Avatar użytkownika

Rowerodzielnia

3
patronów
250 
miesięcznie
6 790 
łącznie
3
patronów
250 zł 6 790 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Symboliczne ale ważne wsparcie. Tyle kosztuje jedna linka hamulcowa i na pewno się przyda!
20 zł miesięcznie
Dzięki Tobie będziemy mogli kupić np. oświetlenie do przygotowanego roweru. Starczy też na paliwo, gdy darowany rower trzeba przywieźć od darczyńcy lub naprawiony zawieźć potrzebującemu.
50 zł miesięcznie
Dużo środków wydajemy na części zamienne - piasty, łożyska, przerzutki, kierownice, siodełka, rączki do kierownic, dzwonki itp. Taka kwota często starcza na pokrycie naprawy jednego roweru.
100 zł miesięcznie
Zdarza nam się dostać i naprawić rowery bardzo dobrej jakości. Nasi odbiorcy często nie mają pieniędzy na porządne zapięcia rowerowe, takie jak U-Lock, a rowery ostatnio bardzo często padają łupem złodziei.
400 zł miesięcznie
Będziemy mogli kupić używany rower w dobrym stanie, wyserwisować go i szybko wydać.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Rowerodzielnia w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jesteśmy grupą osób pomagających uchodźcom. Zbieramy rowery, hulajnogi i inne pojazdy, sprawdzamy ich stan oraz naprawiamy, a następnie przekazujemy potrzebującym.

Rowerodzielnia

Nasza żoliborska rowerodzielnia to inicjatywa rozpoczęta w czerwcu 2022 roku przez Jana Mierzejewskiego i Tomka Mielcarza. Postanowiliśmy połączyć nasze moce, czyli rowerowe skille Tomka oraz Jana znajomość ukraińskiego i rosyjskiego. Rowery Tomek remontował na swoim tarasie, zaś Jan odbierał telefony od chętnych i wydawał przygotowane maszyny.

Po pewnym czasie dołączyli do nas Wojtek Górnaś i zajął się logistyką, czyli przywożeniem i rozwożeniem rowerów, oraz Przemek Inczewski i Adrian Socho, którzy zajęli się naprawami. W ten sposób udało nam się przygotować i rozdać kilkadziesiąt rowerów i hulajnóg. Za naszą pracę oczekiwaliśmy „zapłaty” jedynie w formie zdjęcia dziecka na rowerze, po to aby pokazać je darczyńcom oraz w miarę możliwości wykorzystywać do promocji naszej akcji.

A promocja jest nam niezbędna, bowiem rowerów bardzo brakuje. Owszem, zdarza nam się otrzymać rowery gotowe oraz prawie gotowe jazdy, jednak w większości dostajemy egzemplarze wymagające sporych napraw bądź nadające się tylko na części. Brakuje najbardziej rowerów większych – dla mam oraz nastolatków. Jak dotąd akcję prowadzimy w swoim wolnym od pracy czasie i wkładamy w nią własne środki. Największym ograniczeniem, oprócz wspomnianego braku rowerów, jest brak pieniędzy na części, bo ekipa naprawiaczy trzyma wysoki standard. Chcielibyśmy również wydawać rowery wyposażone w oświetlenie oraz zapięcia. Rowerzystom przydałyby się także kaski.

Na szczęście od dwóch miesięcy możemy bezpłatnie korzystać z pomieszczenia w Instytucie Chemii Przemysłowej przy ul. Rydygiera 8, gdzie rozłożyliśmy nasz warsztat. Szkoda byłoby zmarnować taki potencjał, jednak w tej chwili jesteśmy w stanie remontować i wydawać góra 2–3 rowery tygodniowo. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do Stasia Chełkowskiego, aby rozkręcić naszą akcję.

No i oto jesteśmy. Na poniższych zdjęciach przedstawiamy Jana i jego Peugeot Jamaica, na którym śmiga już od czerwca. To jest ten uśmiech, który sprawia, że nam się chce.

 

Przy okazji wspomnimy, że na naprawę Jamaiki zeszło 5 godzin pracy plus 300 zł na części. Oprócz pomocy finansowej i materialnej zapraszamy też do współpracy osoby, które umiałyby zająć się naprawami rowerów. Dotychczas o Rowerodzielni informowaliśmy za pośrednictwem naszych prywatnych kanałów. Nie wiemy za bardzo, ile dokładnie rowerów od nas wyszło, bo zwyczajnie nie mieliśmy czasu ich liczyć – na pewno było to co najmniej 40 rowerów i 20 hulajnóg. Oto kilka postów:

https://www.facebook.com/jan.mierzejewski/posts/pfbid0hMRSfAuUgF97gDPaKQoXbKxbzkFVpa7NjHd8dRsyF3VhHjsy7T5Wh6ohgRxe1auTl

https://www.facebook.com/jan.mierzejewski/posts/pfbid0M5ZHSHKAmBQ7eBoyyDARd1qJAqHi9RqWnyABhVQJtGoMvda9t3fEbQq8Fkp5CQJbl

https://www.facebook.com/MJN.Zoliborz/photos/a.1480488522203625/3122437424675385/

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10223651775787992&set=a.1040507418487

https://www.facebook.com/jan.mierzejewski/posts/pfbid0qbDXs5Wa8tDhLhvLquio5kiHH81cRF1QrVjWqmptosyf3UC1Tjh27UqKcfeBeSyxl

Masz niepotrzebny rower? Nie jesteś pewien/pewna, czy jest w dobrym stanie, ale chcesz go przekazać? Skontaktuj się z nami!

Na koniec przedstawiamy Ksenię i jej kopenhaską damkę, sprezentowaną nam przez mieszkankę Żoliborza.

Był to jeden z rowerów "prawie gotowych do jazdy", tzn. miał zepsutą przerzutkę ale wymagał ok. 2h smarowania, regulacji hamulców i wymiany dętek. Jednak był dobrze zakonserwowany i oddaliśmy go na najsztywniejszym przełożeniu, bo koszt naprawy przerzutki przewyższał nasze możliwości finansowe oraz wartośc roweru.

 

 

 

Cele Autora

Podstawowe potrzeby
  • 2 000 zł miesięcznie
  • 1 750 zł brakuje
12%
Potrzebujemy pieniędzy na części zamienne do otrzymywanych rowerów - 800 zł
Jeździmy po rowery po całym mieście, jak również trzeba czasem zawieźć te gotowe - 200 zł
Chcemy wydawać rowery z porządnymi zapięciami i oświetleniem. Przydałoby się też móc rozdawać dzieciom kaski - 500 zł
Chcemy w miarę możliwości kupować i remontować używane rowery, ponieważ brakuje nam darczyńców - 500 zł

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Rowerodzielnia już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Olga Legosz
Olga Legosz
100 zł
Bartosz Łepecki
Bartosz Łepecki
50 zł
Anonimowy patron
100 zł
Adrian Liszewski
Adrian Liszewski
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.