Stowarzyszenie NOMADA

W Patronite od 21.08.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 849

liczba Patronów: 1160

4 patronów
160 zł miesięcznie
1 673 zł łącznie

Koszty administracyjne organizacji

1 000 zł

miesięcznie

16%

osiągnięto

840 zł

brakuje

Zebrana kwota pozwoli nam opłacić księgowość, czynsz, telefon i internet. To podstawy, dzięki którym możemy spotykać się z klientkami i klientami, wolontariuszkami i wolontariuszami, sojuszniczkami i sojusznikami. Księgowy zadba o to żebyśmy miały porządek w finansach, a Internet...sami wiecie, pracujemy nie tylko w terenie, ale też chcemy komunikować się z ludźmi w różnych zakątkach Polski i świata.

Akcja Emancypacja! Spotkania migrantek romskich.

1 200 zł

miesięcznie

13%

osiągnięto

1 040 zł

brakuje

Chcemy zorganizować spotkania wzmacniające dla nastolatek i dorosłych kobiet ze społeczności. Zależy nam na tym żeby mogły się spotkać, podzielić tym co u nich słychać, porozmawiać na różne tematy, edukować się, a czasem poplotkować w miłym gronie, w oderwaniu od codzienności i przyziemnych obowiązków.

Spotkania pozwolą nam zorientować się w potrzebach kobiet i określić obszary, w których możemy je wzmacniać planując dalsze działania. Pozwolą zwiększyć kompetencje kobiet w zakresie praktycznych umiejętności (znajomość procedur w urzędach i instytucjach, samodzielne wypełnianie dokumentów), na których skorzystają inne osoby, wpłynie na wizerunek i wzmocnienie pozycji tych kobiet w społeczności.

Podniesienie kompetencji zwiększy u kobiet pewność siebie w kontaktach ze społeczeństwem większościowym i pozytywnie wpłynie na ich wizerunek.
Nabycie świadomości i sprecyzowanie przez kobiety swoich aspiracji, zainteresowań i możliwości umożliwi zaplanowanie ich aktywności zawodowej i dalsze wsparcie przez NOMADĘ jej realizacji.
Dzięki temu będziemy tworzyć dalsze plany działań aktywizacji kobiet uwzględniające ich preferencje.

Udział kobiet w projekcie ma emancypacyjny potencjał – będzie przykładem dla innych kobiet i dziewcząt ze społeczności. W społeczności migrantek romskich wyróżnia się grupa kobiet, które mogłyby stać się liderkami.
Kobiety te znają język polski, mają świadomość wagi edukacji dzieci, integrują się – mają polskie znajome.
Chciałyby pracować, ale do tej pory nie miały szansy podjąć innych ról niż bycie żoną i matką.

Asystentka rodzin romskich migrantek i migrantów

2 400 zł

miesięcznie

6%

osiągnięto

2 240 zł

brakuje

Zebrana kwota pozwoli na miesięczne wynagrodzenie Mindry - liderki społeczności romskiej pochodzącej z Rumunii. Mindra jest zatrudniona w Nomadzie na stanowisku asystentki i w zakres jej obowiązków wchodzi wsparcie dzieci i dorosłych w kontaktach z urzędami, przychodniami, szpitalami, przedszkolami i szkołami. Odwaga i determinacja z jaką wpływa na wizerunek zarówno kobiet romskich jak i całej społeczności stawia ją w roli rzeczniczki spraw romskich migrantek i migrantów. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu, społeczność romska zyskuje podmiotowość, a społeczeństwo większościowe np. urzędnicy uczą się jak wygląda równość w różnorodnym społeczeństwie. Praca Mindry nie opiera się wyłącznie na wsparciu innych osób. Oprócz tego nabiera nowych kompetencji - rozwija zdolności językowe, uczy się obsługi narzędzi internetowych, rozwija umiejętności szkoleniowe np. prowadząc zajęcia dla kadr pedagogicznych.

O swojej pracy i życiu najlepiej opowiada sama w Alfabecie Mindry http://nomada.info.pl/alfabet-mindry

Lekcje języka polskiego dla cudzoziemek i cudzoziemców

2 400 zł

miesięcznie

6%

osiągnięto

2 240 zł

brakuje

Zebrana kwota pozwoli na przeprowadzenie 48 godzin zajęć w miesiącu. Zgłasza się do nas coraz więcej osób, które potrzebują poprawić swoje umiejętności językowe. To jedna z podstaw integracji. W naszym zespole działa ekspertka, nauczycielka języka polskiego jako obcego i dzięki jej umiejętnościom i Waszym zaangażowaniu możemy pomóc dzieciakom i dorosłym w lepszym posługiwaniu się językiem polskim.