Poeta bez duszy

Obrazek posta

tryifugihoy

Poeta bez duszy

Uwierzycie (?!), istnieje poeta, który nie wierzy w istnienie DUSZY!
Tak, Rafał Gawin to racjonalista. Wszędzie go pełno, zwłaszcza w Łodzi, ale jeździ i po kraju i kreuje (!?) postać znawcy i wydawcy…
Ok, dosyć złośliwości. Gość Ósemki Holdena pisze m. in takie wiersze:
„Jesteśmy błędem,
który zniszczy ten system od środka”
Lub
„Ludzie o silnym charakterze
muszą zrobić coś niezrozumiałego.
» Ludzie o słabym charakterze
nie sypiają po nocach, kurczowo trzymając się
zmiany, która nie chce przyjść”.
Już wyjaśniam, że pierwszy utwór nowi tytuł „Noc z życia mężczyzny”, a kolejny – „Noc z życia kobiety”.
Ach, te noce w Łodzi. Tamtejszy Dom Literatury mocuje się poezją, prozą i piosenkami… Walka charakterów, w której Gawin wciąż wygrywa pierwsze dźwięki. Czy warto go wysłuchać, czytać? Ależ oczywiście.
Zapraszamy? Czytajcie!

Ósmeka Holdena.

Piszę, czytam, (wydaję i redaguję)… bo:

Nic innego nie umiem robić. A próbowałem, ale na tym etapie życia i pisania wiem, że już nie ma sensu. Mogę nawet mocniej: czuję wewnętrzny imperatyw. Przyjemność, która łączy się z pasją, nawet jeśli ta okazuje się, od czasu do czasu, drogą krzyżową. Nawet jeśli Dom Literatury w Łodzi może przestać istnieć, ale nie zapeszam!

Najlepsze polskie wydawnictwo/a?

Słowo obraz / terytoria, Biuro Literackie i Dom Literatury w Łodzi / Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, traktowane jako jeden podmiot, gdyż bardzo często symbiotycznie splecione. Nie muszę uzasadniać?

Nazwisko tłumacza ma dla mnie znaczenie?!

Zawsze. Tłumacz jest autorem tekstu w nowym języku (zgadzam się z Jerzym Jarniewiczem, nie mam prawa inaczej!). Autor, w pewnym sensie, jest bohaterem przekładu. Kiedyś to rozwinę, żeby było precyzyjniej. Możliwe, że wtedy, gdy sam zajmę się przekładem (co mnie coraz bardziej korci).

Papier czy ebook?

Zdecydowanie i niezmiennie papier. Tym bardziej, teraz gdy mam więcej miejsca na książki. Ale nie tylko dlatego. Książka jest bytem realnym, niewirtualnym; to zasadnicza różnica. Książka zasługuje więc na realne traktowanie.

Polacy nadal czytają niewiele, bo...?

Polacy, z reguły, niewiele rzeczy robią, mało co ich interesuje. Nie mam pojęcia dlaczego, nie rozumiem tego zupełnie. Dziwię się, gdy poznaję wielkości nakładów zwłaszcza książek poetyckich w dużo mniejszych krajach, takich jak Czechy czy Węgry, ale też nie tylko europejskich. Niemniej, na pewnym poziomie świadomości i wtajemniczenia, po prostu się z tym pogodziłem. Nie drążę i robię swoje, również propagując czytanie książek poetyckich tam, gdzie nikt nigdy tego nie robił. Również w bardzo intymnych miejscach i kontekstach (nie mylić z kościołami).

Nowości czy klasyka?

Nowości, ponieważ lubię być na bieżąco i zajmuję się nowościami; a czasem nie mam wyjścia: muszę znać. Często i gęsto. Klasyka, ponieważ lubię nadrabiać zaległości. Nigdy ich nie nadrobię, ale próbuję. Czytam dla przyjemności i w celu znalezienia kształtu dla doświadczeń, które zamierzam wykorzystać we własnych tekstach. Nic więcej.

Moi władcy duszy?

Nie wierzę w istnienie duszy, chyba że to byt, który racjonalnie można utożsamić z umysłem. Ewentualnie umysłem pod wpływem rozszerzających go używek. I po kolei, bez udziału wspomagaczy: Krzysztof Jaworski za całokształt, albowiem obiektywizm. Grzegorz Wróblewski za całokształt, także z uwzględnieniem sztuk wizualnych, albowiem minimalizm. MKE Baczewski za całokształt, albowiem Kasandra idzie przypudrować nosek, zanim jest to modne. Prozaiczki? Natasza Goerke, dopóki pisała prozę, ponieważ postmodernizm jest bazą, bez której niczego nie zbuduję.

Poezja czy kryminał?

Nie czytam kryminałów, chyba że prowadzę na ich temat spotkania. I, chyba że jest to Maciej Kaźmierczak, po starej znajomości. Nie ma więc dla mnie takiej alternatywy. Poezja może konkurować z czymś innym. I, na przykład, z realnym życiem jednak przegrywa. Na szczęście, w moim przypadku, jest ono jeszcze odległe od kryminału.

Rafał Gawin (1984) - polski poeta, krytyk literacki, korektor i redaktor Kwartalnika Artystyczno-Literackiego "Arterie", redaktor serwisu Poezja Polska. Nominowany do nagrody głównej i laureat nagrody publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina – (Wikipedia) oraz:
Wydał m.in. zbiór „Wiersze dla kolegów” i poemat „Jem mięso”. „Twarz” Domu Literatury w Łodzi.

 

tyuiooo

poiuytgf---

Rafał Gawin ÓsemkaHoldena BooksJarkaHoldena rozmowa Ludzie Literatury kwestionariusz POEZJA

Zobacz również

Dla kogo?
W labiryncie skojarzeń
Oddechy żywicy

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...