Fundacja Niezła Sztuka

W Patronite od 05.07.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 225

Liczba Patronów: 198

Zostań Patronem
Kup na prezent
109 patronów
2 660 miesięcznie
78 420 łącznie
Jesteśmy fundacją, której misją jest inspirowanie sztuką.
Chcemy zainteresować tą dziedziną jak najszerszą publiczność wg zasady „sztuka dla każdego – od amatora do konesera”. Prowadzimy portal o sztuce www.niezlasztuka.net, realizujemy też projekty edukacyjne o sztuce.

O Autorze

Z miłości do sztuki i zadziwienia

Część, tu Dana Tomczyk-Dołgij i Joanna Majewska, założycielki Fundacji Niezła Sztuka i portalu niezlasztuka.net.

Od zawsze kochamy sztukę, uwielbiamy odkrywać historie związane z artystami i staramy się zarazić tą miłością jak najszersze grono osób. To opowieści o niezwykłych ludziach, pełnych pasji, walczących z przeciwnościami losu na swojej drodze.

Zaczęłyśmy naszą przygodę od bloga, który rozrósł się w portal www.niezlasztuka.net z blisko 100 autorami, którzy u nas publikują. To co dla nas bardzo ważne, to żeby dostęp do tych treści był bezpłatny dla każdego.  

No dobrze, ale dlaczego to w ogóle kosztuje?

Portal zaczynałyśmy w oparciu o wolontariackie teksty zaprzyjaźnionych autorów, ale szybko zrozumiałyśmy - żeby publikować dużo i dość regularnie, musimy mieć na to budżet. Chciałyśmy tworzyć treści merytoryczne, wiarygodne oparte na książkach, zapraszać do współpracy autorów, których same chciałybyśmy czytać.

Teksty czasami powstają kilka tygodni, autor musi się mocno zaangażować, dodatkowo przeczytać kilka pozycji książkowych, sprawdzić fakty. Tekst przechodzi edycję i korektę merytoryczną. Jeden artykuł ilustrujemy zdjęciami, które pozyskujemy często z kilku instytucji. Ale to co nas cieszy najbardziej to to, że teksty są ciekawe, że czyta się je lekko i przyjemnie, a nie jest łatwo znaleźć autorów, którzy potrafią bawiąc uczyć. No tak skromność to nasza jedyna wada :))) 

Dlaczego warto nas wspierać?

Każda Wasza cegiełka pozwala nam budować niezależne miejsce pełne edukacyjnych treści o  sztuce. Chcemy być wiarygodnym źródłem wiedzy na temat polskiej sztuki, o której nie ma zbyt dużo w internecie, a także prezentować ją w możliwie najlepszej jakości. Staramy się pokazywać dzieła zarówno z muzeów narodowych, jak i tych mniejszych, bo również te instytucje mają ciekawe i zupełnie nieznane zbiory.

Piszemy często o artystach, którzy nie są tak bardzo popularni, bo świat o nich zapomniał. Docieramy do spadkobierców, szukamy materiałów i informacji, które nigdy nie były publikowane w internecie. Dzięki Wam to jest możliwe.

Jak finansowane są treści na portalu

Od początku było trudno pozyskać nam budżet na nasze działania. Do tej pory nie uzyskałyśmy żadnego ministerialnego grantu i wszystkie treści powstały z darowizn naszych Czytelników.

Kiedy robiło się bardzo trudno, jedyne co podtrzymywało nas na duchu to Wasze pozytywne komentarze i maile, dzięki którym wiemy, że doceniacie to, co robimy. Wasze wsparcie pokazuje nam, że powinnyśmy robić to dalej. 

 

Postanowiłyśmy założyć profil na Patronite i poprosić Was o wspieranie nas przez tę platformę, aby umożliwić Wam pełny ogląd naszej sytuacji i naszych działań. Dzięki Wam uwierzyłyśmy, że to, co robimy jest ważne. Wierzymy też, że razem poradzimy sobie z trudnościami i Fundacja będzie mogła przetrwać i dalej się rozwijać. 

 

Dlaczego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne

Staramy się nie narzekać i oszczędzamy na wszystkim. Nasza redakcja ma 13m2. Pracujemy tu we dwie, czasami wspiera nas wąskie grono wolontariuszy. Tu też powstają inne projekty edukacyjne, takie, jak projekt dla dzieciaków Muzeum w Liceum.

Budżet fundacji jest bardzo skromy i prowadzimy ją dzięki niezliczonej ilości godzin pracy, ale mimo wszystko staramy się aby to, co robimy było profesjonalne. Ciągle musimy się martwić o to, co będzie za tydzień czy miesiąc, czy wystarczy nam środków na wszystkie planowane publikacje. 

Twoje wsparcie jest dla nas ważne - żeby utrzymywać portal i tworzyć nowe treści, potrzebujemy stabilności finansowej.

Co do tej pory się udało:

Udało się zbudować portal, który zawiera ponad 1500 artykułów na temat sztuki. Wszystko dostępne jest bezpłatnie, dla każdego. Od niedawna rozpoczęłyśmy proces nagrywania naszych tekstów w formie audio. Ten projekt (koszty studia, lektora) też możemy realizować dzięki naszym cudownym Patronom.

 

ZOBACZ, CO ROBIMY:

Na rzecz statutowej działalności Fundacji Niezła Sztuka można też wpłacać pieniądze bezpośrednio na nasze konto (a darowizny odliczać od dochodu):
 
Fundacja promocji sztuki „Niezła Sztuka”
ul. Piotrkowska 17/57U, 90-406 Łódź

Bank BGŻ 63 2030 0045 1110 0000 0404 5520

z dopiskiem:
darowizna na rzecz działalności statutowej Fundacji „Niezła Sztuka”

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Kamila Wrzesińska
Kamila Wrzesińska
Próg: 10 zł
Sylwia Ejsymont
Sylwia Ejsymont
Próg: 10 zł
Agnieszka Niczewska
Agnieszka Niczewska
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 200 zł
Karolina Biedka
Karolina Biedka
Próg: 10 zł