Avatar użytkownika

Miej Miejsce

17
patronów
560 
miesięcznie
13 340 
łącznie
17
patronów
560 zł 13 340 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Bardzo dziękujemy, że pomagasz nam rozwijać Miej Miejsce. Dzięki Twojej wpłacie możemy tworzyć wartościowe teksty i materiały wizualne, które zawsze będą nieodpłatne dla odbiorczyń i odbiorców.

W ramach podziękowania umieścimy Twoje imię i nazwisko na naszej stronie w zakładce poświęconej Matronkom i Patronom.
20 zł miesięcznie
Jesteśmy Ci ogromnie wdzięczni za poważne zaangażowanie w budowę niezależnego medium poświęconego kulturze i sprawom społecznym.

W ramach podziękowania umieścimy Twoje imię i nazwisko na naszej stronie w zakładce poświęconej Matronkom i Patronom.

Raz w miesiącu otrzymasz od nas mailem nową, oryginalną tapetę na telefon i pulpit komputera, zaprojektowaną przez Gra-Fika Posters – specjalistkę od ilustracji w stylu retro i portretów modernistycznej architektury.
25 zł miesięcznie
Twoje wsparcie bardzo wiele dla nas znaczy! Cieszymy się, że możemy razem tworzyć społeczność osób, dla których ważna jest wolna kultura, równość, otwartość i inkluzywność.

W ramach podziękowania otrzymasz nagrody z niższych progów.

Ponadto raz na 6 miesięcy wyślemy Ci mailem artystyczny plakat Miej Miejsce, zaprojektowany przez jednego z najlepszych łódzkich grafików i graficzek (m.in. Krzysztofa Ostrowskiego, Magdę Miszczak, Łukasza Zbieranowskiego, Bartosza Kosowskiego, Piotrka Bdsn Okrasę), w wysokiej rozdzielczości pozwalającej na samodzielny wydruk.
30 zł miesięcznie
Może rozważysz przekazanie nam nieco wyższej kwoty niż 25 zł? Dzięki Tobie wypłacimy sprawiedliwe wynagrodzenia wszystkim naszym autorkom i autorom. Pomóż nam wspierać młode krytyczki i krytyków sztuki, zaangażowane aktywistki i aktywistów, dziennikarki i dziennikarzy na początku zawodowej drogi.

W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie nagrody z niższych progów.

Dziękujemy!
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
38 dostępnych miejsc
Ogromnie doceniamy, że przekazujesz nam znaczącą sumę, którą mogłabyś przeznaczyć na wizytę w teatrze lub zakup grubej książki! Bardzo dziękujemy! Dzięki Tobie promujemy twórczynie i twórców spoza mainstreamu oraz szerzymy dobre wieści o niezależnych wydarzeniach i miejscówkach.

W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie nagrody z niższych progów.

Ponadto otrzymasz unikalną koszulkę z ilustracją przedstawiającą kultowe modernistyczne budynki z Łodzi: Bar Rarytas (koszulka męska) lub Restaurację Kaskada (koszulka damska). Grafiki są starannie wykonane przy pomocy rzemieślniczej techniki sitodruku.
100 zł miesięcznie
Dzięki Twojemu zaangażowaniu co miesiąc powstają nowe artykuły, a nasze autorki i autorzy odwiedzają najciekawsze wystawy, spektakle i wydarzenia. Możemy swobodnie publikować, komentować otaczającą nas rzeczywistość i włączać się w działania aktywistyczne. Pomagasz nam trwać pomimo przeciwności. Nasza wdzięczność nie ma granic.

W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie nagrody z niższych progów.

Dodatkowo raz na 6 miesięcy wyślemy Ci pocztą artystyczny plakat Miej Miejsce, zaprojektowany przez jednego z najlepszych łódzkich grafików i graficzek (m.in. Krzysztofa Ostrowskiego, Magdę Miszczak, Łukasza Zbieranowskiego, Bartosza Kosowskiego, Piotrka Bdsn Okrasę), wydrukowany w znakomitej jakości i sygnowany przez autorkę/autora.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Miej Miejsce w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Miej Miejsce to obywatelski portal o tematyce kulturalno-społecznej, który działa nieprzerwanie od 2013 r. W centrum naszych zainteresowań znajdują się: sztuka współczesna, zaangażowany teatr, alternatywna muzyka, rozwój współczesnych miast i urbanistyka.KIM JESTEŚMY?

