Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Zakład Narodowy im. Ossolińskich w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyOssolineum założył w 1817 zatroskany o przyszłość pozbawionej niepodległości Rzeczpospolitej bibliofil Józef Maksymilian hrabia Ossoliński. W 1823 roku dołączył do niego kolekcjoner sztuki Henryk książę Lubomirski. W Ossolineum powstało w ten sposób obok biblioteki Muzeum Lubomirskich. W roku 2023 świętowaliśmy jego dwusetlecie.
Dzięki zaangażowaniu potomków Lubomirskiego i hojności licznych darczyńców Ossolineum rozwijało się i wzbogacało o kolejne cenne obiekty. Stało się skarbnicą polskiej kultury. Rozwój Muzeum Lubomirskich został brutalnie przerwany podczas II wojny światowej – w roku 1940 okupanci sowieccy zlikwidowali muzeum, a jego zbiory rozproszyli w innych placówkach. Po wojnie we Wrocławiu odtworzone zostały tylko Biblioteka Ossolineum i Wydawnictwo Ossolineum.
Dawniej klasztor szpitalników z czerwoną gwiazdą, dziś siedziba Ossolineum we Wrocławiu
(fot. Andrzej Niedźwiecki)
Trafiło tu jednak jedynie 30% przedwojennych zbiorów ossolińskich, przede wszystkim bibliotecznych. Ze zbiorów muzealnych do nowej wrocławskiej siedziby Biblioteki Ossolineum trafiły głównie dzieła na papierze (grafiki i rysunki) oraz numizmaty. W czasach komunistycznych Ossolineum podporządkowano Polskiej Akademii Nauk. Dopiero w 1995 roku Ossolineum odzyskało status niezależnej fundacji, która działa na podstawie odrębnej ustawy. W roku 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej dodał do celów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich prowadzenie Muzeum Książąt Lubomirskich. Prowadzimy już prace nad budową nowej siedziby. Inwestycja rozpocznie się w roku 2024 i planowana jest na trzy lata. Będzie to pierwszy po wojnie obiekt muzealny we Wrocławiu zaprojektowany w celach wystawienniczych.
Projekt nowej siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich (pracownia WXCA Sp. z o.o. z Warszawy)
Zbiory muzeum to przede wszystkim jedna z większych w Polsce kolekcja numizmatów i zbiory dzieł na papierze – grafik, rysunków, ekslibrisów i fotografii. Ponieważ do Wrocławia po wojnie trafiło jedynie 2% przedwojennych ossolińskich zbiorów sztuki, prosimy Was o wsparcie w odbudowie kolekcji sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.
Więcej o Muzeum Książąt Lubomirskich na stronie internetowej.
Słuchaj Zakład Narodowy im. Ossolińskich w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Zakład Narodowy im. Ossolińskich już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.