Avatar użytkownika

Magazyn Kontakt

74
patronów
2 670 
miesięcznie
147 160 
łącznie
74
patronów
2 670 zł 147 160 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękujemy za zaufanie i stałe wsparcie! W prezencie otrzymasz od nas pocztówkę z grafiką jednego z naszych ilustratorów i osobistym podziękowaniem od redakcji.
20 zł miesięcznie
W dowód wdzięczności za Twoje wsparcie prześlemy Ci egzemplarz wybranego przez Ciebie numeru archiwalnego Kontaktu.

Otrzymasz także prezent z poprzedniego progu.
30 zł miesięcznie
Bardzo się cieszymy, że przekazujesz nam regularnie taką kwotę! Wiemy, że los Kontaktu leży Ci na sercu, dlatego proponujemy w prezencie nasz e-book „Teologia wyzwolenia”.

Otrzymasz także prezenty z poprzednich progów.
50 zł miesięcznie
Dzięki Tobie Kontakt może funkcjonować i dalej się rozwijać! W prezencie oferujemy prenumeratę Kontaktu.

Otrzymasz także prezenty z poprzednich progów. Otrzymujesz oczywiście także prezenty z poprzednich progów.
100 zł miesięcznie
Dzięki Twojemu wsparciu Kontakt ma szansę na stały rozwój i profesjonalizację. W podziękowaniu prześlemy Ci plakat jednego ze współpracujących z nami artystów.

Otrzymasz także prezenty z poprzednich progów.
200 zł miesięcznie
To wsparcie, którego wysokość nas nieco onieśmiela. Widać, że zależy Ci na tym, by Kontakt się rozwijał, trwał i podejmował nowe tematy. Dlatego wszystkich, którzy wspierają nas tą kwotą trzy razy w roku zaprosimy na spotkanie online, by omówić wraz z redaktorami i redaktorkami Kontaktu nowo wydany numer i przedyskutować stawiane w nim tezy.

Otrzymasz także prezenty z poprzednich progów.
400 zł miesięcznie
Trudno nam wyrazić wdzięczność za udzielane przez Ciebie wsparcie – zarówno słowami, jak i prezentami. Pewnie nie tego oczekujesz. Chcemy, żeby Twój wpływ na kierunek podejmowanych przez nas działań był jeszcze bardziej zauważalny. Zaprosimy Cię więc raz w roku na indywidualne spotkanie, podczas którego zapytamy Cię o Twoją opinię na temat naszej pracy i kluczowych zagadnień, którymi według Ciebie powinniśmy się zająć.

Otrzymasz także prezenty z poprzednich progów.

Osoby zainteresowane wsparciem Kontaktu wyższą kwotą zapraszamy do kontaktu pod adresem redakcja@kik.waw.pl.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Magazyn Kontakt w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Magazyn Kontakt jest jedynym w Polsce czasopismem katolicko-lewicowym. Wierzymy, że nasz głos przyczynia się do budowania zaangażowanego społeczeństwa, opartego na tolerancji, ponad podziałami religijnymi, politycznymi i ideologicznymi. Chcemy zmieniać Kościół od wewnątrz.

Magazyn Kontakt został założony w 2007 roku. Naszym celem jest łączenie myśli chrześcijańskiej i lewicowej, pokazując, że nie muszą one być przeciwstawiane, lecz mogą się twórczo inspirować. Jesteśmy środowiskiem ludzi, którym zależy na zmianie na lepsze. Wierzymy, że można połączyć budowę solidarnego społeczeństwa z Kościołem akceptującym różnorodność i zaangażowanym społecznie.

Jesteśmy przekonani, że połączenie lewicowej perspektywy z katolicką wrażliwością jest kluczowe dla tych, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Krytykujemy zjawiska, które budzą nasz niepokój lub stanowczy sprzeciw, takie jak: powiązanie Kościoła instytucjonalnego z władzą, przestępstwa seksualne i ich tuszowanie, hierarchiczność i klerykalizm. Otwarcie wspieramy emancypację społeczności LGBT+. W tym zdecydowanie nie zgadzamy się z głosem hierarchów Kościoła, które uderzają w osoby LGBT+. Publikujemy informacje o wykorzystywaniu nieletnich w Kościele. Walczymy o Kościół ubogi, transparentny i gotowy do rozliczania się z własnych błędów, w swoim zaangażowaniu społecznym zawsze stający po stronie słabszych i wykluczonych.

