Miejska Partyzantka Ogrodnicza

W Patronite od 27.03.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1129

Liczba Patronów: 864

Zostań Patronem
Kup na prezent
18 patronów
345 miesięcznie
14 720 łącznie
Aktywne zazielenianie miasta - akcje bezpośrednie, dokumentacja inicjatyw mieszkańców, wsparcie dla ogrodów społecznościowych, schronisko dla niechcianych roślin, przybliżanie zjawiska ogrodnictwa obywatelskiego w przestrzeni publicznej i własne muzeum (in spe).

O Autorze

(foto. J.Rzechanek)

Cześć

Nazywam się Witold Szwedkowski, zazieleniam miasta. Od dziecka bywałem niegrzeczny, ściślej mówiąc - nieposłuszny.  Do tego jeszcze wymyślałem, wydziwiałem, szukałem co by tu zrobić inaczej, ciekawiej i jak mi się zdawało, lepiej. Bez pytania o zgodę zacząłem sadzić rośliny. Sadziłem tam gdzie ich brakowało, tam gdzie powołane do tego służby zapomniały o nasadzeniach następczych.

Od 2005 roku uprawiam partyzantkę. Realizuję akcje bezpośrednie, inspiruję, jak robić to "z głową", integruję środowisko ogrodników miejskich. Dzięki temu przeprowadziliśmy niejedną cichą akcją i niejedną pokazówkę. Bombardowaliśmy kulami bokashi, obsadziliśmy drzewkami rynek w paru miastach, wystawialiśmy znicze na pieńkach wyciętych drzew, obsadzaliśmy dzikie miejsca parkingowe drzewami, uzupełnialiśmy drzewostan u ujścia Wilgi do Wisły, uruchomiliśmy roślinne schronisko...

Miejska Partyzantka Ogrodnicza, a co to takiego?

Guerilla gardening to nieformalny, światowy ruch obywatelski skupiający osoby samodzielnie gospodarujące terenami zieleni w mieście.

Pewnym wyróżnikiem rodzimego ogrodnictwa partyzanckiego jest Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych, który zainicjowałem w roku 2017, a który co roku 16 maja, daje ludziom dużo radości. Było o tym w mediach tu i tu i tu i tu i... jeszcze w paru innych miejscach. Nie będę wyręczał wujka Googla. 

Marta Anna Zabłocka wiosną 2021 przeprowadziła dla Kwartalnika Przekrój jak dotąd najobszerniejszy i poruszający najwięcej wątków wywiad o Miejskiej Partyzantce Ogrodniczej: 

(pol.) https://przekroj.pl/spoleczenstwo/bierz-lopate-i-kop-witold-szwedkowski

(eng.) https://przekroj.pl/en/society/bierz-lopate-i-kop-witold-szwedkowski

Jeśli trafiliście tu nie wiedząc o profilu na Facebook, to zapraszam, tam jest wszystko na bieżąco: Miejska Partyzantka Ogrodnicza.

 

Schronisko dla niechcianych roślin

Z tęsknoty za zielenią w czasie zimy jesienią 2010 roku powstało Schronisko dla niechcianych roślin. Inicjatywa, w której działanie zaangażowanych jest obecnie kilkanaście osób, funkcjonuje w całej Polsce. Założyłem grupy "Wymienię, oddam roślinę...", na których kilkadziesiąt tysięcy osób wymienia się roślinami i radami. Dużo wytężonej pracy, a i tak wszystkie rośliny trafiają do potrzebujących za darmo. Dziennikarze pisali o tym w paru miejscach, w Gazecie Wyborczej, w tygodniku Polityka, w serwisie NOIZZ.  

Ogrody społeczne

Byłem współzałożycielem kilku ogrodów społecznościowych - Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie - prowadzę prelekcje na temat znaczenia ogrodnictwa społecznego, przybliżam to pojęcie zainteresowanym, staram się informować o ciekawych wydarzeniach we wszystkich ogrodach społecznych, które sobie tego życzą. 

Zielarstwo miejskie

Z fascynacji bogactwem natury wkręciłem się w zielarstwo miejskie. Tak, miejskie! Przenikliwie przyjrzał się temu Karol Gruszka w jednym z filmów swojego cyklu Oblicza Metropolii.  Mało kto zdaje sobie sprawę ile roślin jadalnych i leczniczych można znaleźć w parkach, zakamarkach, oazach zieleni miast. Lubię o tym opowiadać i czasem skubnąć jakiś owoc w parku. Założyłem dlatego najmłodszy i najmniejszy wśród prowadzonych przeze mnie profilów.

 

Co będzie dalej?

Pod koniec roku 2017, po dwunastu latach od pierwszego sztychu łopatą, miałem zaszczyt i przyjemność zostać wyróżnionym włączeniem do grona Lokalnych Bohaterów, którzy inspirują innych. To napędza. Dwukrotnie nominowany byłem do tytułu Osobowość Roku, plebiscytu Dziennika Zachodniego. To daje motywację. Dlatego zamierzam działać dalej. Po prostu. Dokładnie według takiego planu, jaki umieściłem w zakładce Cele

 

Jeśli doceniasz moją aktywność, zostań Patronką lub Patronem Partyzantki.

Ku chwale zieleni!

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Berenika Ordon
Berenika Ordon
Próg: 25 zł
Aleksandra  Bednarska
Aleksandra Bednarska
Próg: 15 zł
Halina Lewandowska
Halina Lewandowska
Próg: 5 zł
marja piotrowska
marja piotrowska
Próg: 5 zł
Joanna Niewiadomska
Joanna Niewiadomska
Próg: 25 zł
Martyna Michalik
Martyna Michalik
Próg: 25 zł