Bocian biały

Obrazek posta

BOCIAN BIAŁY (Ciconia ciconia)

#portretznatury

Moi najbliżsi sąsiedzi już wrócili zza morza, więc kilka słów o nich. Bo choć bociana znają wszyscy, to jest kilka rzeczy, których możecie o nich nie wiedzieć.

Bociany oczywiście jedzą żaby! Ale te płazy to jedynie część ich menu, które jest bogate również w owady, dżdżownice czy małe ssaki. Nieczęsto chyba o tym myślimy, ale nasz bociek to mięsożerca i część diety dzieli z takimi ptakami, jak uszatki. Ech, nornice i ryjówki nie mają łatwo.

Jeszcze kilkanaście lat temu co czwarty bocian biały na świecie wyprowadzał lęgi w Polsce, a jego globalna populacja wykazywała trend wzrostowy. Wcześniej w zeszłym stuleciu istniały obawy, co do jego przyszłości, a w wielu regionach Europy zniknął. Obecnie 10% populacji europejskiej gniazduje u nas, a jego trend jest niepewny; prawdopodobnie spadkowy. Głównymi powodami tego były i nadal są zmiany w rolnictwie i zanik terenów podmokłych. Obecnie co roku z obawą również patrzymy na ich przelot nad Morzem Śródziemnym, gdzie niestety nadal nielegalnie się na nie poluje.

Gniazdo jest użytkowane przez parę bocianów nawet do kilkunastu lat, a jego wielkość i masa systematycznie wzrasta, osiągając nawet dwa metry wysokości i ważąc pół tony. Nic dziwnego, że walki o nie bywają tak zaciekłe, że mogą skończyć się śmiercią jednego z rywali. Pod koniec lęgu czasem budowane lub zajmowane jest drugie gniazdo, które służy do... relaksu. Mam dwójkę dzieci. Bardzo dobrze je rozumiem. 😂

Przypominam Wam o transmisji na żywo z gniazda, które monitorujemy wraz z projektem Sąsiad Bocian: https://youtu.be/YB9ci1E0iqA.

Jeden (lub dwa) bociany dostaną od nas logger, który pozwoli nam na śledzenie jego poczynań przez cały rok. Trzymamy kciuki za ich szybki powrót!

 

 

Zobacz również

Wypluwki
Raniuszek
Zrób to sam: groundpod

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...