Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 23.06.2022
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 780
Liczba Patronów: 751
Miej Miejsce to obywatelski portal o tematyce kulturalno-społecznej, który działa nieprzerwanie od 2013 r. Zajmujemy się opisywaniem, diagnozowaniem i promowaniem polskiej kultury, a w centrum naszych zainteresowań znajdują się: sztuka współczesna, zaangażowany teatr i niezależna muzyka. Korzenie działalności Miej Miejsce wyrastają ze społecznych projektów realizowanych w Łodzi przez artystę i aktywistę Marcina Polaka. Ważne jest dla nas inicjowanie debaty publicznej i wspieranie dialogu obywatelskiego w sprawach związanych z urbanistyką, rozwojem współczesnych miast i kryzysem klimatycznym.
"Miej Miejsce to – dosłownie – umiejscowienie, ukorzenienie, teren z którego czerpie się soki. Nie oznacza to źle pojętej lokalności czy peryferyjności. To raczej zwarcie z kulturową glebą, nierozerwalny splot, wzajemność. Kultura umiejscowiona, usytuowana, pozwala widzieć i rozumieć w relacji, wobec, z szerokim horyzontem. Autorzy i autorki portalu Miej Miejsce pracowicie, jak armia pająków, wiją sieci łączące nas z rzeczywistością. Inaczej bylibyśmy i byłybyśmy zawiesiną samotnych ludzkich cząstek bez powiązań."
Joanna Rajkowska, artystka wizualna
Od lat współtworzymy Miej Miejsce z czytelniczkami i czytelnikami, skupiając wokół naszych kanałów komunikacji zaangażowaną i oddaną społeczność. Prowadzimy ożywione dyskusje na Facebooku, a na łamach portalu publikujemy artykuły cenionych społeczników i aktywistek, które nierzadko budzą szeroki oddźwięk i stanowią zaczyn zmian w Łodzi oraz Polsce. Wśród naszych stałych odbiorców jest wielu liderek i liderów opinii, który dzielą się treściami z Miej Miejsce w swoich środowiskach, co ułatwia szybkie i skuteczne rozprzestrzenianie się ważnych informacji i idei.
Jesteśmy jednym z nielicznych miejsc publikacji ogólnodostępnych, darmowych treści wysokiej jakości, przygotowanych przez profesjonalistów o dużym dorobku artystycznym, dziennikarskim i naukowym. Publikujemy recenzje, rozmowy, eseje, komentarze i felietony autorstwa znanych dziennikarek i dziennikarzy kulturalnych, wybitnych naukowczyń i naukowców czy młodych, utalentowanych krytyczek i krytyków sztuki.
Pisali dla nas: Mike Urbaniak, Karolina Sulej, Jacek Świąder, prof. Maria Poprzęcka, Hanna Wróblewska, prof. Tomasz Majewski, Marta Czyż, prof. Iwona Demko i wiele innych świetnych osób.
Od dziewięciu lat Miej Miejsce działa bez stałych źródeł finansowania i regularnych dochodów. Trzon niewielkiego zespołu redakcyjno-administracyjnego tworzą trzy osoby, które pracują przez znaczną część czasu wolontaryjnie. Na honoraria autorskie przeznaczamy większość niewielkich i nieregularnych wpływów z reklam na portalu, zwracając przy tym uwagę, by udostępniać przestrzeń jedynie przedsięwzięciom i wydarzeniom kulturalnym, które uważamy za wartościowe. Od 2018 r. wydawcą Miej Miejsce jest założona w tym celu Fundacja Miasto Ludzie Czyny, która co roku składa sprawozdania do MKiDN, KRS i urzędu skarbowego.
Wszystkie artykuły i materiały wizualne na Miej Miejsce zawsze były, są i będą darmowe dla odbiorczyń i odbiorców. Z niepokojem obserwujemy, jak sukcesywnie kurczy się przestrzeń poświęcana w mainstreamowych mediach kulturze, sztuce współczesnej czy urbanistyce, a nieliczne publikacje dotyczą raczej wielkich nazwisk czy zagranicznych wydarzeń niż twórców na początku artystycznej drogi lub niszowych zjawisk. Znaczna część treści o wysokiej wartości merytorycznej (zwłaszcza tekstów krytycznych, wywiadów, recenzji) znajduje się w komercyjnych, płatnych serwisach i prasie drukowanej, co powoduje, że wiele osób zainteresowanych tą tematyką nie sięga po nie. Jesteśmy przekonani, że w kwestii szeroko rozumianej działalności kulturotwórczej, prospołecznej i edukacyjnej nie możemy zdawać się na niewidzialną rękę rynku, a dostęp do wartościowego dziennikarstwa jest prawem, a nie przywilejem.