Poruszamy ważne tematy społeczne, takie jak: katastrofa klimatyczna, nierówności ekonomiczne, prawa osób LGBT+, bezdomność, edukacja czy relacje pomiędzy Globalną Północą i Południem. Oddajemy głos grupom wykluczanym w państwie, społeczeństwie i Kościele. I chcemy, żeby to wszystko było dostępne dla wszystkich.

 

***
 

Nasza działalność

Wydaliśmy 48. numerów papierowych, ponad 270 odsłon internetowych oraz stale i dynamicznie się rozwijamy. Powiększa się grono naszych Czytelników i Czytelniczek – przez ostatnie dwa lata odnotowaliśmy wzrost o ponad 140%. Rośnie liczba naszych współpracowników i współpracowniczek – aktualnie jest ich ponad 100 osób. Zwiększa się środowisko podzielające ideały, które wyznajemy i głosimy – w porównaniu z 2020 rokiem, wzrost o ponad 60% osób prenumerujących Kontakt i dziesięciokrotny wzrost miesięcznego wsparcia na Patronite. Są wśród nich katoliczki i katolicy marzący o innym, lepszym Kościele, szukający nadziei na zmianę. Czytają nas i zabierają głos na naszych łamach także osoby o wrażliwości lewicowej – szukamy przestrzeni wspólnego zaangażowania osób wierzących i nie. Wreszcie: osoby poszukujące przestrzeni do dialogu i namysłu poza okopami tożsamościowych wojen i prostych podziałów.

Poza działalnością wydawniczą istotnym elementem naszej pracy jest także aktywne uczestnictwo w działaniach społecznych, inicjowanie spotkań oraz debat. W ostatnich latach organizowaliśmy i współtworzyliśmy kampanie społeczne. Oto najważniejsze z nich:

 • W roku 2016 Kontakt brał udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju”. Inicjatywa ta była skierowana do osób wierzących, aby przypomnieć o konieczności postawy szacunku, otwarcia i życzliwego dialogu wobec wszystkich ludzi, także homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych
   
 • W 2017 roku, z okazji dziesięciolecia istnienia Magazynu, zorganizowaliśmy jedną z najważniejszych dla nas akcji – escape room „Ucieczka z biedy”. Ponad 300 uczestników wcieliło się w rolę dziewczyny pochodzącej z ubogiego domu, lecz mającej ambicje przebicia się do „lepszego świata” w dużym mieście. Celem było naszej akcji było pokazanie, że wyjście samemu z ubóstwa zawsze jest trudne, a często bywa wręcz niemożliwe. Dlatego, escape room tym różnił się od wielu innych, że wracało się do punktu wyjścia.
   
 • Od roku 2018 Kontakt jest częścią nowatorskiego projektu „Spięcie”, który jest platformą dyskusji między 5 różnymi środowiskami ideowymi. Co kilka tygodni pięć magazynów o odmiennych poglądach pisze na ten sam temat i publikuje nawzajem swoje artykuły. Misją projektu jest tworzenie przestrzeni dla pluralistycznej debaty dziennikarzy o odmiennych poglądach społecznych i politycznych, lecz w duchu szacunku i rzetelnej dyskusji.
   
 • W 2021 roku po zajęciu Afganistanu przez Talibów na polsko-białoruskiej granicy łamane były prawa człowieka. W celu pomocy uchodźcom, przez jeden tydzień cały przychód z naszego sklepu został przekazany na organizację Chlebem i Solą, która pomaga uciekającym z Afganistanu i innych krajów regionu. Wspólnie uzbieraliśmy ponad 8 000 złotych, lecz co najważniejsze inne magazyny zostały zainspirowane, aby samemu przeprowadzić taką akcję. Na przykład, Gazeta Wyborcza, która również zorganizowała zbiórkę w celu pomocy uchodźcom, pisała „Inspiracją dla naszych działań stała się redakcja Magazynu Kontakt".  

 

Bądź częścią zmiany, wesprzyj nas finansowo – to naprawdę działa!

 

***

 

Na co przekażemy pieniądze?

Chcemy dalej się rozwijać, zwiększać siłę oddziaływania i realnie wpływać na nasz wspólny świat. Aby to robić, potrzebujemy stałego wsparcia finansowego.

Otrzymane wsparcie od Was przeznaczymy na pracę naszego zespołu redakcyjnego. Aktualnie z 31 osób, tylko pięć otrzymuje stałe wynagrodzenie. Ponad połowa pracy w Kontakcie wykonywana jest pro publico bono. Zależy nam na tym, aby płacić wszystkim, którzy pracują i współtworzą Kontakt. Chcemy zamawiać więcej tekstów od autorów zagranicznych, płacić za pracę grafikom, ilustratorom, korektorom i tłumaczom. Wierzymy, że kampanie i działania społeczne realnie zmieniają nasze otoczenie, dlatego planujemy organizować więcej inicjatyw tego typu, które trudno przeprowadzić bez funduszy.

Ponadto część pieniędzy zostanie przeznaczona na rozwój instytucjonalny Kontaktu. Rozwiniemy dział promocji i fundraisingu. Planujemy także stworzenie nowych treści i produktów: fact-checkingu wypowiedzi polskich hierarchów kościelnych, rozpoczęcia regularnych spotkań dyskusyjnych w mniejszych miejscowościach oraz uruchomienie podcastów. Słowem – mamy duże plany, lecz potrzebujemy pieniędzy, aby je zrealizować.

 

***

 

Co to właściwie znaczy „lewica katolicka”?

Po pierwsze: sprawiedliwość społeczna i ekologiczna

Uważamy, że każdy powinien móc liczyć na solidarność wspólnoty, a nie tylko na litość i współczucie. Podobnie jak miarą wytrzymałości mostu jest wytrzymałość jego najsłabszego przęsła, tak też miarą jakości naszych społeczności jest jakość życia ich najsłabszych członków. Świat jest zbyt złożony, by ktokolwiek z nas ponosił wyłączną odpowiedzialność za swój los.

 

Po drugie: przeciwko ubóstwu, wykluczeniu i przemocy

Jesteśmy przekonani o tym, że człowiek nie może żyć pełnią życia, jeżeli na co dzień doświadcza stanów i sytuacji, które odczłowieczają go i ograniczają jego wolność. Problemów społecznych nie rozwiąże jednak samoczynnie ani wzrost gospodarczy, ani ludzka szlachetność.  Musi im stawić czoła całe społeczeństwo, zaczynając od wysłuchania tych, którzy przez wykluczenie i cierpienie pozostają niesłyszalni.

 

Po trzecie: cała nadzieja we wspólnotach

To wspólnoty pozwalają na przekraczanie podziałów społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych. To one tworzą relacje oparte na współzależności i wzajemnym zaufaniu. Stanowczo odrzucamy język klasowej i plemiennej pogardy, który sprawia, że znajdujący się w potrzebie „drugi” staje się niezasługującym na pomoc „innym”, a niekiedy wręcz stanowiącym zagrożenie „obcym”.

Wierzymy w to wszystko nie pomimo tego, że jesteśmy chrześcijanami, lecz właśnie dlatego, że nimi jesteśmy i że bardzo poważnie traktujemy społeczny radykalizm Ewangelii.

 

Po czwarte: inny Kościół jest możliwy

Wpływamy na Kościół od wewnątrz, bo uważamy, że taka jest rola świeckich katolików. Krytykujemy zjawiska, które budzą nasz niepokój lub stanowczy sprzeciw, takie jak powiązanie z władzą, przestępstwa seksualne i ich tuszowanie, hierarchiczność i klerykalizm. Walczymy o Kościół ubogi, transparentny i gotowy do rozliczania się z własnych grzechów, nieodcinający się od polityki, ale w swoim zaangażowaniu zawsze stający po stronie słabszych.

 

***

Opinie

Z redakcją Kontaktu wiążę duże nadzieje na sprawiedliwy i godny świat, w którym każdy – bez względu na poglądy, wiarę, kolor skóry, majątek i pozycję społeczną – znajdzie dla siebie miejsce.