Miej Miejsce to obywatelski portal o tematyce kulturalno-społecznej, który działa nieprzerwanie od 2013 r. Zajmujemy się opisywaniem, diagnozowaniem i promowaniem polskiej kultury, a w centrum naszych zainteresowań znajdują się: sztuka współczesna, zaangażowany teatr i niezależna muzyka. Korzenie działalności Miej Miejsce wyrastają ze społecznych projektów realizowanych w Łodzi przez artystę i aktywistę Marcina Polaka. Ważne jest dla nas inicjowanie debaty publicznej i wspieranie dialogu obywatelskiego w sprawach związanych z urbanistyką, rozwojem współczesnych miast i kryzysem klimatycznym.


"Miej Miejsce to – dosłownie – umiejscowienie, ukorzenienie, teren z którego czerpie się soki. Nie oznacza to źle pojętej lokalności czy peryferyjności. To raczej zwarcie z kulturową glebą, nierozerwalny splot, wzajemność. Kultura umiejscowiona, usytuowana, pozwala widzieć i rozumieć w relacji, wobec, z szerokim horyzontem. Autorzy i autorki portalu Miej Miejsce pracowicie, jak armia pająków, wiją sieci łączące nas z rzeczywistością. Inaczej bylibyśmy i byłybyśmy zawiesiną samotnych ludzkich cząstek bez powiązań."

Joanna Rajkowska, artystka wizualna

 


 

nasza społeczność

Od lat współtworzymy Miej Miejsce z czytelniczkami i czytelnikami, skupiając wokół naszych kanałów komunikacji zaangażowaną i oddaną społeczność. Prowadzimy ożywione dyskusje na Facebooku, a na łamach portalu publikujemy artykuły cenionych społeczników i aktywistek, które nierzadko budzą szeroki oddźwięk i stanowią zaczyn zmian w Łodzi oraz Polsce. Wśród naszych stałych odbiorców jest wielu liderek i liderów opinii, który dzielą się treściami z Miej Miejsce w swoich środowiskach, co ułatwia szybkie i skuteczne rozprzestrzenianie się ważnych informacji i idei.

Jesteśmy jednym z nielicznych miejsc publikacji ogólnodostępnych, darmowych treści wysokiej jakości, przygotowanych przez profesjonalistów o dużym dorobku artystycznym, dziennikarskim i naukowym. Publikujemy recenzje, rozmowy, eseje, komentarze i felietony autorstwa znanych dziennikarek i dziennikarzy kulturalnych, wybitnych naukowczyń i naukowców czy młodych, utalentowanych krytyczek i krytyków sztuki.

Pisali dla nas: Mike Urbaniak, Karolina Sulej, Jacek Świąder, prof. Maria Poprzęcka, Hanna Wróblewska, prof. Tomasz Majewski, Marta Czyż, prof. Iwona Demko i wiele innych świetnych osób.


nasza sytuacja finansowa i prawna

Od dziewięciu lat Miej Miejsce działa bez stałych źródeł finansowania i regularnych dochodów. Trzon niewielkiego zespołu redakcyjno-administracyjnego tworzą trzy osoby, które pracują przez znaczną część czasu wolontaryjnie. Na honoraria autorskie przeznaczamy większość niewielkich i nieregularnych wpływów z reklam na portalu, zwracając przy tym uwagę, by udostępniać przestrzeń jedynie przedsięwzięciom i wydarzeniom kulturalnym, które uważamy za wartościowe. Od 2018 r. wydawcą Miej Miejsce jest założona w tym celu Fundacja Miasto Ludzie Czyny, która co roku składa sprawozdania do MKiDN, KRS i urzędu skarbowego.

 DLACZEGO WARTO NAS WSPIERAĆ?

darmowy dostęp do publicystyki
   i sztuki wysokiej jakości

Wszystkie artykuły i materiały wizualne na Miej Miejsce zawsze były, są i będą darmowe dla odbiorczyń i odbiorców. Z niepokojem obserwujemy, jak sukcesywnie kurczy się przestrzeń poświęcana w mainstreamowych mediach kulturze, sztuce współczesnej czy urbanistyce, a nieliczne publikacje dotyczą raczej wielkich nazwisk czy zagranicznych wydarzeń niż twórców na początku artystycznej drogi lub niszowych zjawisk. Znaczna część treści o wysokiej wartości merytorycznej (zwłaszcza tekstów krytycznych, wywiadów, recenzji) znajduje się w komercyjnych, płatnych serwisach i prasie drukowanej, co powoduje, że wiele osób zainteresowanych tą tematyką nie sięga po nie. Jesteśmy przekonani, że w kwestii szeroko rozumianej działalności kulturotwórczej, prospołecznej i edukacyjnej nie możemy zdawać się na niewidzialną rękę rynku, a dostęp do wartościowego dziennikarstwa jest prawem, a nie przywilejem.

 promocja artystek i artystów
  oraz wsparcie wydarzeń kulturalnych

Poprzez wybór osób i przedsięwzięć, które prezentujemy na łamach portalu i w mediach społecznościowych, staramy się subtelnie wpływać na układ sił w polu sztuki oraz kształtować bardziej inkluzywny pejzaż polskiej kultury. Od początku naszej działalności w każdym miesiącu bezinteresownie i nieodpłatnie nagłaśniamy wiele wartościowych inicjatyw kulturalnych, łączymy artystki i artystów z publicznością, a także podajemy dalej informacje, które uważamy za istotne. W galerii na Miej Miejsce publikujemy prace młodych twórczyń i twórców sztuki współczesnej oraz fotografek i fotografów.

