Fundacja Niezła Sztuka

W Patronite od 05.07.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 268

Liczba Patronów: 211

Zostań Patronem
Kup na prezent
94 patronów
1 835 miesięcznie
51 655 łącznie
Jesteśmy fundacją, której misją jest inspirowanie sztuką. Chcemy zainteresować tą dziedziną jak najszerszą publiczność wg zasady „sztuka dla każdego – od amatora do konesera”. Prowadzimy portal o sztuce www.niezlasztuka.net, realizujemy też projekty edukacyjne o sztuce.

O Autorze

Witamy Cię serdecznie!

Kim jesteśmy?

Tu Dana Tomczyk-Dołgij i Joanna Majewska, założycielki Fundacji Niezła Sztuka i portalu niezlasztuka.net.

Od zawsze kochamy sztukę, ale to właśnie nasze studia – historia sztuki - były tym momentem, kiedy postanowiłyśmy coś z tym zrobić. Z wielkiego zachwytu tym tematem pomyślałyśmy, że byłoby cudownie, gdyby ta dziedzina trafiła do szerszego grona osób. 

Fundacja Niezła Sztuka
Dana Tomczyk-Dołgij, Joanna Majewska, Fundacja Niezła Sztuka


Na początku założyłyśmy facebooka (fb.com/niezlasztuka.net), a  następnie portal o sztuce pod adresem  www.niezlasztuka.net.  26 listopada 2013 r. został opublikowany pierwszy post na naszym profilu facebookowym. 

Fundacja powstała dopiero rok później, kiedy ta praca, początkowo hobbystyczna,  zaczęła pochłaniać nas całkowicie. 

portal dziś to 1000 artykułów dostępnych bezpłatnie

Portal zaczynałyśmy w oparciu o wolontariackie teksty zaprzyjaźnionych autorów, ale szybko zrozumiałyśmy - żeby publikować dużo i dość regularnie, musimy mieć na to budżet. Chciałyśmy tworzyć treści merytoryczne, wiarygodne oparte na książkach.

niezlasztuka.net
niezlasztuka.net

 

Teksty czasami powstają w kilka tygodni, autor musi się zaangażować, czasami dodatkowo przeczytać kilka pozycji książkowych, sprawdzić fakty.

Tekst musi przejść edycję i korektę merytoryczną. Jeden artykuł ilustrujemy zdjęciami, które pozyskujemy często z kilku instytucji.

Przykład tekst o Stasysie – ilustrowany dziełami z 7 różnych instytucji.

JAK FINANSOWANE SĄ TREŚCI NA PORTALU?

Od początku było trudno pozyskać nam budżet na nasze działania. Do tej pory nie uzyskałyśmy żadnego ministerialnego grantu i wszystkie treści powstały o darowizny naszych czytelników.

Kiedy robiło się bardzo trudno to jedyne co podtrzymywało nas na duchu to Wasze pozytywne komentarze i maile, dzięki którym wiemy, że doceniacie to, co robimy. Wasze wsparcie pokazuje nam, że powinnyśmy robić to dalej. 

 

Postanowiłyśmy założyć profil na Patronite i poprosić Was o wspieranie nas przez tę platformę, aby umożliwić Wam pełny ogląd naszej sytuacji i naszych działań. Dzięki Wam uwierzyłyśmy, że to, co robimy jest ważne. Wierzymy też, że razem poradzimy sobie z trudnościami i Fundacja będzie mogła przetrwać i dalej się rozwijać. 

 

CENTRUM DOWODZENIA

Nasz lokal jest chyba najmniejszą redakcją świata, ma 13m2.

MISJA

Naszą misją jest inspirować sztuką i opowiadać o niej w sposób przystępny i ciekawy. Zależy nam, aby dać dostęp do tej wiedzy każdemu, bez względu na jego miejsce zamieszkania i sytuację finansową. Chcemy pisać  bez specjalistycznego żargonu i trudnych terminów - tak, żeby zaciekawić osoby na różnym poziomie zaznajomienia się z tematem. Chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania ze sztuką!

Bardzo nam zależy, żeby pięknie zilustrować publikowane treści, dlatego dużo wysiłku wkładamy w pozyskanie wysokiej jakości zdjęć od polskich i zagranicznych instytucji kultury.

Chcemy być wiarygodnym źródłem wiedzy na temat polskiej sztuki, o której nie ma zbyt dużo w internecie, a także prezentować ją w możliwie najlepszej jakości. Staramy się pokazać dzieła zarówno z muzeów narodowych, jak i tych mniejszych, bo często również te instytucje mają ciekawe i zupełnie nieznane zbiory.

Piszemy często o artystach, którzy nie są tak bardzo popularni, bo świat o nich zapomniał. Wiemy, że może nie przeczyta tego aż tak wiele osób, ale piszemy o nich, bo warto ich znać.

 

DLACZEGO TWOJE WSPARCIE JEST WAŻNE

Staramy się nie narzekać i oszczędzamy na wszystkim. Nasza redakcja ma 13m2. Pracujemy tu we dwie, czasami wspiera nas wąskie grono wolontariuszy.  Tu też powstają inne projekty edukacyjne, takie, jak Muzeum w Liceum.

Budżet fundacji jest bardzo skromy i prowadzimy ją dzięki niezliczonej ilości godzin pracy, ale mimo wszystko staramy się, aby to, co robimy było profesjonalne. Ciągle musimy się martwić o to, co będzie za tydzień czy miesiąc, czy wystarczy nam środków na wszystkie planowane publikacje. 

Twoje wsparcie jest dla nas ważne - żeby utrzymywać portal i tworzyć nowe treści, potrzebujemy stabilności finansowej.

 

ZOBACZ, CO ROBIMY:

 

Na rzecz statutowej działalności Fundacji Niezła Sztuka można też wpłacać pieniądze bezpośrednio na nasze konto (a darowizny odliczać od dochodu):
 
Fundacja promocji sztuki „Niezła Sztuka”
ul. Piotrkowska 17/57U, 90-406 Łódź

Bank BGŻ 63 2030 0045 1110 0000 0404 5520

z dopiskiem:
darowizna na rzecz działalności statutowej Fundacji „Niezła Sztuka”

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Ewa Ber
Ewa Ber
Próg: 10 zł
Maja Wolniewska
Maja Wolniewska
Próg: 25 zł
Ewa Jaroszyńska
Ewa Jaroszyńska
Próg: 10 zł
Aleksandra Kubicha
Aleksandra Kubicha
Próg: 10 zł
Agnieszka  Matuszek
Agnieszka Matuszek
Próg: 25 zł
ZOFIA SOŁTYS
ZOFIA SOŁTYS
Próg: 10 zł