Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 27.03.2019
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 1129
Liczba Patronów: 864
Cześć
Nazywam się Witold Szwedkowski, zazieleniam miasta. Od dziecka bywałem niegrzeczny, ściślej mówiąc - nieposłuszny. Do tego jeszcze wymyślałem, wydziwiałem, szukałem co by tu zrobić inaczej, ciekawiej i jak mi się zdawało, lepiej. Bez pytania o zgodę zacząłem sadzić rośliny. Sadziłem tam gdzie ich brakowało, tam gdzie powołane do tego służby zapomniały o nasadzeniach następczych.
Od 2005 roku uprawiam partyzantkę. Realizuję akcje bezpośrednie, inspiruję, jak robić to "z głową", integruję środowisko ogrodników miejskich. Dzięki temu przeprowadziliśmy niejedną cichą akcją i niejedną pokazówkę. Bombardowaliśmy kulami bokashi, obsadziliśmy drzewkami rynek w paru miastach, wystawialiśmy znicze na pieńkach wyciętych drzew, obsadzaliśmy dzikie miejsca parkingowe drzewami, uzupełnialiśmy drzewostan u ujścia Wilgi do Wisły, uruchomiliśmy roślinne schronisko...
Miejska Partyzantka Ogrodnicza, a co to takiego?
Guerilla gardening to nieformalny, światowy ruch obywatelski skupiający osoby samodzielnie gospodarujące terenami zieleni w mieście.
Pewnym wyróżnikiem rodzimego ogrodnictwa partyzanckiego jest Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych, który zainicjowałem w roku 2017, a który co roku 16 maja, daje ludziom dużo radości. Było o tym w mediach tu i tu i tu i tu i... jeszcze w paru innych miejscach. Nie będę wyręczał wujka Googla.
Marta Anna Zabłocka wiosną 2021 przeprowadziła dla Kwartalnika Przekrój jak dotąd najobszerniejszy i poruszający najwięcej wątków wywiad o Miejskiej Partyzantce Ogrodniczej:
(pol.) https://przekroj.pl/spoleczenstwo/bierz-lopate-i-kop-witold-szwedkowski
(eng.) https://przekroj.pl/en/society/bierz-lopate-i-kop-witold-szwedkowski
Jeśli trafiliście tu nie wiedząc o profilu na Facebook, to zapraszam, tam jest wszystko na bieżąco: Miejska Partyzantka Ogrodnicza.
Schronisko dla niechcianych roślin
Z tęsknoty za zielenią w czasie zimy jesienią 2010 roku powstało Schronisko dla niechcianych roślin. Inicjatywa, w której działanie zaangażowanych jest obecnie kilkanaście osób, funkcjonuje w całej Polsce. Założyłem grupy "Wymienię, oddam roślinę...", na których kilkadziesiąt tysięcy osób wymienia się roślinami i radami. Dużo wytężonej pracy, a i tak wszystkie rośliny trafiają do potrzebujących za darmo. Dziennikarze pisali o tym w paru miejscach, w Gazecie Wyborczej, w tygodniku Polityka, w serwisie NOIZZ.
Byłem współzałożycielem kilku ogrodów społecznościowych - Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie - prowadzę prelekcje na temat znaczenia ogrodnictwa społecznego, przybliżam to pojęcie zainteresowanym, staram się informować o ciekawych wydarzeniach we wszystkich ogrodach społecznych, które sobie tego życzą.
Z fascynacji bogactwem natury wkręciłem się w zielarstwo miejskie. Tak, miejskie! Przenikliwie przyjrzał się temu Karol Gruszka w jednym z filmów swojego cyklu Oblicza Metropolii. Mało kto zdaje sobie sprawę ile roślin jadalnych i leczniczych można znaleźć w parkach, zakamarkach, oazach zieleni miast. Lubię o tym opowiadać i czasem skubnąć jakiś owoc w parku. Założyłem dlatego najmłodszy i najmniejszy wśród prowadzonych przeze mnie profilów.
Co będzie dalej?
Pod koniec roku 2017, po dwunastu latach od pierwszego sztychu łopatą, miałem zaszczyt i przyjemność zostać wyróżnionym włączeniem do grona Lokalnych Bohaterów, którzy inspirują innych. To napędza. Dwukrotnie nominowany byłem do tytułu Osobowość Roku, plebiscytu Dziennika Zachodniego. To daje motywację. Dlatego zamierzam działać dalej. Po prostu. Dokładnie według takiego planu, jaki umieściłem w zakładce Cele.
Jeśli doceniasz moją aktywność, zostań Patronką lub Patronem Partyzantki.
Ku chwale zieleni!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
MCHY
Bez drobnych roślin nie ma tych większych. Dziękuję serdecznie za nawet najmniejszą kwotę, która pozwala na ulepszanie naszego otoczenia.
Patroni: 3
Limit: 100
POROSTY
Pojawianie się porostów mówi nam, że w tym miejscu powietrze jest czyste. Pojawienie się Twojej wpłaty, pokazuje, że zależy Ci na tym by podnosic jakość zielonego otoczenia.
Patroni: 4
Limit: 50
PAPROCIE
Są jak dywan w lesie lub starym ogrodzie. Stanowią oparcie i schronienie dla mniejszych zwierząt. Tym samym dla realizacji moich celów jest Twoja wpłata.
Patroni: 2
Limit: 50
ZIOŁA
Są podręczną apteką dla ludzi i zwierząt. Dzięki ich właściwościom możemy funkcjonować w słabszych chwilach. Twoja wpłata pozwala rozwiązywać prozaiczne wyzwania dnia codziennego.
Patroni: 3
Limit: 25
KRZEWY
Bywają ozdobne, miododajne, owocowe, większe i mniejsze, delikatne i zwarte. Są zanikająca formacją roślinną na przydrożach miast. Ich odbudowa jest bardzo ważna dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Patroni: 4
Limit: 20
ZAROŚLA
Takie gęste skupisko krzewów jest przystanią dla ptactwa i punktem do zawieszenia oka. Niektórzy to bardzo cenią.
Patroni: 0
Limit: 15
DRZEWA
Przypominając się słowa Mirona Białoszewskiego: "Drzewo to kultura, miasto to łakoma rzecz". Faktycznie, bez drzew jest łyso, sucho, hałaśliwie i smrodliwie. Wyszczerbione aleje czekają na dendrologiczną odbudowę. W miejsce wyciętych drzew wsadzajmy nowe. Dziękując za Twoją wpłatę, wyślę broszurę o ziołach, linoryt lub oprawiony wiersz wizualny. Nowo nasadzonemu, wskazanemu przez Ciebie drzewu nadam wybrane przez Ciebie imię.
Patroni: 1
Limit: 10
LAS
Jedno z najlepszych miejsc do pracy i do odpoczynku. Najlepsza przestrzeń na spacer i do ukojenia myśli. Źródło wielu dóbr, których nie da się wyprodukować czy zdobyć skąd inąd. Prawdziwy skarbiec...
Trochę nie dowierzam by znalazł się mecenas, który aż tak ceni tereny zieleni. Ale może się mylę. O soba lub instytucja, która zdecyduje się wesprzeć działania Partyzantki taką kwotą - zdobędzie tytuł: "Primus inter pares". Pozostałe szczegóły pozostają do omówienia indywidualnie.
Patroni: 0
Limit: 3
Promowani autorzy
Pomoc