Poprzez wybór osób i przedsięwzięć, które prezentujemy na łamach portalu i w mediach społecznościowych, staramy się subtelnie wpływać na układ sił w polu sztuki oraz kształtować bardziej inkluzywny pejzaż polskiej kultury. Od początku naszej działalności w każdym miesiącu bezinteresownie i nieodpłatnie nagłaśniamy wiele wartościowych inicjatyw kulturalnych, łączymy artystki i artystów z publicznością, a także podajemy dalej informacje, które uważamy za istotne. W galerii na Miej Miejsce publikujemy prace młodych twórczyń i twórców sztuki współczesnej oraz fotografek i fotografów.
"Rzeczywistość artystyczna jest w Polsce opisywana i oceniana z perspektywy centrum. Widoczność zapewnia się tym działaniom, które i tak są widoczne. W cieniu pozostaje to, co niespektakularne, co dzieje się z dala od redaktorskich biurek bądź też nie odpowiada popularnym oczekiwaniom. Miej Miejsce stwarza przestrzeń, w której to, co w ten sposób marginalizowane, może się ujawnić i stać przedmiotem publicznej debaty. Samo świadomie współdzieli zmarginalizowaną pozycję i to sprawia, że zachowuje wiarygodność. Miej Miejsce mówi własnym, wyrazistym głosem, co więcej, mówi o tym, co inaczej mogłoby zostać zamilczane."
Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator
Mamy miejsce dla: głosów marginalizowanych lub niesłyszanych w mediach głównego nurtu, osób nieheteronormatywnych, uchodźczyń i uchodźców, migrantek i migrantów, mniejszości etnicznych, grup defaworyzowanych, osób z doświadczeniem kryzysu bezdomności, debiutujących artystek i artystów, krytyczek i krytyków sztuki stawiających pierwsze kroki w zawodzie, społeczności lokalnych, aktywistek i działaczy bez doświadczenia dziennikarskiego.
Cały czas pracujemy nad zwiększaniem naszej inkluzywności. Publikowane przez nas treści są przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, o czym zaświadcza uzyskany w grudniu 2018 r. certyfikat WCAG 2.1. Rozpoczęliśmy także zamieszczanie tekstów w języku ukraińskim.
Od lat trwa stopniowy proces zawłaszczania niezależnych mediów przez władzę, zarówno na poziomie ogólnopolskim w wykonaniu PiS i jego sprzymierzeńców, jak i w samorządach, gdzie politycy spod różnych bander czynią z lokalnych mediów tuby propagandowe. Wśród beneficjentów organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności konkursu PROO dla watchdogów i mediów obywatelskich próżno szukać doświadczonych i rzetelnych podmiotów, za to łatwo można natknąć się na parafie i pseudo-patriotów o ksenofobicznym światopoglądzie.
Nasza fundacja nie jest uzależniona od dotacji pochodzących z budżetu państwa ani samorządowych grantów. Nie obawiamy się patrzeć władzy na ręce, zamieszczać krytycznych i wyrazistych sądów, stawać po stronie pokrzywdzonych lub marginalizowanych osób i podmiotów. Uważnie przyglądamy się politykom kulturalnym, mechanizmom zarządzania publicznymi instytucjami, przebiegowi konkursów na stanowiska dyrektorskie czy zasadom redystrybucji środków publicznych do NGO i artystów. Zamierzamy dalej rozwijać i wzmacniać dziennikarstwo obywatelskie na naszym portalu, nie ustawać w obserwowaniu i komentowaniu społecznego i kulturalnego życia Łodzi oraz Polski.
Płacenie za wykonaną pracę powinno być nienegocjowalnym standardem i oczywistością, a nie powodem do dumy. Tyranie za wpis do CV i punkty prestiżu stało się jednak na tyle powszechną praktyką w internetowych redakcjach, że pragniemy podkreślić, że wypłacamy wynagrodzenie za zamówione przez redakcję teksty w oparciu o umowy cywilno-prawne lub faktury. Zależy nam na wspieraniu dziennikarzy, dziennikarek, krytyczek i krytyków sztuki, którzy borykają się z licznymi kłopotami w związku z pandemią, inflacją i chronicznym niedofinansowaniem branży kultury, a także ograniczoną liczbą etatów w publicznych instytucjach.
