Avatar użytkownika

Marcin Ogdowski

150
patronów
4 210 
miesięcznie
69 670 
łącznie
150
patronów
4 210 zł 69 670 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
10 zł miesięcznie
Tyle mniej więcej kosztuje numer dobrego tygodnika. A w nim Czytelnik znajduje zwykle trzy solidne teksty. Czyli kilkanaście miesięcznie.
Utrzymam tę jakość dla Was, w podziękowaniu za Wasze wsparcie. A jako moi Patroni, dowiecie się o publikacji szybciej niż reszta Czytelników - z postów na Patronite :)
Obrazek progu
20 zł miesięcznie
To cena branżowego miesięcznika, z kilkoma obszernymi omówieniami oraz całą masą drobnych, ale istotnych informacji.
Mając takie wsparcie, znajdę czas na gruntowne analizy dotyczące działań zbrojnych i skupionej wokół niej polityki, ale i będę mógł wyszukiwać i dzielić się z Wami "smaczkami". Zarówno na blogu bezkamuflazu.pl, na moich "społecznościówkach", ale i w zakładce "Posty" na Patronite, gdzie znajdą się treści dostępne wyłącznie dla Donatorów

Pięknie zatem dziękuję!
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
DZIĘ-KU-JĘ!

To już naprawdę solidny zastrzyk!
Za sprawą takich jak Wy, mogę planować swoją działalność, myśleć o tym, by pójść także w inne formy aktywności (hosting, abonamenty w agencjach fotograficznych, subskrypcje prasowe, dobrej jakości sprzęt - to wszystko wymaga nakładów).

Drodzy Patroni:
➤wymienię Was z imienia i nazwiska przynajmniej raz w tygodniu pod opublikowanym na blogu bezkamuflazu.pl tekstem oraz w jego facebookowej odsłonie.
➤pozostanę do Waszej dyspozycji w kwestii pytań i wątpliwości związanych z okołowojenną tematyką - za pośrednictwem zakładki "Komentarze".
➤"uwiecznię" Was też w podziękowaniach zawartych w książkach, które dzięki Waszemu wsparciu powstaną.
➤to z Waszego grona wybiorę "beta-testerów" nowej książki - i kolejnych. Pre-recenzentów jest zwykle kilku - i tego nie da się przeskoczyć. Całej reszcie zatem będę wysyłał próbkę w postaci pojedynczego rozdziału - w ramach podziękowań, w dowód zaufania, z prośbą o opinie, które być może zaważą na ostatecznym kształcie książki.

➤A jak wyruszę w kolejną trasę autorską, promującą nowe wydawnictwo, wyląduję w Waszym mieście - to zapraszam na piwo! Albo kawę :)

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Marcin Ogdowski w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jestem pisarzem, dziennikarzem, byłym korespondentem wojennym. Pracowałem w Iraku, Afganistanie, Ukrainie, Gruzji, Libanie, Ugandzie i Kenii. Obecnie na bieżąco komentuję wojnę za naszą wschodnią granicą, gdzie jeżdżę również jako wolontariusz. Dziękuję za wsparcie mojej działalności.

Od lat gromadzi się wokół mnie zacne grono Czytelników. Widać to na moim profilu na Facebooku, gdzie liczba i jakość interakcji – tych wszystkich merytorycznych komentarzy i opinii – składa się na istotną wartość dodaną. Jako lider tej społeczności mam poczucie, że robię coś wartościowego.

I zamierzam robić to dalej. Bez presji innej niż czas (z którą jestem "zaprzyjaźniony"), bez dręczącej myśli, że zaniedbuję inne obowiązki, bez „dobrych rad” typu: „ale znajdź jakiś inny temat, bo Ukraina już ludzi nie interesuje. Od wojska też pozwól im odpocząć”. Poznałem "DNA wojny", specjalizuję się w polityce obronnej, rzucam na to wszystko refleksję socjologiczną; wiem, że na dłuższą metę nie jest to oferta dla masowego Czytelnika, ale dla "moich" już owszem. Będą więc kolejne artykuły i książki, być może praca głosem i obrazem. Ale potrzebuję do tego Waszej pomocy, Was jako Patronów. Pięknie dziękuję za wszystkie donacje i obiecuję (słowami jednego z moich dobrych kolegów): będzie furczeć!

