Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Powszechnego Czytania w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyFundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, który od lat jest na niepokojąco niskim poziomie – w świetle licznych światowych badań stanowi to niebezpieczeństwo dla przyszłej konkurencyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Czytanie likwiduje przepaści wynikające z pochodzenia socjoekonomicznego. Czytanie dla przyjemności niweluje różnice statusowe – bo buduje kompetencje przyszłości.
Naszą ZASADĄ jest wyrównywanie szans wszystkich obywateli na udaną przyszłość.
Jeśli sprawimy, że dziś dzieci zaczną więcej czytać – jutro Polska będzie miała lepszych naukowców, inżynierów, biznesmenów i artystów.
Naszym MARZENIEM jest właśnie taka Polska – z nauką, przemysłem, biznesem i sztuką na najwyższym poziomie.
Czytanie = lepsze wyniki w nauce = lepsze wykształcenie = lepsza praca = lepsza płaca = większy portfel zakupowy + wysoko rozwinięta gospodarka.
Naszym CELEM jest Polska innowacyjna, nowoczesna i silna.
Pomysłodawczynią i współzałożycielką FPC jest Maria Deskur, wieloletnia szefowa wydawnictwa Egmont, autorka pomysłu i współtwórczyni sukcesu brandu „Basia”. Inicjatorka słynnej serii „Czytam sobie”, ekspertka ds. badań nad wpływem czytania na rozwój i metodologii upowszechniania czytania, szefowa wydawnictwa Słowne.
Dziś Polacy czytają 2x mniej niż Czesi, Niemcy, Francuzi czy Anglicy.
Jak to zmienić? To jest właśnie nasza misja.
DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA
- Akcja Książka Na Receptę pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji i Ministerstwa Kultury.
- Ratownicy czytelnictwa, to parasolowy program skierowany do nauczycieli-ekspertów w dziedzinie upowszechniania czytania. Uruchomiony jesienią 2021, stawia sobie za cel stworzenie silnego środowiska pro-czytelniczego w polskich szkołach.
- #TerazCzasNaCzytanie - kampania, którą odpowiedzieliśmy na początek pandemii i zamknięcie dzieci w domach wiosną 2020 roku.
Uruchomiliśmy wolontariat #młodzidzieciom, w którym nastolatki czytały książki dla młodszych
Jesienią 2020 roku, przy drugim lockdownie, wznowiliśmy działania, by znowu pomóc rodzicom pamiętać, że ekran w nadmiarze jest dla dzieci niedobry!
Więcej tu: https://fpc.org.pl/podsumowanie-dzialan-w-pandemii/
- Supermoc książek - pierwszy w Polsce poradnik upowszechniania czytania.
Opublikowaliśmy go dzięki współpracy z Miastami literatury UNESCO- Krakowem i Wrocławiem, Fundacją Olgi Tokarczuk i Polską Izbą Książki.
Co udało nam się zrobić? Mamy na koncie:
2 nagrody
2 uniwersytety współpracujące
8 instytucji ministerialnych
20 fundacji współpracujących liczni eksperci i ambasadorowie wspierający
Czego na razie nie mamy?
Pieniędzy na dalszy rozwój naszych projektów.
Upowszechnienie czytania w Polsce, gdzie obecnie niewiele ponad 10% dorosłych czyta regularnie, jest zadaniem trudnym i wielowątkowym. Jednocześnie – od tego, jak sobie poradzimy z tym tematem, zależy nasza przyszłość. Dlatego działajmy wspólnie! Dlatego - warto nas wspierać!
Dla naszych Patronów przygotowaliśmy kilka form podziękowania. Każde wsparcie jest dla nas cenne, tak samo jak budowanie społeczności złożonej z osób, którym los czytelnictwa w Polsce, przyszłość młodych obywateli oraz rozwój społeczeństwa nie jest obojętny!
Chcemy stworzyć społeczność patronów, w której będziemy wymieniać się naszymi przemyśleniami, wspierać w budowaniu codziennych nawyków czytania oraz docierać z książką tam, gdzie jeszcze pojawiają się one zdecydowanie za rzadko!
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Powszechnego Czytania już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.