Avatar użytkownika

Olaf Popkiewicz

89
patronów
3 033 
miesięcznie
74 242 
łącznie
89
patronów
3 033 zł 74 242 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Abyście wiedzieli, na co właściwie idą Wasze pieniądze, będziecie informowani co miesiąc o moich eksploracyjnych poczynaniach, które swój finał mają w realizacji jakiegoś materiału na moim kanale YT. Sprawozdania miesięczne będą wyrażały się w fotorelacjach i reportażach z planów moich realizacji, zawierając nie publikowane publicznie na YT materiały.
25 zł miesięcznie
Wybierz 25 zł
19 dostępnych miejsc
Oprócz comiesięcznych sprawozdań, Patroni którzy zdecydują się mnie wspierać wymieniona wyżej kwotą, otrzymają możliwość konsultacji zagadnień historyczno- eksploracyjnych, które ich nurtują. Owe konsultacje dotyczyć będą pomocy doradczej przy załatwianiu formalności związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na poszukiwania zabytków, kwerendy historycznej interesujących ich zagadnień a także identyfikację przedmiotów, co do których nie są pewni. Postaram się także doradzać w kwestii doboru technik eksploracyjnych. Zaznaczam jednak że to moje zobowiązanie nie obejmuje pisania referatów historycznych, czy prac magisterskich. Tak żeby było jasne :)
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
2 dostępne miejsca
Ten próg zawiera już możliwość nie tylko wglądu w moje eskapady, mające na celu realizację materiału na YT, ale także wzięcie w nich udziału. Ustawiony limit 12 osób jest nieprzypadkowy, gdyż każdy z donatorów z tej grupy będzie mógł raz do roku (najlepiej po jednym w każdym miesiącu, choć oczywiście jest to tylko moje pobożne życzenie), wyjechać ze mną na wspólne poszukiwania (trwające jeden dzień). Zaznaczam sobie ostateczne słowo w wyznaczaniu terminu wspólnego wypadu, choć oczywiście zrobię wszystko (w ramach zdrowego rozsądku), aby dopasować się do Darczyńcy. Zaznaczam też że nie posiadam wykrywaczy "na pożyczenie", nie prowadzę też działalności transportowej i hotelarskiej więc dojazd i zakwaterowanie w miejscu wspólnych poszukiwań pozostają po stronie Darczyńcy. Tak piszę z góry, żeby uniknąć nieporozumień :)
51 zł miesięcznie
Wybierz 51 zł
3 dostępne miejsca
Ten próg tworzę na życzenie widzów, którzy nie załapali się na próg 50 pln. Osoby, które wejdą na ten próg, będą miały te same uprawnienia co Patroni z progu 50. Tworzę go żeby ominąć zatwierdzanie zmian w progu na poziomie Patronite. Myślę że zyl w tę czy w drugą nie robi różnicy :)
100 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
Osoby z tego najwyższego progu wtajemniczenia, będą informowane o moich poczynaniach realizacyjnych, będą także miały możliwość wzięcia udziału we wspólnych eskapadach (na warunkach z progu 50 pln), lecz także będą mogły raz do roku mieć wpływ na moje realizacje. Kwota, którą wpłacają co miesiąc, uprawnia je do zabawienia się w rolę producenta filmowego i zadania mi tematu realizacji kolejnej produkcji na YT. Zastrzegam sobie jednakowoż prawo do realizacji zasugerowanego przez "producenta" tematu według swej wiedzy i umiejętności. Mówiąc po ludzku: w swoim stylu, nie zaś stylu narzuconym przez "producenta". Zasugerowany przez "producenta" temat podejmuję się wykonać w ciągu pół roku od wyrażenia takiego życzenia przez producenta. Zaznaczam że ciężko znoszę wszelkie naciski w stylu: "ma tak być, bo płacę i wymagam"... ;) Będzie po mojemu, na zadany temat i nie ma innej możliwości... :)
150 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
Ten próg tworzę z myślą o pewnym przemiłym widzu, który go wymyślił... Takie roczne wsparcie uprawniać będzie do wszystkich uprawnień z pozostałych progów, z tym że w zamian za tak hojne wsparcie, podejmuje się (o ile taka będzie wola Patrona), przedstawić go w programie i razem z nim prowadzić poszukiwania... amen :)
161 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
To tajemniczy próg, który jest zawarowany dla tylko jednej osoby, która sama o niego poprosiła... tajemnicą są profity z tego progu wynikające...

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Olaf Popkiewicz w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Od dziecka uwielbiałem szukać śladów przeszłości, dlatego też kiedy przyszedł czas na wybór studiów, bez namysłu wybrałem archeologię. I tak już zostało. Archeologia i historia to moje pasje. Te właśnie dwie pokrewne sobie dziedziny nauki staram się propagować ze wszelkich mych sił...

Wychowałem się na Mierzei Wiślanej gdzie wielka ewakuacja z zimy 1945 odcisnęła wyjątkowo silne piętno. Nadmorski las jak i tereny zajęte przez zabudowania usłane były dosłownie reliktami tamtych wydarzeń. Wychowywałem się pośród ludzi, którzy stali się pionierami poszukiwań z wykrywaczami metali. Za pomocą wykrywaczy saperskich, „samoróbek” czy też sprowadzonych za dewizy z zachodu ludzie ci dokonywali niesamowitych odkryć zabytków zdeponowanych w chwili upadku III Rzeszy. W wieku 12 lat (czyli wtedy kiedy byłem już w stanie udźwignąć szpadel) miałem już własny wykrywacz i zapamiętale przeszukiwałem Mierzeję Wiślaną. W 1999 roku odnalazłem świetnie zachowany motor niemiecki BMW R51 ukryty w maju 1945 roku przez żandarmów z 181 batalionu żandarmerii 2 Armii Wehrmachtu (artykuł o tym odkryciu opublikowałem w 2000 roku w miesięczniku Odkrywca).


Kiedy przyszło wybrać mi kierunek studiów bez wahania wybrałem archeologię. Jako specjalizację wybrałem sobie dziedzinę mym zdaniem najbardziej tajemniczą i gwarantującą mocne wrażenia- mianowicie archeologię podwodną. Jako że podówczas zaangażowałem się także w rozwijający się burzliwie w latach dziewięćdziesiątych ruch rycerski, który przekształcił się później w ruch rekonstrukcji historycznych- hobby zdeterminowało temat mej pracy magisterskiej, której promotorem stał się jeden z najbardziej znanych bronioznawców polskich- ś.p. prof. dr hab. Andrzej Nowakowski. Praca dotyczyła uzbrojenia przedstawionego na nagrobkach średniowiecznych w Polsce.

 


Po zakończeniu studiów rozpocząłem pracę w zawodzie archeologa. Początkowo w charakterze dokumentalisty w ekipach prowadzących archeologiczne badania ratownicze poprzedzające budowę autostrady A1 (stanowiska z okresu wpływów rzymskich w Powodowie pod Łodzią). W sezonach letnich uczestniczyłem w archeologicznych wykopaliskach podwodnych na stanowiskach archeologicznych na Ostrowie Lednickim czy w Płotelach (Platelai) na Litwie.

Poza sezonem archeologicznym doskonaliłem swe umiejętności w rodzinnym zakładzie jubilerskim. Moje prace (głównie rzeźby wykonane z bursztynu i srebra) znajdują się obecnie w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Rosji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.


W roku 2004 po uzyskaniu odpowiedniego przeszkolenia pracowałem jako saper przy rozminowaniu terenów toruńskiego poligonu przewidzianych pod inwestycje miejskie dla prywatnych firm saperskich Exsplosive i Nuclear.

 Od 2006 roku brałem udział w kolejnych ekspedycjach (2006, 2007 i 2011) pod kierownictwem prof. Andrzeja Koli do Bykowni na Ukrainie, gdzie prowadzone były prace archeologiczno- ekshumacyjne na zlecenie Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Dzięki nabytej w ciągu wielu lat praktyki w posługiwaniu się wykrywaczem metali odnalazłem pierwsze mogiły kryjące szczątki polskich oficerów a zarazem przyczyniłem się do uznania Bykowni za kolejny Cmentarz Katyński.

W tymże roku podczas pracy w charakterze inspektora nadzoru archeologicznego przy budowie pierwszego etapu autostrady Amber 1 w miejscowości Nowe Marzy odnalazłem świetnie zachowane relikty młyna wodnego z pierwszej połowy XIV wieku.W 2008 roku także pod dyrekcją prof. dr hab. Andrzeja Koli brałem udział w wykopaliskach archeologiczno- ekshumacyjnych na Białorusi w mieście Kobryń- gdzie nasza ekspedycja odkryła mogiłę kryjącą szczątki 13 żołnierzy polskich poległych w walkach z Niemcami 17 i 18 września 1939 roku (w roku 2013 w Biuletynie ROPWiM „Przeszłość i Pamięć” ukazał się mój artykuł będący analizą odnalezionych przy szczątkach elementów uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania wojskowego) i w miejscowości Podziemienie, gdzie zakopano zwłoki Polaków pomordowanych przez dywersantów z NKWD we wrześniu 1939 roku. Również w 2008 roku na terenie Litwy nasza ekspedycja w poszukiwaniu zwłok dowódcy batalionu AK ps. „Krysia”, który zginął w zasadzce NKWD, dokonała eksploracji studni ośmiometrowej głębokości, kryjącej szczątki trzech nieznanych mężczyzn.

W 2009 roku powołany zostałem przez Ministerstwo Kultury do przeprowadzenia poszukiwań insygniów królewskich ukrytych w czasach II Wojny w wileńskiej bazylice archikatedralnej. W tymże roku zostałem kierownikiem nadzoru archeologicznego przy budowie obwodnicy Serocka, gdzie odnalazłem zakopany w ziemi magazyn amunicji z czasów II Wojny Światowej.

W 2010 roku zostałem powołany jako specjalista przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku do odnalezienia zwłok kobiety rzekomo zamordowanej w okolicach miejscowości Pogódki. W tymże roku jako inspektor nadzoru archeologicznego przy budowie III etapu autostrady Amber 1 odkryłem stanowisko wotywne w obrębie stanowiska archeologicznego Bodzia II pod Włocławkiem.

W 2011 roku oprócz udziału w pracach pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Koli w Bykowni zostałem kierownikiem prac ekshumacyjno- archeologicznych w okolicach wsi Sokół na Ukrainie prowadzonych na zlecenie ROPWiM. Prace te przyniosły odnalezienie trzech grobów masowych kryjących szczątki Polaków zamordowanych przez UPA latem 1943 roku (popularnonaukowy artykuł mojego autorstwa traktujący o tych wykopaliskach ukazał się w 2011 roku w czasopiśmie Inne Oblicza Historii). W tym samym roku przy współpracy z antropologiem dr Andrzejem Florkowskim dokonałem identyfikacji i ekshumacji szczątków biskupa Teodorowicza na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.W roku 2012 przy współpracy z antropologiem dr Iwoną Teul zidentyfikowałem i podjąłem z grobowca na Cmentarzu janowskim we Lwowie szczątki Konstantego Wolnego, marszałka sejmu śląskiego. Ekshumacja była związana z ustanowieniem przez sejm RP roku 2012 rokiem Konstantego Wolnego.

Od 2011 roku współpracowałem z red. Adamem Sikorskim przy realizacji programów z cyklu „Było nie minęło” dla TVP, gdzie jestem kierownikiem prowadzonych przez ekipę telewizyjną prac poszukiwawczo- archeologicznych. W ciągu tej współpracy  brałem udział w wydobywaniu szczątków samolotu Łoś rozbitego pod Warszawą we wrześniu 1939 roku, badałem krypty kościoła farnego w Chełmnie, eksplorowałem relikty schronu bojowego pozycji obronnej Wizna, pomagałem w konserwacji zabytków odnalezionych w mogile kpt. Raginisa (dowódcy obrony Wizny), ekshumowałem radzieckich żołnierzy poległych latem 1944 roku pod Krubkami- Górkami.