Prof. Adam Bodnar

 

Magazyn Kontakt to ulga w zalewie kłótni internetowych. To ulga w jasnym podziale świata: my-oni. To platforma, która nie wyklucza i daje możliwość debaty, która służy poprawie, a nie poniżaniu.

Dr Sylwia Chutnik                                                      

 

Portal i pismo lewicowych katolików, otwarty na rzeczywiste problemy społeczne jest nam potrzebny. Z takim portalem ma ochotę rozmawiać nawet niżej podpisany ateista. Tak powinien wyglądać Kościół wyzwolenia!

Prof. Andrzej Leder

 

Nie mam wątpliwości, że wielu ludzi Kościoła potrzebuje. Chciałoby się, żeby był to Kościół Kontaktu, a nie tych, którzy są w nim dziś najgłośniejsi.

Filip Springer

 

Magazyn Kontakt reprezentuje środowisko o wyrazistym profilu ideowym, chrześcijańskim i lewicowym zarazem. Dzięki temu – otwarcie przyznając swoje miejsce w debacie społecznej i kościelnej – próbuje łączyć wszystkich ludzi wokół zasadniczych dla wspólnego dobra zagadnień. Jest intelektualnie istotnym głosem sprzeciwu wobec pogłębiającej się polaryzacji i podziału społeczeństwa i Kościoła.

Prof. Elżbieta Adamiak

 

Należycie do pokolenia, które żyło wyłącznie pod rządami gospodarki rynkowej i nic dziwnego, że oceniacie ją „po owocach”. Jestem Wam wdzięczny, że przestrzegaliście i przestrzegacie przed ślepotą niedostrzegania nierówności, która kończy się porażką.

Henryk Wujec

 

„Kontakt. Magazyn Lewicy Katolickiej” uważam za jedno z najciekawszych, bardzo ważnych i zupełnie niezwykłych zjawisk medialno-społeczno-kulturalno-religijnych w naszym kraju od początku XXI wieku.

Prof. Józef Majewski

 

Magazyn Kontakt to jedno z nielicznych pism, które czytam właściwie „od okładki do okładki”. Artykuły są interesujące, traktują Czytelnika poważnie, jako partnera, dają do myślenia i prowokują do rozmów; niejednokrotnie w takich dyskusjach uczestniczyłam z koleżankami i kolegami. Magazyn Kontakt stale się rozwija. Z roku na rok teksty są coraz bardziej ambitne, a tematy coraz bardziej przemyślane. Coraz częściej Magazyn porywa się na dialog w sprawach bardzo ważnych, lecz pomijanych przez inne media – i czyni to nierzadko z powodzeniem. Mam nadzieję na długą i dobrą przyszłość dla tego pisma.

Prof. Monika Kostera

***

Zachęcamy do czytania, wspierania i podejmowania współpracy z Kontaktem!

Strona www: www.magazynkontakt.pl

Facebook: www.facebook.com/magazynkontakt

Instagram: www.instagram.com/magazynkontakt/ 

E-mail: redakcja@kik.waw.pl

Cele Autora

Więcej wywiadów, tekstów i reportaży autorów zagranicznych
 • 3 500 zł miesięcznie
 • 830 zł brakuje
76%
Wasze wsparcie pozwoli nam publikować więcej tekstów z zagranicy i szerzej otworzyć się na perspektywy chrześcijaństwa spoza Europy. Wbrew temu, co może się wydawać, ani europejski, ani tym bardziej polski katolicyzm nie wyczerpują wielości form zaangażowania Kościoła w świat społeczny. Inspirujemy się chrześcijaństwem globalnego Południa, w którym niesprawiedliwość społeczna i ekologiczna nie są przedmiotem akademickich debat, lecz codziennością jego wierzących i niewierzących mieszkańców. Jeśli nie wiecie, czego nowego moglibyście się od nich dowiedzieć, przeczytajcie choćby opublikowaną na naszych łamach rozmowę z biskupem-ekologiem z Bangladeszu: https://goo.gl/mxcm5j

