SPECJALNY PATRONITE (25): Rymkiewicz: „Pastuszek Chełmońskiego (1897)”

Obrazek posta

Szanowni Państwo,

warto zobaczyć „Pastuszka” Chełmońskiego i zobaczyć go tak, jak zrobił to Jarosław Marek Rymkiewicz. A nawet zobaczyć, usłyszeć i wyobrazić sobie jego pośmiertną działalność. Bo jak się Państwo domyślają, znając obsesje poety i jego pasję „nekrografii” (historii umarłych) – ten pastuszek już nie żyje. A świat trwa i Rymkiewicz próbuje dojść, dlaczego. I jaki jest związek między rzeczywistością malowaną przez Chełmońskiego i naszym światem. A że pewnym medium ich przenikania się jest sztuka, zajrzyjmy do obrazu i poza niego.

W eterze wylądował właśnie #25 odcinek specjalny „Pełni Literatury” poświęcony wierszowi „Pastuszek Chełmońskiego (1897)” Jarosława Marka Rymkiewicza. Mogą go Państwo odnaleźć w aplikacji Patronite Audio lub na YouTube - pod tym linkiem:

https://youtu.be/W3nA4ffiqog

Wraz z #13 odcinkiem o tomie „Moje dzieło pośmiertne” tego poety i #3 odcinkiem specjalnym o publikowanych tylko w „Twórczości” „Jedenastu ostatnich oktostychach” – układa się on w rymkiewiczowską pełnoliteraturową trylogię.

A mam nadzieję, że to nie koniec. Pozwala mi w to wierzyć oraz kontynuować przygotowywanie i publikowanie „Pełni Literatury” Państwa wsparcie udzielane podcastowi w serwisie Patronite. Proszę sobie wyobrazić – wszystkich nagranych przeze mnie odcinków jest już przeszło sto (dokładnie: 103). To dzięki Państwu nocna literacka przestrzeń istnieje i możemy się spotykać. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności – i „Pastuszka Chełmońskiego”.

„W skrzypkach – jest czarodziejska siła”… Życzę miłego odsłuchu!

Radosław Romaniuk

Zobacz również

#69 Krall – „Jedenaście”
SPECJALNY PATRONITE (24): Miłosz – „Wiersze ostatnie”
#71 Glück – „Dziki irys”

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...