To zdjęcie przedstawiające bladą kropkę uwięzioną pomiędzy dwoma elektrodami to pierwsza fotografia, na której możemy zaobserwować pojedynczy atom. Jego autorem jest David Nadlinger z Uniwersytetu w Oxfordzie.
Idea atomu jako niepodzielnej cząsteczki, z której złożona jest cała materia wszechświata, została zaproponowana przez greckiego filozofa Demokryta ok. 450 roku p.n.e. Demokryt zmierzał w dobrym kierunku. Jednak atomy nie są ani stałe, ani niepodzielne. W rzeczywistości cząsteczki atomowe przypominają systemy planetarne, z protonami i neutronami pływającymi w zupie elektronów. Gdyby atom wodoru odpowiadał wielkości Ziemi, proton w jego centrum miałby około dwustu metrów średnicy. Co więcej atom to 99,9999999999996% pusta przestrzeń.
2500 lat temu Budda Gautama nauczał, że cała materia stworzenia składa się z sub-atomowych cząsteczek zwanych kalapami. Cząsteczki te, jak tłumaczył Budda, wchodzą ze sobą w przyczynowo-skutkowe reakcje, a esencję materii stanowi pustka. Buddyjska nauka mówi o tym, że nie można ich zaobserwować zmysłami, natomiast jest to możliwe w stanie głębokiej medytacji określanej słowem Samādhi.
Nasz umysł to naprawdę najlepszy i najbardziej zaawansowany instrument poznania, jaki istnieje. Nauka medytacji to nie ezoteryczna rozrywka dla „uduchowionych osób”, ale instrukcja obsługi najbardziej precyzyjnego mikroskopu na świecie, jakim jest nasz ludzki umysł.
___
Chcesz zostać Szlachetnym Patronem? Sprawdź mnie na Patronite i Poznaj Siebie.
Trwa ładowanie...