Rowerodzielnia

W Patronite od 17.11.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1136

Liczba Patronów: 1495

Zostań Patronem
Kup na prezent
7 patronów
345 miesięcznie
1 925 łącznie
Jesteśmy grupą osób pomagających uchodźcom. Zbieramy rowery, hulajnogi i inne pojazdy, sprawdzamy ich stan oraz naprawiamy, a następnie przekazujemy potrzebującym.

O Autorze

Rowerodzielnia

Nasza żoliborska rowerodzielnia to inicjatywa rozpoczęta w czerwcu 2022 roku przez Jana Mierzejewskiego i Tomka Mielcarza. Postanowiliśmy połączyć nasze moce, czyli rowerowe skille Tomka oraz Jana znajomość ukraińskiego i rosyjskiego. Rowery Tomek remontował na swoim tarasie, zaś Jan odbierał telefony od chętnych i wydawał przygotowane maszyny.

Po pewnym czasie dołączyli do nas Wojtek Górnaś i zajął się logistyką, czyli przywożeniem i rozwożeniem rowerów, oraz Przemek Inczewski i Adrian Socho, którzy zajęli się naprawami. W ten sposób udało nam się przygotować i rozdać kilkadziesiąt rowerów i hulajnóg. Za naszą pracę oczekiwaliśmy „zapłaty” jedynie w formie zdjęcia dziecka na rowerze, po to aby pokazać je darczyńcom oraz w miarę możliwości wykorzystywać do promocji naszej akcji.

A promocja jest nam niezbędna, bowiem rowerów bardzo brakuje. Owszem, zdarza nam się otrzymać rowery gotowe oraz prawie gotowe jazdy, jednak w większości dostajemy egzemplarze wymagające sporych napraw bądź nadające się tylko na części. Brakuje najbardziej rowerów większych – dla mam oraz nastolatków. Jak dotąd akcję prowadzimy w swoim wolnym od pracy czasie i wkładamy w nią własne środki. Największym ograniczeniem, oprócz wspomnianego braku rowerów, jest brak pieniędzy na części, bo ekipa naprawiaczy trzyma wysoki standard. Chcielibyśmy również wydawać rowery wyposażone w oświetlenie oraz zapięcia. Rowerzystom przydałyby się także kaski.

Na szczęście od dwóch miesięcy możemy bezpłatnie korzystać z pomieszczenia w Instytucie Chemii Przemysłowej przy ul. Rydygiera 8, gdzie rozłożyliśmy nasz warsztat. Szkoda byłoby zmarnować taki potencjał, jednak w tej chwili jesteśmy w stanie remontować i wydawać góra 2–3 rowery tygodniowo. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do Stasia Chełkowskiego, aby rozkręcić naszą akcję.

No i oto jesteśmy. Na poniższych zdjęciach przedstawiamy Jana i jego Peugeot Jamaica, na którym śmiga już od czerwca. To jest ten uśmiech, który sprawia, że nam się chce.

 

Przy okazji wspomnimy, że na naprawę Jamaiki zeszło 5 godzin pracy plus 300 zł na części. Oprócz pomocy finansowej i materialnej zapraszamy też do współpracy osoby, które umiałyby zająć się naprawami rowerów. Dotychczas o Rowerodzielni informowaliśmy za pośrednictwem naszych prywatnych kanałów. Nie wiemy za bardzo, ile dokładnie rowerów od nas wyszło, bo zwyczajnie nie mieliśmy czasu ich liczyć – na pewno było to co najmniej 40 rowerów i 20 hulajnóg. Oto kilka postów:

https://www.facebook.com/jan.mierzejewski/posts/pfbid0hMRSfAuUgF97gDPaKQoXbKxbzkFVpa7NjHd8dRsyF3VhHjsy7T5Wh6ohgRxe1auTl

https://www.facebook.com/jan.mierzejewski/posts/pfbid0M5ZHSHKAmBQ7eBoyyDARd1qJAqHi9RqWnyABhVQJtGoMvda9t3fEbQq8Fkp5CQJbl

https://www.facebook.com/MJN.Zoliborz/photos/a.1480488522203625/3122437424675385/

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10223651775787992&set=a.1040507418487

https://www.facebook.com/jan.mierzejewski/posts/pfbid0qbDXs5Wa8tDhLhvLquio5kiHH81cRF1QrVjWqmptosyf3UC1Tjh27UqKcfeBeSyxl

Masz niepotrzebny rower? Nie jesteś pewien/pewna, czy jest w dobrym stanie, ale chcesz go przekazać? Skontaktuj się z nami!

Na koniec przedstawiamy Ksenię i jej kopenhaską damkę, sprezentowaną nam przez mieszkankę Żoliborza.

Był to jeden z rowerów "prawie gotowych do jazdy", tzn. miał zepsutą przerzutkę ale wymagał ok. 2h smarowania, regulacji hamulców i wymiany dętek. Jednak był dobrze zakonserwowany i oddaliśmy go na najsztywniejszym przełożeniu, bo koszt naprawy przerzutki przewyższał nasze możliwości finansowe oraz wartośc roweru.

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika