Literackie Skarby Świata Całego

W Patronite od 14.05.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 455

Liczba Patronów: 497

Zostań Patronem
27 patronów
785 miesięcznie
8 560 łącznie
Literackie Skarby Świata Całego to miejsce, gdzie znajdziesz wszystko o literaturze czeskiej. Tej najnowszej i tej starszej. Recenzuję, relacjonuję wydarzenia związane z czeską kulturą, rozmawiam z czeskimi pisarzami, opowiadam, co słychać w czeskim życiu literackim.

O Autorze

Kim jestem? Panią inżynier, którą zawsze kręciły książki. Entuzjastką, która po przeczytaniu swojego pierwszego Hrabala postanowiła nauczyć się czeskiego – i skończyła bohemistykę. Literaturoznawczynią, początkującą tłumaczką, od czasu do czasu dziennikarką.

Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu. W czasie studiów na uczelni technicznej brakowało mi rozmów o literaturze, podjęłam więc spontaniczną decyzję: założę bloga o książkach. Blog wziął swoją nazwę… oczywiście od Hrabala. A konkretnie – polskiego tytułu jednej z jego książek.

Krótko po tym, jak Literackie Skarby Świata Całego pojawiły się w sieci, zaczął się boom na literaturę czeską w Polsce. I zdominowała ona mojego bloga niemal całkowicie. Uważnie śledzę, co czeskiego wydaje się w Polsce, zapowiadam premiery, recenzuję nowości, patronuję wybranym tytułom, rozmawiam z pisarzami i ich tłumaczami. Opracowuję materiały na podstawie nowinek z czeskiego internetu. Jeśli więc chcesz być na bieżąco z czeską literaturą w Polsce – nieskromnie powiem, że nie ma lepszego miejsca w sieci. :)

Jako blogerka wzięłam udział m.in. w debacie „Promotorzy czytania” organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz w dyskusji „Czy krytyk krytykuje a bloger reklamuje?” Biblioteki Kraków. Jako ekspertka od czeskiej kultury wystąpiłam – m.in. razem z Davidem Černym i ks. Zbigniewem Czendlikiem – na spotkaniu „Gdy Polaczek spotyka Pepika. Rozmowa o Czechach i Polakach” Open Eyes Economy w Krakowie.

Jako specjalistka od Czech miałam przyjemność poprowadzić szereg spotkań autorskich i rozmów on-line, m.in. z Petrą Hůlovą, Markiem Šindelką, Milošem, Doležalem, Sylvą Fischerovą, prof. Leszkiem Engelkingiem, Andrzejem S. Jagodzińskim czy Michałem Zabłockim. Jako tłumaczka literacka z czeskiego zdobyłam pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Cena Susanny Roth (2017), a w przygotowaniu jest mój pierwszy przekład książkowy.

Robię sporo, ale chciałabym jeszcze więcej. Marzy mi się, by mój blog stał się dużą platformą wiedzy i informacji na temat literatury czeskiej – z wywiadami, obszernymi, przekrojowymi tekstami publicystycznymi, specjalnymi cyklami, zapowiedziami i zestawieniami, przygotowywanymi na podstawie czeskojęzycznych materiałów, we współpracy z czeskimi partnerami. Wierzę, że kiedyś będzie to możliwe!

Mój blog znajdziesz tutaj: Literackie Skarby Świata Całego
...oraz na Facebooku: Literackie Skarby Świata Całego
O tym, co czeskiego robię na blogu i poza nim: Współpraca
Mój cykl o najnowszych czeskich premierach: Czeskie Skarby pod Specjalnym Nadzorem
Moje wywiady z czeskimi autorami: Wywiady


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem