Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Zakład Narodowy im. Ossolińskich w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyOssolineum założył w 1817 zatroskany o przyszłość pozbawionej niepodległości Rzeczpospolitej bibliofil Józef Maksymilian hrabia Ossoliński. W 1823 roku dołączył do niego kolekcjoner sztuki Henryk książę Lubomirski. W Ossolineum powstało w ten sposób obok biblioteki Muzeum Lubomirskich. W roku 2023 świętowaliśmy jego dwusetlecie.
Dzięki zaangażowaniu potomków Lubomirskiego i hojności licznych darczyńców Ossolineum rozwijało się i wzbogacało o kolejne cenne obiekty. Stało się skarbnicą polskiej kultury. Rozwój Muzeum Lubomirskich został brutalnie przerwany podczas II wojny światowej – w roku 1940 okupanci sowieccy zlikwidowali muzeum, a jego zbiory rozproszyli w innych placówkach. Po wojnie we Wrocławiu odtworzone zostały tylko Biblioteka Ossolineum i Wydawnictwo Ossolineum.
Dawniej klasztor szpitalników z czerwoną gwiazdą, dziś siedziba Ossolineum we Wrocławiu
(fot. Andrzej Niedźwiecki)
Trafiło tu jednak jedynie 30% przedwojennych zbiorów ossolińskich, przede wszystkim bibliotecznych. Ze zbiorów muzealnych do nowej wrocławskiej siedziby Biblioteki Ossolineum trafiły głównie dzieła na papierze (grafiki i rysunki) oraz numizmaty. W czasach komunistycznych Ossolineum podporządkowano Polskiej Akademii Nauk. Dopiero w 1995 roku Ossolineum odzyskało status niezależnej fundacji, która działa na podstawie odrębnej ustawy. W roku 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej dodał do celów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich prowadzenie Muzeum Książąt Lubomirskich. Prowadzimy już prace nad budową nowej siedziby. Będzie to pierwszy po wojnie obiekt muzealny we Wrocławiu zaprojektowany w celach wystawienniczych.
Projekt nowej siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich (pracownia WXCA Sp. z o.o. z Warszawy)
Zbiory muzeum to przede wszystkim jedna z większych w Polsce kolekcja numizmatów i zbiory dzieł na papierze – grafik, rysunków, ekslibrisów i fotografii. Ponieważ do Wrocławia po wojnie trafiło jedynie 2% przedwojennych ossolińskich zbiorów sztuki, prosimy Was o wsparcie w odbudowie kolekcji sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.
Więcej o Muzeum Książąt Lubomirskich na stronie internetowej.
Słuchaj Zakład Narodowy im. Ossolińskich w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Zakład Narodowy im. Ossolińskich już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.