 

"Rzeczywistość artystyczna jest w Polsce opisywana i oceniana z perspektywy centrum. Widoczność zapewnia się tym działaniom, które i tak są widoczne. W cieniu pozostaje to, co niespektakularne, co dzieje się z dala od redaktorskich biurek bądź też nie odpowiada popularnym oczekiwaniom. Miej Miejsce stwarza przestrzeń, w której to, co w ten sposób marginalizowane, może się ujawnić i stać przedmiotem publicznej debaty. Samo świadomie współdzieli zmarginalizowaną pozycję i to sprawia, że zachowuje wiarygodność. Miej Miejsce mówi własnym, wyrazistym głosem, co więcej, mówi o tym, co inaczej mogłoby zostać zamilczane."

Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator


równość i różnorodność

Mamy miejsce dla: głosów marginalizowanych lub niesłyszanych w mediach głównego nurtu, osób nieheteronormatywnych, uchodźczyń i uchodźców, migrantek i migrantów, mniejszości etnicznych, grup defaworyzowanych, osób z doświadczeniem kryzysu bezdomności, debiutujących artystek i artystów, krytyczek i krytyków sztuki stawiających pierwsze kroki w zawodzie, społeczności lokalnych, aktywistek i działaczy bez doświadczenia dziennikarskiego.

Cały czas pracujemy nad zwiększaniem naszej inkluzywności. Publikowane przez nas treści są przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, o czym zaświadcza uzyskany w grudniu 2018 r. certyfikat WCAG 2.1. Rozpoczęliśmy także zamieszczanie tekstów w języku ukraińskim.


niezależność w dobie zamachów na wolne media

Od lat trwa stopniowy proces zawłaszczania niezależnych mediów przez władzę, zarówno na poziomie ogólnopolskim w wykonaniu PiS i jego sprzymierzeńców, jak i w samorządach, gdzie politycy spod różnych bander czynią z lokalnych mediów tuby propagandowe. Wśród beneficjentów organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności konkursu PROO dla watchdogów i mediów obywatelskich próżno szukać doświadczonych i rzetelnych podmiotów, za to łatwo można natknąć się na parafie i pseudo-patriotów o ksenofobicznym światopoglądzie.

Nasza fundacja nie jest uzależniona od dotacji pochodzących z budżetu państwa ani samorządowych grantów. Nie obawiamy się patrzeć władzy na ręce, zamieszczać krytycznych i wyrazistych sądów, stawać po stronie pokrzywdzonych lub marginalizowanych osób i podmiotów. Uważnie przyglądamy się politykom kulturalnym, mechanizmom zarządzania publicznymi instytucjami, przebiegowi konkursów na stanowiska dyrektorskie czy zasadom redystrybucji środków publicznych do NGO i artystów. Zamierzamy dalej rozwijać i wzmacniać dziennikarstwo obywatelskie na naszym portalu, nie ustawać w obserwowaniu i komentowaniu społecznego i kulturalnego życia Łodzi oraz Polski.

 last, but not least – płacimy za pracę

Płacenie za wykonaną pracę powinno być nienegocjowalnym standardem i oczywistością, a nie powodem do dumy. Tyranie za wpis do CV i punkty prestiżu stało się jednak na tyle powszechną praktyką w internetowych redakcjach, że pragniemy podkreślić, że wypłacamy wynagrodzenie za zamówione przez redakcję teksty w oparciu o umowy cywilno-prawne lub faktury. Zależy nam na wspieraniu dziennikarzy, dziennikarek, krytyczek i krytyków sztuki, którzy borykają się z licznymi kłopotami w związku z pandemią, inflacją i chronicznym niedofinansowaniem branży kultury, a także ograniczoną liczbą etatów w publicznych instytucjach.


