Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Mietek Szcześniak w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyWłaśnie kończę nagrywanie z jazzową pianistką Joanną Gajdą nowego albumu ze standardami jazzowymi: Round Midnight (Bernard Hanighen/Thelonious Monk), Giant Steps (John Coltrane), Work Song (Nat Adderly/Oscar Braun Jr), Tokio Blues ( Horace Silver), Chameleon (Herbie Hancock/ Bennie Maupin), My Little Suede Shoes (Charlie Parker), Up Jump Spring (Freddie Hubbard/Abbey Lincoln), Cherokee (Ray Noble).
Celem tego projektu jest podanie następnemu pokoleniu schedy kulturowej XX wieku - znakomitych kompozycji wirtuozów jazzu jako piosenek dla dzieci. Joanna Gajda napisała śmieszne i inteligentne, skierowane do dzieciaków - również tych dorosłych, teksty, które zostały przeze mnie i wtórujący mi chór dzieciaków nagrane w Studio S-4 w Warszawie. W towarzystwie uznanych instrumentalistów jazzowych średniego pokolenia, nagrał to z nami legendarny, czarnoskóry perkusista Taylor Baker Newman. Mam nadzieję, że dzisiejsze dzieciaki, odkryją za jakiś czas, że piosenki ich dzieciństwa to wielkie, klasyczne utwory, wykonywane przez tuzów światowego jazzu. I że nic nie jest trudne, dopóki to zabawa, pasja i nikt nie przestrzega (szczególnie dorośli i tzw. autorytety) przed trudem i skomplikowaniem, również w muzyce.
Kolejny album, nad którym pracuję od trzech lat w Los Angeles, to napisane przeze mnie, Wendy Waldman i wieloletniego kierownika muzycznego Arethy Franklin - HB Barnum'a piosenki w stylu starego rhytm&bluesa, gospel, jazz i funky. Nagrywamy je z afroamerykańskim chórem Life Choir z Los Angeles i z amerykańskimi instrumentalistami. W projekcie biorą też udział polscy muzycy: Paweł Zarecki i Marcin Pospieszalski. Z chórem Life Choir podjąłem stałą współpracę, oprócz nagrań - koncertujemy też razem w Stanach. Płyta ukaże się w 2020 roku w USA, a póżniej, mam nadzieję, będzie miała swoją premierę w Polsce.
Oprócz tego, przygotowuję z managementem dużą trasę koncertową z okazji mojego jubileuszu pracy artystycznej. W programie będą nagrywane przeze mnie piosenki i wybrane perełki z repertuaru innych artystów. Planujemy duży aparat wykonawczy z orkiestrami symfonicznymi, chórem i dużym bandem. Koncerty będą głównie w polskich filharmoniach, teatrach i większych salach widowiskowych. Mam nadzieję zaprosić gwiazdy polskie i zagraniczne, żeby razem cieszyć się muzykowaniem i dobrym towarzystwem. Finałem tego zajścia ma być płyta live, nagrywana w czasie koncertów, którą chciałbym podsumować swoją dotychczasową działalność.
Rozważam też propozycję nagrania polskiego zbioru cennych, moim zdaniem, piosenek i wydania ich na kilku płytach, tworzących tzw. polski ,,Song Book"
Projekt „Piosenki jazzowe nie tylko dla dzieciaków” powstał w celu zaznajomienia najmłodszego grona słuchaczy z gatunkiem muzyki adresowanym zwykle do starszego grona odbiorców. Przyjęło się bowiem sądzić że jazz jest co najmniej niełatwy w odbiorze a co za tym idzie nie nadaje się dla małych uszu. Czy to prawda? Okazuje się że niekoniecznie. Wystarczy tylko opowiedzieć go dzieciom językiem dla nich zrozumiałym.Takiego zadania podjęli się Mieczysław Szcześniak i Joanna Gajda nagrywając wspólnie płytę pełną wspaniałych standardów których twórcami są między innymi Herbie Hancock, Charlie Parker czy John Coltrane.
Każdy z nich, został specjalnie na tę okazję opatrzony napisanym przez Joannę polskim tekstem traktującym o dziecięcych sprawach. W projekcie wzięła udział bardzo utalentowana zgraja dzieciaków, którym na szczęście nikt nie zdążył powiedzieć że jazz jest trudny, co zaowocowało świetną zabawą podczas sesji nagraniowej.
Na płycie usłyszeć można ponadto genialnego amerykańskiego perkusistę oraz wieloletniego mentora jazzowej młodzieży, Newmana Taylora Bakera oraz odpowiedzialnego za warstwę aranżacyjną Jacka Namysłowskiego.
Powstałe nagranie to chęć przekazania jazzu jako schedy kulturowej XX wieku wraz radością muzykowania następnemu pokoleniu. Mając na uwadze walor edukacyjny projektu, warto aby zaistniał on wśród jak najszerszej publiczności.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.