Tym zaś, którzy dopiero mnie poznają, przedstawiam krótkie bio:

Nazywają mnie „pierwszym polskim blogerem wojennym”. W mediach - przede wszystkim ogólnopolskich - pracuję od 2000 r., obecnie jestem freelancerem (choć współpracuję też z portalami Interia.pl i Polska Zbrojna), autorem blogu bezkamuflazu.pl.

Udzielam się jako wolontariusz w Ukrainie.

W latach 2009-2014 prowadziłem blog zAfganistanu.pl, na podstawie którego ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.). Jestem też autorem dwóch powieści poświęconych Polakom biorącym udział w afgańskiej wojnie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.), oraz współautorem albumu pt.: „Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej”.

Wydałem też powieść toczącą się w realiach konfliktu na Ukrainie pt.: „Uwikłani” (2015 r.).

Jako współautor brałem udział w przygotowaniu dwóch kolejnych pozycji książkowych: cyklu reportaży „W naszej pamięci. Irak, Afganistan – 2003-2014” (2016 r.) oraz Dziennika dowódcy Rosomaka (2017 r.).

Rok później wszedłem na ścieżkę klasycznej political/war fiction – wówczas ukazała się moja powieść „(Dez)Informacja”, traktująca o rosyjskiej wojnie hybrydowej przeciw Polsce. Pod koniec 2019 r. opublikowałem powieść pt.: „Międzyrzecze. Cena przetrwania”, osią akcji czyniąc hipotetyczną wojnę polsko-rosyjską. Wydany w 2021 r. „Stan wyjątkowy” to opowieść o Polsce trawionej poważnym kryzysem humanitarnym, zagrażającym jej integralności.

Recenzenci trzech ostatnich pozycji często podkreślają moje umiejętności predykcyjne. Twierdzą przy tym, że choć książki są pesymistyczne – ilustrujące poważne problemy współczesnej Polski i Polaków – to zarazem stanowią przesłanie sygnalisty, warte szerszego rozpropagowania.

W 2023 r. - wraz z gronem zacnych współautorów - wydałem książkę poświęconą najnowszej odsłonie wojny w Ukrainie. Nosi ona tytuł "Z wami wolność. O wojnie i z wojny". W lutym 2024 r. na rynku ukazała się moja samodzielna pozycja książkowa "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji". Jak twierdzą krytycy, bodaj "najlepsze kompendium wiedzy na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej".

Za swoją pracę otrzymałem kilka nagród, m.in. "Diament Publicystki" serwisu Patronite (2024 r.), Buzdygana (2013 r.), określanego mianem „wojskowego Oscara” oraz Zieloną Gruszkę (2011 r.). Uhonorowano mnie także Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Od 2013 r. jestem dumnym posiadaczem Odznaki Honorowej 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Z wykształcenia jestem socjologiem zakulisowych wymiarów rzeczywistości społecznej. Prywatnie – mężem, ojcem, „psiarzem”.

Autorami zdjęć użytych w galerii i wizytówce są: Dariusz Prosiński, Michał Zieliński, Marcin Wójcik - fotoreporterzy, z którymi współpracowałem podczas wojennych wyjazdów. Wykonano je w Afganistanie i w Ukrainie. Za projekty graficzne okładek odpowiadają: wydawnictwo Warbook (11) oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (1).

Autorem zdjęcia profilowego jest Grzegorz Skonecki

 

 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Marcin Ogdowski już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Michael Ferenc
Michael Ferenc
20 zł
Krzysztof Krysik
Krzysztof Krysik
50 zł
Grzegorz Jakubiec
Grzegorz Jakubiec
10 zł
Maciej Brylak
Maciej Brylak
20 zł
Piotr Osadowski
Piotr Osadowski
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.