Karolina Maciejewska o pracownikach i pracowniczkach publicznych instytucji kultury
Mike Urbaniak rozmawia z Dorotą Ignatjew, reżyserką, aktorką, dyrektorką Teatru Nowego w Łodzi
Artystka Cecylia Malik opowiada Marcinowi Polakowi o aktywizmie na rzecz ochrony natury
Jacek Świąder recenzuje płytę zespołu Tryp
Jarek Ogrodowski o Nowym Centrum Łodzi
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Bardzo dziękujemy, że pomagasz nam rozwijać Miej Miejsce. Dzięki Twojej wpłacie możemy tworzyć wartościowe teksty i materiały wizualne, które zawsze będą nieodpłatne dla odbiorczyń i odbiorców.
W ramach podziękowania umieścimy Twoje imię i nazwisko na naszej stronie w zakładce poświęconej Matronkom i Patronom.
Patroni: 5
Jesteśmy Ci ogromnie wdzięczni za poważne zaangażowanie w budowę niezależnego medium poświęconego kulturze i sprawom społecznym.
W ramach podziękowania umieścimy Twoje imię i nazwisko na naszej stronie w zakładce poświęconej Matronkom i Patronom.
Raz w miesiącu otrzymasz od nas mailem nową, oryginalną tapetę na telefon i pulpit komputera, zaprojektowaną przez Gra-Fika Posters – specjalistkę od ilustracji w stylu retro i portretów modernistycznej architektury.
Patroni: 5
Twoje wsparcie bardzo wiele dla nas znaczy! Cieszymy się, że możemy razem tworzyć społeczność osób, dla których ważna jest wolna kultura, równość, otwartość i inkluzywność.
W ramach podziękowania otrzymasz nagrody z niższych progów.
Ponadto raz na 6 miesięcy wyślemy Ci mailem artystyczny plakat Miej Miejsce, zaprojektowany przez jednego z najlepszych łódzkich grafików i graficzek (m.in. Krzysztofa Ostrowskiego, Magdę Miszczak, Łukasza Zbieranowskiego, Bartosza Kosowskiego, Piotrka Bdsn Okrasę), w wysokiej rozdzielczości pozwalającej na samodzielny wydruk.
Patroni: 5
Może rozważysz przekazanie nam nieco wyższej kwoty niż 25 zł? Dzięki Tobie wypłacimy sprawiedliwe wynagrodzenia wszystkim naszym autorkom i autorom. Pomóż nam wspierać młode krytyczki i krytyków sztuki, zaangażowane aktywistki i aktywistów, dziennikarki i dziennikarzy na początku zawodowej drogi.
W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie nagrody z niższych progów.
Dziękujemy!
Patroni: 3
Ogromnie doceniamy, że przekazujesz nam znaczącą sumę, którą mogłabyś przeznaczyć na wizytę w teatrze lub zakup grubej książki! Bardzo dziękujemy! Dzięki Tobie promujemy twórczynie i twórców spoza mainstreamu oraz szerzymy dobre wieści o niezależnych wydarzeniach i miejscówkach.
W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie nagrody z niższych progów.
Ponadto otrzymasz unikalną koszulkę z ilustracją przedstawiającą kultowe modernistyczne budynki z Łodzi: Bar Rarytas (koszulka męska) lub Restaurację Kaskada (koszulka damska). Grafiki są starannie wykonane przy pomocy rzemieślniczej techniki sitodruku.
Patroni: 2
Limit: 40
Dzięki Twojemu zaangażowaniu co miesiąc powstają nowe artykuły, a nasze autorki i autorzy odwiedzają najciekawsze wystawy, spektakle i wydarzenia. Możemy swobodnie publikować, komentować otaczającą nas rzeczywistość i włączać się w działania aktywistyczne. Pomagasz nam trwać pomimo przeciwności. Nasza wdzięczność nie ma granic.
W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie nagrody z niższych progów.
Dodatkowo raz na 6 miesięcy wyślemy Ci pocztą artystyczny plakat Miej Miejsce, zaprojektowany przez jednego z najlepszych łódzkich grafików i graficzek (m.in. Krzysztofa Ostrowskiego, Magdę Miszczak, Łukasza Zbieranowskiego, Bartosza Kosowskiego, Piotrka Bdsn Okrasę), wydrukowany w znakomitej jakości i sygnowany przez autorkę/autora.
Patroni: 2
Promowani autorzy
Pomoc