Dzięki Waszemu wsparciu na Patronite:

 • Zwiększymy częstotliwość publikacji artykułów na portalu oraz treści w mediach społecznościowych.
 • Będziemy rozwijać dwujęzyczny dział „W Ukrainie”, w ramach którego przybliżamy ukraińską kulturę, rozmawiamy o sytuacji, w jakiej znajdują się Ukrainki i Ukraińcy związani z branżą artystyczną i pozostali mieszkańcy kraju, sprzyjamy nawiązywaniu relacji, wymianie wiedzy i doświadczeń między Ukraińcami i Polakami.
 • Utworzymy nowy dział portalu poświęcony literaturze, zarówno najnowszej, jak i nieoczywistym tytułom sprzed lat.
 • Będziemy częściej podróżować po Polsce w poszukiwaniu ciekawych tematów, odwiedzimy niezależne galerie i organizacje działające z dala od utartych szlaków, porozmawiamy z lokalnymi animatorami życia artystycznego.


Przeczytaj popularne artykuły z Miej Miejsce:

Karolina Maciejewska o pracownikach i pracowniczkach publicznych instytucji kultury

Mike Urbaniak rozmawia z Dorotą Ignatjew, reżyserką, aktorką, dyrektorką Teatru Nowego w Łodzi

Artystka Cecylia Malik opowiada Marcinowi Polakowi o aktywizmie na rzecz ochrony natury

Jacek Świąder recenzuje płytę zespołu Tryp

Jarek Ogrodowski o Nowym Centrum Łodzi

 

Cele Autora

Rozwijamy dział „W Ukrainie”
 • 1 700 zł miesięcznie
 • 1 140 zł brakuje
32%
W kwietniu 2022 r. uruchomiliśmy na Miej Miejsce nowy, dwujęzyczny dział, w którym przybliżamy czytelniczkom i czytelnikom kulturę ukraińską, rozmawiamy o sytuacji, w jakiej znajdują się Ukrainki i Ukraińcy związani z branżą kultury, artystki i artyści, a także pozostali mieszkańcy kraju. Zależy nam na tworzeniu przestrzeni sprzyjającej wymianie wiedzy i doświadczeń między Ukraińcami i Polakami, nawiązywaniu relacji i budowaniu twórczych sojuszy.

Zamierzamy sukcesywnie rozwijać ten projekt, ale brakuje nam środków finansowych na pokrycie kosztów tłumaczeń i honorariów autorskich. Wynagrodzenia wypłacone ukraińskim autorkom, autorom, artystkom i artystom stanowić będą formę wsparcia finansowego dla tych osób w obecnej trudnej sytuacji. Przekazane przez Was 1700 zł pozwoli nam włączyć do naszego harmonogramu publikacji jeden nowy artykuł z działu „W Ukrainie” miesięcznie, oczywiście opracowany w językach ukraińskim i polskim.
Startujemy z nowym działem „Literatura”
 • 2 200 zł miesięcznie
 • 1 640 zł brakuje
25%
Od dawna słyszymy od naszych czytelniczek i czytelników, że na Miej Miejsce brakuje tekstów poświęconych literaturze. Bardzo chcemy to zmienić i powiększyć nasz zespół o utalentowane krytyczki i krytyków literackich, którzy wybiorą dla Was wartościowe lektury, zarówno najświeższe głosy dotyczące ważnych zjawisk społecznych i kulturowych, jak i nieco starsze pozycje z obrzeży kanonu.

Dzięki wsparciu wysokości 2200 zł będziemy mogli zamówić i opublikować co miesiąc jeden tekst o książkach, który uzupełni nasze stałe propozycje dotyczące sztuki współczesnej, teatru czy spraw miejskich.
Co najmniej dwa teksty o książkach każdego miesiąca
 • 3 200 zł miesięcznie
 • 2 640 zł brakuje
17%
Jeżeli obdarzycie nas zaufaniem i przekażecie aż 3200 zł miesięcznie, z przyjemnością przygotujemy dla Was co najmniej dwa teksty dotyczące literatury (a oprócz tego artykuł do działu „W Ukrainie” oraz inne treści).
Czas na newsletter Miej Miejsce
 • 4 000 zł miesięcznie
 • 3 440 zł brakuje
14%
Nasza redakcja działa w stylu partyzanckim, bez siedziby i pensji, a zdecydowana większość zdobytych przez nas funduszy trafia prosto do autorek i autorów tekstów. Z tego powodu nigdy nie mogliśmy pozwolić sobie na uruchomienie i regularną wysyłkę newslettera. To może się zmienić dzięki Wam!

Wsparcie na poziomie 4000 zł miesięcznie umożliwi nam comiesięczne wysyłanie Wam listu wypakowanego nie tylko zajawkami ciekawych tekstów, ale także poleceniami wybranych przez nas wydarzeń kulturalnych z Łodzi i kraju.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Miej Miejsce już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Piotr Kownacki
Piotr Kownacki
10 zł
Tomasz Matuszak
Tomasz Matuszak
30 zł
Kosma Nykiel
Kosma Nykiel
25 zł
Mateusz Krauze
Mateusz Krauze
50 zł
Justyna Smolińska
Justyna Smolińska
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.