Fundacja Niezła Sztuka

W Patronite od 05.07.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 212

Liczba Patronów: 166

Zostań Patronem
106 patronów
2 015 miesięcznie
28 060 łącznie
Jesteśmy fundacją, której misją jest inspirowanie sztuką. Chcemy zainteresować tą dziedziną jak najszerszą publiczność wg zasady „sztuka dla każdego – od amatora do konesera”. Prowadzimy portal o sztuce www.niezlasztuka.net, realizujemy też projekty edukacyjne o sztuce.

O Autorze

POCZĄTKI

Informatyczka i skrzypaczka spotkały się na studiach historii sztuki... 

Od zawsze kochamy sztukę, ale to właśnie kolejne nasze studia – historia sztuki - były tym momentem, kiedy postanowiłyśmy coś z tym zrobić. Był to dla nas bardzo inspirujący czas. Nauczyciele byli wielkimi pasjonatami i znali się na tym, o czym mówili. Z wielkiego zachwytu tym tematem pomyślałyśmy, że byłoby cudownie, gdyby ta dziedzina trafiła do szerszego grona osób. 

Fundacja Niezła Sztuka
Dana Tomczyk-Dołgij, Joanna Majewska, Fundacja Niezła Sztuka


Na początku założyłyśmy facebooka (fb.com/niezlasztuka.net), a  następnie bloga o sztuce pod adresem  www.niezlasztuka.net.  26 listopada 2013 r. został opublikowany pierwszy post na naszym profilu facebook.  Stronę internetową zrobiłyśmy same w oparciu o darmowy szablon bloga, a dobre serce kolegi-programisty pomogło z czasem zmienić blog w portal.

Fundacja powstała dopiero rok później, kiedy ta praca, początkowo hobbystyczna,  zaczęła pochłaniać nas całkowicie.  Forma  prawna fundacji wydawała się naturalna, ponieważ nie traktowałyśmy naszej działalności w kategoriach dochodowych. 

portal dziś to 1000 artykułów

Portal zaczynałyśmy w oparciu o wolontariackie teksty zaprzyjaźnionych autorów, ale szybko zrozumiałyśmy - żeby publikować dużo i dość regularnie, musimy mieć na to budżet. Teksty czasami powstają w kilka tygodni, autor musi się zaangażować  - przeczytać kilka pozycji książkowych, sprawdzić fakty. Dodatkowo, tekst musi przejść edycję i korektę merytoryczną.

niezlasztuka.net
niezlasztuka.net

Początkowo cały nasz budżet pochodził z tego, co udało nam się zarobić w naszych zawodach. Pieniądze, które zarobiłyśmy, szły na pokrycie kosztów publikacji. To jednak było wykańczające.

Jedyne co podtrzymywało nas na duchu to Wasze pozytywne komentarze i maile, dzięki którym wiemy, że doceniacie to, co robimy.  Stopniowo zaczęliście również wpłacać nam drobne darowizny.  Czasami to  jest 3-5 złotych, ale  taka darowizna pokazuje nam, że powinnyśmy robić to dalej. 

 

Postanowiłyśmy założyć profil na Patronite i poprosić Was o wspieranie nas przez tę platformę, aby umożliwić Wam pełny ogląd naszej sytuacji i naszych działań. Dzięki Wam uwierzyłyśmy, że to, co robimy jest ważne. Wierzymy też, że razem poradzimy sobie z trudnościami i Fundacja będzie mogła przetrwać i dalej się rozwijać. 

 

CENTRUM DOWODZENIA

Nasz lokal jest chyba najmniejszą redakcją świata. W jednym pokoju mieści się redakcja portalu, ale powstają tu również inne projekty Fundacji, jak Muzeum w Liceum czy Muzeana. Pracujemy na malutkim metrażu i marzymy o tym, aby mieć budżet na jeszcze jeden pokój. 

MISJA

Naszą misją jest inspirować sztuką i opowiadać o niej w sposób przystępny i ciekawy. Zależy nam aby dać dostęp do tej wiedzy każdemu, bez względu na jego miejsce zamieszkania i sytuację finansową. Chcemy pisać  bez specjalistycznego żargonu i trudnych terminów - tak, żeby zaciekawić osoby na różnym poziomie zaznajomienia się z tematem. Chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania ze sztuką!

Bardzo nam zależy, żeby pięknie zilustrować publikowane treści, dlatego dużo wysiłku wkładamy w pozyskanie wysokiej jakości zdjęć od polskich i zagranicznych instytucji kultury.

Chcemy być wiarygodnym źródłem wiedzy na temat polskiej sztuki, o której nie ma zbyt dużo w internecie, a także prezentować ją w możliwie najlepszej jakości. Staramy się pokazać dzieła zarówno z muzeów narodowych, jak i tych mniejszych, bo często również te instytucje mają ciekawe i zupełnie nieznane zbiory.

Piszemy często o artystach, którzy nie są tak bardzo popularni, bo świat o nich zapomniał. Wiemy, że może nie przeczyta tego aż tak wiele osób, ale piszemy o nich, bo warto ich znać.

 

DLACZEGO TWOJE WSPARCIE JEST WAŻNE

Staramy się nie narzekać i oszczędzamy na wszystkim. Nasza siedziba - to zaledwie jeden pokój. Prowadzona tu jest redakcja portalu, spotykamy się tu z wolontariuszami i praktykantami, powstają tu również inne projekty edukacyjne, takie, jak Muzeum w Liceum.

Budżet fundacji jest bardzo skromy i prowadzimy ją dzięki niezliczonej ilości godzin pracy wolontaryjnej autorów, edytorów, informatyków i nas samych, ale mimo wszystko staramy się, aby to, co robimy było profesjonalne. 

Napisaliśmy wiele wniosków o granty, ale niestety nie jest to droga, która może zapewnić nam stabilność. Przez te wszystkie lata udało się pozyskać tylko 2 niewielkie granty i to na projekty lokalne.  

Ciągle musimy się martwić o to, co będzie za tydzień czy miesiąc, czy wystarczy nam środków na wszystkie planowane publikacje. 

Twoje wsparcie jest dla nas ważne - żeby utrzymywać portal i tworzyć nowe treści, potrzebujemy stabilności finansowej.

 

ZOBACZ, CO ROBIMY:

 

Na rzecz statutowej działalności Fundacji Niezła Sztuka można też wpłacać pieniądze bezpośrednio na nasze konto (a darowizny odliczać od dochodu):
 
Fundacja promocji sztuki „Niezła Sztuka”
ul. Piotrkowska 17/57U, 90-406 Łódź

Bank BGŻ 63 2030 0045 1110 0000 0404 5520

z dopiskiem:
darowizna na rzecz działalności statutowej Fundacji „Niezła Sztuka”

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem