementu w audycjach ani monetyzacji jutubów. Chcę po prostu tworzyć bez zgniłych kompromisów. To bez Twojego wsparcia się nie uda.
Jeśli podoba Ci się to, co robię, wrzuć monetę. Każdy rodzaj wspieractwa przydaje się bardzo.
Pieniądz idzie na domeny, sprzęt, bilety, herbatę, klawiaturę (na którą też przydałaby się subskrypcja, gdyż koty raz na parę miesięcy przeprowadzają na nią skuteczny zamach).
Przede wszystkim idzie na czas niezbędny na planowanie i produkcję.
Dobre słowo idzie wprost do mojego czarnego serduszka.
Kiedy udostępniasz znajomym któreś moje dzieło, także pomagasz bardzo. Ponieważ doba jest za krótka na promocję, w tej kwestii polegam na zadowolonej publiczności, czyli także na Tobie. Podrzuć odcinek podkastu komuś, komu się spodoba.
Na Patronite co jakiś czas wysyłam do wszystkich patron osobiste podsumowanie twórczości, gdzie zebrane są produkcje opublikowane od ostatniego razu oraz zapowiedzi imprez, które wspieram lub obsługuję fachowo. Czasem załączam jakiś wesoły ekskluzif tylko dla wspierających. Kiedy milczę, to zwykle znaczy, że praca wre lub czekam na gotowość gościa/gościni/własną.
A jeśli zainspirujesz się czymkolwiek, co robię — zaczniesz lepiej ode mnie rysować, więcej niż zwykle pisać, robić zdjęcia, malować figurki, nagrywać podkast, pomagać ludziom w temacie, na którym się znasz — zrobisz cokolwiek, co można znaleźć w internecie ku pokrzepieniu, rozrywce lub przydatności — daj mi znać, chcę o tym wiedzieć.
Internet Cię potrzebuje!
Słuchaj Kaja Mikoszewska w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.