Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Olaf Popkiewicz w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyWychowałem się na Mierzei Wiślanej gdzie wielka ewakuacja z zimy 1945 odcisnęła wyjątkowo silne piętno. Nadmorski las jak i tereny zajęte przez zabudowania usłane były dosłownie reliktami tamtych wydarzeń. Wychowywałem się pośród ludzi, którzy stali się pionierami poszukiwań z wykrywaczami metali. Za pomocą wykrywaczy saperskich, „samoróbek” czy też sprowadzonych za dewizy z zachodu ludzie ci dokonywali niesamowitych odkryć zabytków zdeponowanych w chwili upadku III Rzeszy. W wieku 12 lat (czyli wtedy kiedy byłem już w stanie udźwignąć szpadel) miałem już własny wykrywacz i zapamiętale przeszukiwałem Mierzeję Wiślaną. W 1999 roku odnalazłem świetnie zachowany motor niemiecki BMW R51 ukryty w maju 1945 roku przez żandarmów z 181 batalionu żandarmerii 2 Armii Wehrmachtu (artykuł o tym odkryciu opublikowałem w 2000 roku w miesięczniku Odkrywca).
Kiedy przyszło wybrać mi kierunek studiów bez wahania wybrałem archeologię. Jako specjalizację wybrałem sobie dziedzinę mym zdaniem najbardziej tajemniczą i gwarantującą mocne wrażenia- mianowicie archeologię podwodną. Jako że podówczas zaangażowałem się także w rozwijający się burzliwie w latach dziewięćdziesiątych ruch rycerski, który przekształcił się później w ruch rekonstrukcji historycznych- hobby zdeterminowało temat mej pracy magisterskiej, której promotorem stał się jeden z najbardziej znanych bronioznawców polskich- ś.p. prof. dr hab. Andrzej Nowakowski. Praca dotyczyła uzbrojenia przedstawionego na nagrobkach średniowiecznych w Polsce.
Po zakończeniu studiów rozpocząłem pracę w zawodzie archeologa. Początkowo w charakterze dokumentalisty w ekipach prowadzących archeologiczne badania ratownicze poprzedzające budowę autostrady A1 (stanowiska z okresu wpływów rzymskich w Powodowie pod Łodzią). W sezonach letnich uczestniczyłem w archeologicznych wykopaliskach podwodnych na stanowiskach archeologicznych na Ostrowie Lednickim czy w Płotelach (Platelai) na Litwie.
Poza sezonem archeologicznym doskonaliłem swe umiejętności w rodzinnym zakładzie jubilerskim. Moje prace (głównie rzeźby wykonane z bursztynu i srebra) znajdują się obecnie w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Rosji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.
W roku 2004 po uzyskaniu odpowiedniego przeszkolenia pracowałem jako saper przy rozminowaniu terenów toruńskiego poligonu przewidzianych pod inwestycje miejskie dla prywatnych firm saperskich Exsplosive i Nuclear.
Od 2006 roku brałem udział w kolejnych ekspedycjach (2006, 2007 i 2011) pod kierownictwem prof. Andrzeja Koli do Bykowni na Ukrainie, gdzie prowadzone były prace archeologiczno- ekshumacyjne na zlecenie Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Dzięki nabytej w ciągu wielu lat praktyki w posługiwaniu się wykrywaczem metali odnalazłem pierwsze mogiły kryjące szczątki polskich oficerów a zarazem przyczyniłem się do uznania Bykowni za kolejny Cmentarz Katyński.
W tymże roku podczas pracy w charakterze inspektora nadzoru archeologicznego przy budowie pierwszego etapu autostrady Amber 1 w miejscowości Nowe Marzy odnalazłem świetnie zachowane relikty młyna wodnego z pierwszej połowy XIV wieku.