Chcemy przeprowadzać więcej takich wywiadów i móc zamawiać teksty u zagranicznych autorów. Wiemy, gdzie szukać rozmówców i ambitnych publicystów. Barierą utrudniającą nam nawiązywanie współpracy z nimi jest jednak brak środków na zapraszanie ich do Polski oraz tłumaczenia. Osiągnięcie tego progu to szansa dla Was na spotkanie z zaangażowanymi społecznie chrześcijanami z całego świata.
Wspieracie wydanie jednego numeru drukowanego rocznie!
 • 6 000 zł miesięcznie
 • 3 330 zł brakuje
44%
Obecnie mamy zapewnione środki na wydawanie dwóch drukowanych numerów Kontaktu rocznie. Dzięki miesięcznemu wsparciu w tej wysokości sfinansujecie w całości wydanie trzeciego numeru! Kwota ta pozwoli nam także skuteczniej docierać do czytelników spoza Warszawy – z innych dużych miast, ale też z małych ośrodków – spotykać się z nimi i organizować wspólne wydarzenia.

W każdym z numerów bierzemy na warsztat konkretny temat i przyglądamy się mu z chrześcijańsko-lewicowej perspektywy. Oprócz tematu numeru w Kontakcie znajdziecie teksty z działów – w sumie ponad dwadzieścia materiałów ilustrowanych przez młodych artystów. W przeszłości publikowaliśmy numery poświęcone między innymi bezdomności, odpowiedzialnej turystyce i chrześcijańskiemu feminizmowi. W ostatnim roku wydaliśmy numer o tym czym według nas jest „prawdziwa cywilizacja śmierci”, numery o edukacji i o przyjaźni: https://magazynkontakt.pl/magazyn/.
Ruszamy w Polskę!
 • 12 000 zł miesięcznie
 • 9 330 zł brakuje
22%
Dość wymówek! Dysponując takim wsparciem, zamienimy nasz pokój redakcyjny na Kontaktobus i ruszymy w Polskę! Wyposażeni w numery Magazynu Kontakt nawiedzimy parafie, szkoły i zakłady pracy. Postaramy o to, żeby pierwszymi skojarzeniami z katolewicą stały się słowa: „emancypacja”, „dobro wspólne” i „Królestwo Boże na Ziemi”.

4 teksty w odsłonie internetowej Kontaktu, co tydzień komentarz bieżący
 • 2 000 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Jako chrześcijanie i chrześcijanki wierzymy, że miarą naszej wiary jest nasz stosunek do osób ubogich i wykluczonych, jako obywatele i obywatelki – że miarą jakości naszego społeczeństwa jest to, jak się w nim żyje osobom najsłabszym. Co to oznacza w praktyce?

Ponieważ boli nas to, że Kościół – którego czujemy się członkami i na którego dobru nam zależy – unika zmierzenia się ze swoimi największymi zaniedbaniami, domagamy się rozliczenia przestępstw seksualnych dokonanych przez jego funkcjonariuszy. Nie godzimy się na to, żeby politycy budowali swoja popularność, podsycając nieracjonalny strach przed „innymi”, więc staramy się obnażać szerzone przez nich kłamstwa i mity dotyczące uchodźców. Próbujemy przekraczać perspektywę europocentryczną, tak jak wówczas, kiedy pisząc o programie „Azja Express”, podróżowaliśmy do źródeł europejskiego poczucia bycia lepszymi: https://goo.gl/JRXFR6

Dzięki tej kwocie w każdej odsłonie internetowej Kontaktu przeczytacie cztery nowe artykuły oraz w każdym miesiącu cztery komentarze dotyczące bieżących wydarzeń, pisane z perspektywy katolicko-lewicowej. Zebrane środki przeznaczymy na opracowanie tekstów, wywiadów i ilustracji oraz na prowadzenie strony.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Magazyn Kontakt już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Katarzyna Adamska-Dutkiewicz
Katarzyna Adamska-Dutkiewicz
10 zł
Maciej Śmigiel
Maciej Śmigiel
10 zł
Adam Bodnar
Adam Bodnar
50 zł
Michał Kowalewski
Michał Kowalewski
50 zł
Bohdan Widła
Bohdan Widła
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.