Szanowni Państwo,
tematem #36 "Pełni Literatury" są dwie powieści Johna Maxwella Coetzeego: "Elizabeth Costello" i "Żywoty zwierząt".
Podróże z ekskluzywnymi wykładami, jeden z wyznaczników statusu i prestiżu, to rama konstrukcyjna „Elizabeth Costello”. Podróżuje literacka bohaterka, robił to też autor książki. John Maxwell Coetzee wchodził na mównicę i odczytywał rozdział powieści w którym wybitna australijska pisarka wygłasza wykład. Rozdziały te złożyły się na książkę opublikowaną w roku przyznania autorowi Literackiej Nagrody Nobla, czyli dokładnie dwadzieścia lat temu. Utwór sytuujący się między przejmującym wołaniem o zmianę stosunku do świata i satyrą – na siebie samego (bo Elizabeth Costello to w wielkim stopniu przecież on), intelektualną elitę i formy jej życia, zapewniającego poczucie prestiżu i samozadowolenie.
Część tej powieści ukazała się oddzielnie jako „Żywoty zwierząt”, nawet kilkakrotnie, ostatnio wydana przez @wydawnictwoznakpl w przekładzie Jacka Dehnela. Jest to jej najważniejszy fragment, w którym Coetzee próbuje inaczej zdefiniować humanizm, staje się medium bohaterki przerażonej światem. To jednak tylko część prawdy o tej postaci, prawdy do której zresztą nie dochodzi nawet ona sama, choć dowiaduje się wiele, zwłaszcza w ostatnim, parabolicznym rozdziale tego niezwykłego utworu.
Mam nadzieję, że to wieczorne pełnoliteraturowe spotkanie z Coetzeem będzie dla Państwa ciekawe. Dziękuję za Państwa obecność i życzę miłego odbioru.
Do usłyszenia
Radosław Romaniuk
[John Maxwell Coetzee, Milan 20.07.2022, fot. Isabella De Maddalena]
Trwa ładowanie...