Młodzież na praktykach w Sercu Miasta

Obrazek posta

W dniach 15-17 kwietnia 2024 gościliśmy w Sercu Miasta młodzież z liceum im. Zuzanny Ginczanki w Warszawie. Co roku szkoła wysyła swoich uczniów na praktyki do organizacji społecznych i tym razem była to nasza fundacja. Bardzo dziękujemy! Edukacja młodych w zakresie przeciwdziałania wykluczeniom jest jednym z ważniejszych działań Serca.

Młodzi uwijali się jak w ulu: porządek w rzeczach dla kobiet w kryzysie, naprawiona drukarka, ogarnięte filmiki i konto na nowym serwisie...
To najlepsza nauka empatii społecznej - bycie wspólnie z osobami w kryzysie, obserwowanie ich z bliska i współuczestniczenie w działaniu. Byliśmy z młodymi na dworcu i warunkach terenowych opowiadaliśmy, jak wygląda codzienność osób doświadczających bezdomności. Tłumaczyliśmy, dlaczego nie wolno nimi gardzić i jak można próbować mądrze pomagać.

Rozmawialiśmy też z młodzieżą o substancjach psychoaktywnych i innych niefajnych rzeczach, które w ich wieku są kuszące i niestety bardzo powszechne, powodując szereg kłopotów, czasem tragedii. Rozmawialiśmy otwarcie, w rozmowach z młodzieżą nie należy ściemniać i pozować. Przy okazji ujawniły się problemy młodych w zakresie dobrej komunikacji ze światem dorosłych. One dotyczą nas wszystkich, bez względu na status społeczny czy ekonomiczny. Czasy są szybkie, wymagające, ale też niestety powierzchowne. Na pogłębioną rozmowę o rozterkach, problemach czy głębokich kryzysach młodzi mogą często liczyć tylko w warunkach terapeutycznuch. To zaś oznacza, że naturalne otoczenie (rodzina, przyjaciele, szkoła) nie do końca lub wcale nie spełnia swoich funkcji w sferze skutecznej, wspierającej komunikacji emocjonalnej.

#SerceMiasta #Białostocka5 #kobietywkryzysie #bezdomnoscitoniewybor

Zobacz również

Codzienność Serca Miasta
One
Grażyna

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...