Dokładne określenie wieku kocięcia to ważna umiejętność, ponieważ pozwoli na ustalenie w jaki sposób należy się nim zajmować, kiedy powinien wkraczać w kolejne etapy życia, oraz ułatwi ustalenie wstępnego terminarza (zawsze należy nastawić się na elastyczność, każde zwierzę rozwija się inaczej) przejścia na stały pokarm oraz szczepień i odrobaczeń.
Pierwszym, podstawowym kryterium oceny wieku kocięcia jest waga, jednak i ta bywa zróżnicowana i nie stanowi ostatecznego wyznacznika wieku, a zaledwie jeden z kilku. Waga kociąt po urodzeniu zaczyna się przeciętnie od 80 gramów i jeśli kocię waży mniej, można przyjąć, iż prawdopodobnie jest wcześniakiem. Okołotygodniowe kocię będzie ważyć między 150 a 250 gramów, a powyżej tej wagi - kocię prawdopodobnie zbliża się do drugiego tygodnia życia. Przed drugim tygodniem życia kocię powinno podwoić swoją wagę porodową.
Podobnie jak w przypadku wagi, ilość przyjmowanego pokarmu może pomóc w ustaleniu wieku zwierzęcia, ale nie będzie o nim bezwzględnie stanowić. Kocięta w pierwszym tygodniu życia przyjmują 2-6 ml co 2 godziny, zaś w drugim tygodniu - 6-10 ml co 2-3 godziny. Wartości te zawsze należy dostosować do zapotrzebowania kociąt.
Pozostałe wyznaczniki wieku obejmują co następuje:
Należy pamiętać, iż zgodne z prawem jest usypianie ślepych miotów, co ma na celu ograniczenie bezdomności wśród kotów, podobnie jak sterylizacja aborcyjna oraz powszechna sterylizacja i kastracja kotów wolnożyjących. Jeśli podejmuje się decyzję o pozostawieniu miotu ślepych kotów przy życiu, należy upewnić się, iż ich docelowi opiekunowie również poddadzą je zabiegowi kastracji (usunięcia gonad płciowych u obu płci) w celu zapobiegnięcia dalszemu rozmnożeniu.
Trwa ładowanie...