Fundacja Niezła Sztuka

W Patronite od 05.07.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 224

liczba Patronów: 192

63 patronów
1 275 zł miesięcznie
16 615 zł łącznie
Jesteśmy fundacją, której misją jest inspirowanie sztuką. Chcemy zainteresować tą dziedziną jak najszerszą publiczność wg zasady „sztuka dla każdego – od amatora do konesera”. Prowadzimy portal o sztuce www.niezlasztuka.net, realizujemy też projekty edukacyjne o sztuce.

O Autorze

POCZĄTKI

Informatyczka i skrzypaczka spotkały się na studiach historii sztuki... 

Od zawsze kochamy sztukę, ale to właśnie kolejne nasze studia – historia sztuki - były tym momentem, kiedy postanowiłyśmy coś z tym zrobić. Był to dla nas bardzo inspirujący czas. Nauczyciele byli wielkimi pasjonatami i znali się na tym, o czym mówili. Z wielkiego zachwytu tym tematem pomyślałyśmy, że byłoby cudownie, gdyby ta dziedzina trafiła do szerszego grona osób. 

Fundacja Niezła Sztuka
Dana Tomczyk-Dołgij, Joanna Majewska, Fundacja Niezła Sztuka


Na początku założyłyśmy facebooka (fb.com/niezlasztuka.net), a  następnie bloga o sztuce pod adresem  www.niezlasztuka.net.  26 listopada 2013 r. został opublikowany pierwszy post na naszym profilu facebook.  Stronę internetową zrobiłyśmy same w oparciu o darmowy szablon bloga, a dobre serce kolegi-programisty pomogło z czasem zmienić blog w portal.

Fundacja powstała dopiero rok później, kiedy ta praca, początkowo hobbystyczna,  zaczęła pochłaniać nas całkowicie.  Forma  prawna fundacji wydawała się naturalna, ponieważ nie traktowałyśmy naszej działalności w kategoriach dochodowych. 

portal dziś to 1000 artykułów 80 autorów

Portal zaczynałyśmy w oparciu o wolontariackie teksty zaprzyjaźnionych autorów, ale szybko zrozumiałyśmy - żeby publikować dużo i dość regularnie, musimy mieć na to budżet. Teksty czasami powstają w kilka tygodni, autor musi się zaangażować  - przeczytać kilka pozycji książkowych, sprawdzić fakty. Dodatkowo, tekst musi przejść edycję i korektę merytoryczną.

niezlasztuka.net
niezlasztuka.net

Początkowo cały nasz budżet pochodził z tego, co udało nam się zarobić w naszych zawodach. Pieniądze, które zarobiłyśmy, szły na pokrycie kosztów publikacji. To jednak było wykańczające.

Jedyne co podtrzymywało nas na duchu to Wasze pozytywne komentarze i maile, dzięki którym wiemy, że doceniacie to, co robimy.  Stopniowo zaczęliście również wpłacać nam drobne darowizny.  Czasami to  jest 3-5 złotych, ale  taka darowizna pokazuje nam, że powinnyśmy robić to dalej. 

 

Postanowiłyśmy założyć profil na Patronite i poprosić Was o wspieranie nas przez tę platformę, aby umożliwić Wam pełny ogląd naszej sytuacji i naszych działań. Dzięki Wam uwierzyłyśmy, że to, co robimy jest ważne. Wierzymy też, że razem poradzimy sobie z trudnościami i Fundacja będzie mogła przetrwać i dalej się rozwijać. 

 

CENTRUM DOWODZENIA NA 18 M2

Nasz lokal jest chyba najmniejszą redakcją świata. Na 18 m2 mieści się redakcja portalu, ale powstają tu również inne projekty Fundacji, jak Muzeum w Liceum czy Muzeana. Pracujemy w kilka osób na malutkim metrażu i musimy planować przychodzenie wolontariuszy i praktykantów „na zakładkę”, aby się pomieścili.  Marzymy o tym, aby mieć budżet na jeszcze jeden pokój. 

centrum dowodzenia na 18 m2

WOLONTARIUSZE I PRAKTYKANCI

To nasz największy skarb. To cudowni ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, żeby nam pomóc. Nie wiemy, jak to się dzieje, że przyciągamy tak zdolnych i wspaniałych ludzi. To, że jest ich sporo okazało się, kiedy robiliśmy urodziny fundacji, i żeby wszystkich pomieścić zastawiliśmy nasz lokal tak, że nie dało się ruszyć. To było dwa lata temu, kiedy ekipa była o połowę mniejsza. 

 

MISJA

Naszą misją jest inspirować sztuką i opowiadać o niej w sposób przystępny i ciekawy. Zależy nam aby dać dostęp do tej wiedzy każdemu, bez względu na jego miejsce zamieszkania i sytuację finansową. Chcemy pisać  bez specjalistycznego żargonu i trudnych terminów - tak, żeby zaciekawić osoby na różnym poziomie zaznajomienia się z tematem. Chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania ze sztuką!

Bardzo nam zależy, żeby pięknie zilustrować publikowane treści, dlatego dużo wysiłku wkładamy w pozyskanie wysokiej jakości zdjęć od polskich i zagranicznych instytucji kultury.

Chcemy być wiarygodnym źródłem wiedzy na temat polskiej sztuki, o której nie ma zbyt dużo w internecie, a także prezentować ją w możliwie najlepszej jakości. Staramy się pokazać dzieła zarówno z muzeów narodowych, jak i tych mniejszych, bo często również te instytucje mają ciekawe i zupełnie nieznane zbiory.

Piszemy często o artystach, którzy nie są tak bardzo popularni, bo świat o nich zapomniał. Wiemy, że może nie przeczyta tego aż tak wiele osób, ale piszemy o nich, bo warto ich znać.

 

DLACZEGO TWOJE WSPARCIE JEST WAŻNE

Staramy się nie narzekać i oszczędzamy na wszystkim. Nasza siedziba - to lokal  zaledwie 18 m2. Prowadzona tu jest redakcja portalu, spotykamy się tu z wolontariuszami i praktykantami, powstają tu również inne projekty edukacyjne, takie, jak Muzeum w Liceum.

Budżet fundacji jest bardzo skromy i prowadzimy ją dzięki niezliczonej ilości godzin pracy wolontaryjnej autorów, edytorów, informatyków i nas samych, ale mimo wszystko staramy się, aby to, co robimy było profesjonalne. 

Napisaliśmy wiele wniosków o granty, ale niestety nie jest to droga, która może zapewnić nam stabilność. Przez te wszystkie lata udało się pozyskać tylko 2 niewielkie granty i to na projekty lokalne.  

Ciągle musimy się martwić o to, co będzie za tydzień czy miesiąc, czy wystarczy nam środków na wszystkie planowane publikacje. 

Twoje wsparcie jest dla nas ważne - żeby utrzymywać portal i tworzyć nowe treści, potrzebujemy stabilności finansowej.

 

ZOBACZ, CO ROBIMY:

 

Na rzecz statutowej działalności Fundacji Niezła Sztuka można też wpłacać pieniądze bezpośrednio na nasze konto (a darowizny odliczać od dochodu):
 
Fundacja promocji sztuki „Niezła Sztuka”
ul. Piotrkowska 17/57U, 90-406 Łódź

Bank BGŻ 63 2030 0045 1110 0000 0404 5520

z dopiskiem:
darowizna na rzecz działalności statutowej Fundacji „Niezła Sztuka”

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem