Zgodnie z § 14-5 pracodawca jest zobowiązany zawrzeć pisemną umowę zgodnie z § 14-6 .
Macie prawo do pomocy przedstawiciela pracowników lub swojego - w skrócie - dajcie umowę komuś, kto zna się na przepisach. Bywa czasami, że mąż zaufania, zamiast reprezentować pracowników jest po stronie firmy. Można też wysłać umowę do Arbeidstilsynet - inspekcja pracy w Norwegii . Osobiście polecam związki zawodowe.
Nawet jeżeli podpiszecie umowę, która jest niezgodna z prawem to prawo obowiązuje tam gdzie jest ona niezgodna z nim.
Jeżeli umowa ma trwać dłużej niż miesiąc pracodawca ma prawo do wystawienia umowy do miesiąca czasu (maksymalnie). Jeżeli zatrudnienie ma być na krócej niż miesiąc (umowa okresowa/tymczasowa) lub jest to umowa dla pracownika, który ma być wynajmowany to ma być ona sporządzona niezwłocznie.
Moim zdaniem, jeżeli pracownik nie otrzyma niezwłocznie umowy i po jakimś czasie dopiero ją otrzymuje a na umowie jest napisane, że jest to umowa tymczasowa to powinien żądać zmiany umowy na stałą. Jednak może się to wiązać z następującymi problemami:
Bywa tak, że pracodawca nie wystawi umowy nawet po miesiącu. Aby nie dać się oszukać musicie prowadzić dialog z pracodawcą za pomocą SMSów i e-mailów. Jeżeli nie dostajecie podpisanej timelisty to macie tego żądać, jeżeli nie chce podpisać to już możecie być pewni, że coś jest nie tak jak powinno. Wysyłajcie ją elektronicznie. Spisujcie adresy, róbcie zdjęcia. Wszystko, co mogłoby być dowodem na pracę u tego pracodawcy - koniecznie przeczytaj Kilka przykazań, dzięki którym trudniej będzie Cię oszukać w pracy.
Oprócz tego należy powiadomić Inspekcję Pracy + można dodatkowo poprosić o pomoc:
JURK - bezpłatne porady prawne dla kobiet
Jussbuss - to samo co JURK ale dla wszystkich
Caritas Norge – Ressurssenter i Oslo – Caritas
adwokata
związki zawodowe jeżeli się należy
męża zaufania w firmie (nieotrzymanie umowy jest praktycznie niemożliwe w firmach z układem zbiorowym)
Kilka przykazań, dzięki którym trudniej będzie Cię oszukać w pracy.
Trwa ładowanie...