Bocian biały

Darmowy!
1 rok temu Brak komentarzy

BOCIAN BIAŁY (Ciconia ciconia)

#portretznatury

Moi najbliżsi sąsiedzi już wrócili zza morza, więc kilka słów o nich. Bo choć bociana znają wszyscy, to jest kilka rzeczy, których możecie o nich nie wiedzieć.

Bociany oczywiście jedzą żaby! Ale te płazy to jedynie część ich menu, które jest bogate również w owady, dżdżownice czy małe ssaki. Nieczęsto chyba o tym myślimy, ale nasz bociek to mięsożerca i część diety dzieli z takimi ptakami, jak uszatki. Ech, nornice i ryjówki nie mają łatwo.

Jeszcze kilkanaście lat temu co czwarty bocian biały na świecie wyprowadzał lęgi w Polsce, a jego globalna populacja wykazywała trend wzrostowy. Wcześniej w zeszłym stuleciu istniały obawy, co do jego przyszłości, a w wielu regionach Europy zniknął. Obecnie 10% populacji europejskiej gniazduje u nas, a jego trend jest niepewny; prawdopodobnie spadkowy. Głównymi powodami tego były i nadal są zmiany w rolnictwie i zanik terenów podmokłych. Obecnie co roku z obawą również patrzymy na ich przelot nad Morzem Śródziemnym, gdzie niestety nadal nielegalnie się na nie poluje.

Gniazdo jest użytkowane przez parę bocianów nawet do kilkunastu lat, a jego wielkość i masa systematycznie wzrasta, osiągając nawet dwa metry wysokości i ważąc pół tony. Nic dziwnego, że walki o nie bywają tak zaciekłe, że mogą skończyć się śmiercią jednego z rywali. Pod koniec lęgu czasem budowane lub zajmowane jest drugie gniazdo, które służy do... relaksu. Mam dwójkę dzieci. Bardzo dobrze je rozumiem. 😂

Przypominam Wam o transmisji na żywo z gniazda, które monitorujemy wraz z projektem Sąsiad Bocian: https://youtu.be/YB9ci1E0iqA.

Jeden (lub dwa) bociany dostaną od nas logger, który pozwoli nam na śledzenie jego poczynań przez cały rok. Trzymamy kciuki za ich szybki powrót!

 

 

Trwa ładowanie...