Emma Hayes odeszła od swojego ulubionego ustawienia trójką z tyłu i potwierdziła własną elastyczność stosując w tym sezonie przede wszystkim formację 1-4-2-3-1, choć nadal potrafi płynnie dostosować się do sytuacji. Dlatego jej Chelsea możemy zobaczyć także w kształcie wyjściowym 1-3-4-2-1 lub 1-4-3-3.
Chelsea broni wysoko i agresywnie, a cechą charakterystyczną drużyny jest intensywny pressing na obrońcach rywali z wykorzystaniem całej ofensywnej czwórki z przodu. Przechodząc stopniowo do średniego bloku włączają do pressingu bardzo aktywnych środkowych pomocników, ale podstawą ich obrony w środkowej strefie jest podwajanie w szerokich strefach zmuszając rywali do gry środkiem.
Po przejęciu piłki zwykłym schematem postępowania jest odszukanie w środku pola jednej z dwóch kluczowych zawodniczek, które w zależności od sytuacji na boisku albo rozpoczynają szybki wariant wprowadzenie piłki do tercji ofensywnej (Kirby), albo bardziej cierpliwe rozegranie z głębi (Cuthbert).
Tym niemniej to właśnie ofensywne zawodniczki zespołu są w pierwszej fazie ataku najczęstszym celem bezpośrednich podań z częstym pomijaniem drugiej linii wchodząc w półprzestrzeń, aby odebrać piłkę.
Jeżeli ten manewr się nie powiedzie, drużyna przechodzi do szerokiego ustawienia w drugiej linii ze środkowymi obrońcami, którzy podchodzą wyżej prowadząc piłkę wahadłowym ruchem w ustawieniu 2+3 w bocznych strefach boiska lub 2+4 w centrum.
W bezpośredniej okolicy pola karnego zawodniczki Hayes dostają więcej swobody w przemieszczaniu się, poszukiwaniu kanałów do wejść między obrońców oraz prób indywidualnych dryblingów. Na znaczeniu zyskują wówczas skrzydłowe (Reiten, James), które wychodząc z szerokich przeciążeń szukają możliwości działania bliżej środka boiska. Imponującą różnorodność w ataku oraz nieoczekiwane kąty podań zapewnia im wówczas ustawienie 2-3-5.
Profil Menedżerki oraz taktyka do FM23:
https://tacticof.com/managers/emma-hayes/
Trwa ładowanie...