Aktywnie uczestniczę w tzw. ruchu rekonstrukcji historycznych- odtwarzam sylwetkę żołnierza 1 SBS spod Arnhem, żołnierza piechoty radzieckiej z 1943 roku oraz żołnierza z pułku piechoty II RP doby Wojny Obronnej 1939 roku. Kolekcjonuję militaria z czasów I i II Wojny Światowej, specjalizując się w odznaczeniach niemieckich i ekwipunku wojskowym polskim, niemieckim i radzieckim.


Od 2013 do 2021 roku byłem prowadzącym i redaktorem programu „Poszukiwacze Historii” emitowanym na kanale tematycznym Polsat Play. Uczestniczyłem w realizacji ponad 150 odcinków tego serialu, będąc zarówno prowadzącym, redaktorem jak i scenarzystą tego serialu.


Od 2020 roku prowadzę swój kanał na YT a także jestem członkiem zespołu, prowadzącego badania archeologiczne na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

 

Cele Autora

Sprzęt realizacyjny
  • 500 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Realizując programy, dotychczas zajeździłem dwa gimbale i dwa telefony komórkowe a także jeden komputer do montażu. Sprzęt się zużywa i to jest normalne że trzeba go wymieniać. Do tego sceny rekonstrukcyjne pożerają pieniądze na materiały pirotechniczne, czy też amunicję. Często w programach korzystam z map, które specjalnie dla celów realizacyjnych drukuję na płótnie. O bateriach do wykrywaczy nawet nie wspomnę...
paliwo
  • 1 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Co miesiąc wybierając się na kolejne poszukiwania, wypalam co najmniej 150 litrów paliwa. Sami wiecie, ile to dzisiaj kosztuje. Nie wspomnę już o zużyciu samochodu, który jest mi niezbędny w tych eskapadach, bo w miejsca, które Wam pokazuję pociągiem raczej ciężko dojechać ;)
Operacja Wewelsburg
  • 2 500 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Ostatnio odwiedziłem Stef Mar, aby nakręcić film o Zb 53, czyli ckm vz. 37. Skończyło się na tym że wypróbowałem bojowo także MAB 38 oraz HP. Jaka jest cecha wspólna tych broni? Podczas II Wojny Światowej używane były przez SS. Postanowiłem się lepiej przyjrzeć tematowi Schutz Staffeln i już po wstępnej analizie tego zagadnienia odkryłem że nie poprzestanę na zaprezentowaniu broni a zajmę się fenomenem tej zbrodniczej organizacji, która do dziś powoduje wypieki na twarzy wielu ludzi, którzy chyba nie są do końca świadomi, czym była. Wiecie- ładne, czarne mundury i ten papieros trzymany w dwóch palcach... ;) Wewlsburg znajduje się w Nadrenii, czyli 850 km od mojego domu. Przy okazji planuję także odwiedzić Padeborn (poligon niemieckiej broni pancernej, wraz z Munster Panzermuseum) oraz Las Teutoborski (pole bitwy z 9 wieku naszej ery). Nie zrobię tego turystycznie, tylko chcę tam nakręcić materiał na YT. Z tego powodu wyznaczam ten nowy cel- Operacja Wewelsburg. Ceny paliwa są, jakie są więc aby to przeprowadzić, muszę Was poprosić o pomoc... W zamian obiecuję ciekawe odcinki, które staną się pokłosiem tego wyjazdu...
samochód
  • 30 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Jeśli mój samochód będzie tak eksploatowany, to przy obecnym tempie odmówi współpracy w ciągu dwóch lat (okrążył już kulę ziemską 12- krotnie). Trzeba się zawczasu przygotować na taką ewentualność. Jak widać nie chcę kupować czegoś ekskluzywnego, tylko w miarę rześką używkę, która mnie powozi kilka lat.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Olaf Popkiewicz już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Jacek Modrakowski
Jacek Modrakowski
25 zł
Adam Wasiak
Adam Wasiak
51 zł
Radosław Skurnica
Radosław Skurnica
25 zł
Miroslaw Burzynski
Miroslaw Burzynski
50 zł
Żanetta Arciuch
Żanetta Arciuch
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.