Szanowni Państwo,
w nieco dłuższym niż zwykle, bo liczącym pięć piątków wrześniu, specjalny odcinek „Pełni Literatury” ukazuje się wyjątkowo w ostatni z nich. Dzięki temu mamy całkiem dosłowną pełnię – właśnie dziś, już jesienną pełnię księżyca. Dzisiejszy odcinek jest specjalny z dwóch jeszcze powodów. To oczywiście odcinek dedykowany Państwu, Patronkom i Patronom, dzięki których wsparciu w serwisie Patronite powstaje trzeci już „sezon” podcastu. Ale ośmielam się zarazem prosić o to, aby zgodzili się Państwo podzielić nim z innymi Słuchaczkami i Słuchaczami. Ze względu na temat tego odcinka chciałbym, aby wyjątkowo był on otwarty i dostępny dla wszystkich, którzy będą mieli ochotę go wysłuchać. Myślę, że zrozumieją Państwo tę decyzję.
Jego tematem jest tekst najnowszy – opublikowany w czerwcu na łamach „Gazety Wyborczej” wiersz Jarosława Mikołajewskiego „Do tych sześciuset, którzy leżą na dnie”. Wiersz aktualny, co trzeba opatrzeć słowem „niestety”, od którego nie mogłem uwolnić się przez całe lato. I ten odcinek jest pewnym świadectwem życia z tym tekstem i problemami, który opisuje. Przekazuję go więc dalej.
„Pełnia Literatury” próbuje zaświadczyć o tym, że literatura działa, słowa wywołują uczucia, pracują w nas, tworzą spojrzenie na rzeczywistość, reakcje, postawy. Nawet jeśli tym uczuciem jest bezsilność, nie jest to ostatnie słowo. Bo z frazy „nic nie warte”, która kończy wiersz Mikołajewskiego jakoś instynktownie, z poczuciem wartości wszystkiego i odpowiedzialności za wszystkich, chce się zapamiętać tylko ostatnie słowo.
Serdecznie dziękuję za Państwa obecność i zapraszam do wysłuchania tej „Pełni” – wyjątkowo dostępnej w aplikacji Patronite Audio oraz w innych aplikacjach podcastowych i streamingowych:
🎧 Spotify 🎧 YouTube 🎧 Google Podcast 🎧 Apple Podcast 🎧 Patronite Audio
Życzę pięknych chwil i dobrej jesieni
Radosław Romaniuk
[Fot. 1 Jason Decaires Taylor „Tratwa Lampedusy”]
Trwa ładowanie...