W 2008 roku także pod dyrekcją prof. dr hab. Andrzeja Koli brałem udział w wykopaliskach archeologiczno- ekshumacyjnych na Białorusi w mieście Kobryń- gdzie nasza ekspedycja odkryła mogiłę kryjącą szczątki 13 żołnierzy polskich poległych w walkach z Niemcami 17 i 18 września 1939 roku (w roku 2013 w Biuletynie ROPWiM „Przeszłość i Pamięć” ukazał się mój artykuł będący analizą odnalezionych przy szczątkach elementów uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania wojskowego) i w miejscowości Podziemienie, gdzie zakopano zwłoki Polaków pomordowanych przez dywersantów z NKWD we wrześniu 1939 roku. Również w 2008 roku na terenie Litwy nasza ekspedycja w poszukiwaniu zwłok dowódcy batalionu AK ps. „Krysia”, który zginął w zasadzce NKWD, dokonała eksploracji studni ośmiometrowej głębokości, kryjącej szczątki trzech nieznanych mężczyzn.
W 2009 roku powołany zostałem przez Ministerstwo Kultury do przeprowadzenia poszukiwań insygniów królewskich ukrytych w czasach II Wojny w wileńskiej bazylice archikatedralnej. W tymże roku zostałem kierownikiem nadzoru archeologicznego przy budowie obwodnicy Serocka, gdzie odnalazłem zakopany w ziemi magazyn amunicji z czasów II Wojny Światowej.
W 2010 roku zostałem powołany jako specjalista przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku do odnalezienia zwłok kobiety rzekomo zamordowanej w okolicach miejscowości Pogódki. W tymże roku jako inspektor nadzoru archeologicznego przy budowie III etapu autostrady Amber 1 odkryłem stanowisko wotywne w obrębie stanowiska archeologicznego Bodzia II pod Włocławkiem.
W 2011 roku oprócz udziału w pracach pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Koli w Bykowni zostałem kierownikiem prac ekshumacyjno- archeologicznych w okolicach wsi Sokół na Ukrainie prowadzonych na zlecenie ROPWiM. Prace te przyniosły odnalezienie trzech grobów masowych kryjących szczątki Polaków zamordowanych przez UPA latem 1943 roku (popularnonaukowy artykuł mojego autorstwa traktujący o tych wykopaliskach ukazał się w 2011 roku w czasopiśmie Inne Oblicza Historii). W tym samym roku przy współpracy z antropologiem dr Andrzejem Florkowskim dokonałem identyfikacji i ekshumacji szczątków biskupa Teodorowicza na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
W roku 2012 przy współpracy z antropologiem dr Iwoną Teul zidentyfikowałem i podjąłem z grobowca na Cmentarzu janowskim we Lwowie szczątki Konstantego Wolnego, marszałka sejmu śląskiego. Ekshumacja była związana z ustanowieniem przez sejm RP roku 2012 rokiem Konstantego Wolnego.
Od 2011 roku współpracowałem z red. Adamem Sikorskim przy realizacji programów z cyklu „Było nie minęło” dla TVP, gdzie jestem kierownikiem prowadzonych przez ekipę telewizyjną prac poszukiwawczo- archeologicznych. W ciągu tej współpracy brałem udział w wydobywaniu szczątków samolotu Łoś rozbitego pod Warszawą we wrześniu 1939 roku, badałem krypty kościoła farnego w Chełmnie, eksplorowałem relikty schronu bojowego pozycji obronnej Wizna, pomagałem w konserwacji zabytków odnalezionych w mogile kpt. Raginisa (dowódcy obrony Wizny), ekshumowałem radzieckich żołnierzy poległych latem 1944 roku pod Krubkami- Górkami.
Aktywnie uczestniczę w tzw. ruchu rekonstrukcji historycznych- odtwarzam sylwetkę żołnierza 1 SBS spod Arnhem, żołnierza piechoty radzieckiej z 1943 roku oraz żołnierza z pułku piechoty II RP doby Wojny Obronnej 1939 roku. Kolekcjonuję militaria z czasów I i II Wojny Światowej, specjalizując się w odznaczeniach niemieckich i ekwipunku wojskowym polskim, niemieckim i radzieckim.
Od 2013 do 2021 roku byłem prowadzącym i redaktorem programu „Poszukiwacze Historii” emitowanym na kanale tematycznym Polsat Play. Uczestniczyłem w realizacji ponad 150 odcinków tego serialu, będąc zarówno prowadzącym, redaktorem jak i scenarzystą tego serialu.
Od 2020 roku prowadzę swój kanał na YT a także jestem członkiem zespołu, prowadzącego badania archeologiczne na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.