Sądecki Włóczykij

W Patronite od 29.09.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1324

Liczba Patronów: 1118

Zostań Patronem
7 patronów
120 miesięcznie
830 łącznie
Wychowany na Sądecczyźnie, lokalny patriota, a z czasem zapalony podróżnik, wędrownik i człowiek niejednej pasji. Lubię pisać o miejscach, gdzie bywam - najczęściej z humorem, emocjami i subiektywnością. Poza Ziemią Sądecką sporym uczuciem darzę również Estonia, w której mieszkałem dłuższy czas.

O Autorze

Nazywam się Kuba Zygmunt. Rocznik '91. Wychowany na Sądecczyźnie. Lach Sądecki. Z wykształcenia geolog, z zamiłowania geograf. Kilka lat pracowałem z dziećmi i młodzieżą w krakowskich i warszawskich NGO. Od pewnego czasu miłośnik Wschodu, od dłuższego – prawdziwy pasjonat Północy. W latach 2016-2017 mieszkałem w czarującym Viljandi, w Estonii. Nieustannie pogłębiam swoją znajomość języka estońskiego, który pokochałem. Kiedyś nieźle zauroczył mnie też rosyjski, więc uczę się go wraz z… łemkowskim.

Kim jestem?

Od ponad 6 lat prowadzę bloga Sądecki Włóczykij, który jest motorem napędowym wszystkich moich działań, podróży i życiowych, nazwijmy to, szaleństw. Niewielka strona z biegiem czasu się rozrosła, a ja wyszedłem do i na ludzi. Opisuję tam dwa ogromne tematy, którymi chyba nikt inny w Polsce nie zajmuje się w takim zestawieniu: Sądecczyzna i Estonia. Ta pierwsza to z miłości, z wychowania, z przechodzenia i obczytania. Ziemia Sądecka to nadal kraina niezgłębiona, wielokulturowa w dawnej historii i na swój sposób dzika. Ta druga to... też z miłości, ale także z zakochania mentalności, języku, krajobrazach tajgi i północnych mokradeł. Estonia, dzięki temu, że w niej dłużej pomieszkiwałem, gra u mnie rolę takiej drugiej Ojczyzny oraz idealnie balansuje z pasją do wszystkiego, co sądeckie. Dzielę się swoimi zainteresowaniami ze światem, aby nie tylko móc wypełnić lukę w Internecie na ten temat, ale również wypromować piękno beskidzkich lasów, galicyjskich miasteczek, jak i północnej tajgi czy drewnianych mieścin na końcu świata. Funkcjonowanie w sieci cieszy tym bardziej, kiedy otrzymuję systematycznie różne pytania od Czytelników i prośby o informacje praktyczne.

Jestem freelancerem. To modne dziś słowo, ale lepszego nie ma na oddanie tego, czym się zajmuję. Piszę na blogu o podróżach i górach. Piszę także na zlecenie - ostatnio najczęściej przewodniki turystyczne dla znanych ogólnopolskich wydawnictw. Poza tym współpracuję z portalem internetowym i radiem łemkowskim LEM.fm (tak, mój głos można usłyszeć w radiu). Natomiast w celu pielęgnowania mojej estońskiej pasji kooperuję z niezależnym serwisem traktującym o bałtyckim regionie pod nazwą Przegląd Bałtycki

Aktualne projekty!

Powiem szczerze, choć różnie to jest odbierane, ale lubię pracować z ludźmi, jakkolwiek ciężka praca by to nie była. W październiku 2020 rozpocząłem nowy projekt turystyczny - Sądecki Przewodnik. Jako miłośnik mojego rodzinnego regionu chciałbym zaprosić Was na spacery tematyczne po Starym i Nowym Sączu. Miasta niby znane, ale trochę „takie przystanki w drodze w Beskidy czy do uzdrowisk. Chciałbym odczarować ten stereotyp, że w Nowym Sączu to dobre są tylko ciucholandy, a do Starego Sącza (vel Bryjowa) to tylko jechać po to, by odhaczyć Ołtarz Papieski. 

Więcej o projekcie możecie przeczytać na podstronie TUTAJ. O postępach, nowych krokach rozwoju oraz relacje z kolejnych spacerów będą umieszczał na FacebookuInstagramie i, oczywiście, również tutaj. 

PODKAST od stycznia 2021!

Tak. Dobrze widzisz, czytasz, rozumujesz. Ruszyłem z nowym. Powstał w styczniu 2021 roku pierwszy w Polsce podcast o Estonii pod nazwą "Północno-wschodni". Owszem, o tym kraju już u niejednego człowieka z radiowym głosem mogliście posłuchać, ale ten podcast będzie pierwszą audycją niemal w całości poświęconą Estonii - językowi, krajowi, ludziom, przyrodzie. Wspomniałem, że "niemal w całości", bo dla odpoczynku postaram się zaprosić inne głosy do rozmowy oraz czasem będę gawędzić o innych krajach, które znajdują się na tytułowym północnym-wschodzie. :-) 

Podcast jest dostępny m.in. na Youtube, Spotify czy Anchor. Pierwszy odcinek pojawił się 11. stycznia, kolejne będą udostępnianie w co drugi poniedziałek. Miłego słuchania!

Dlaczego Patronite?

Mawiają, że drugi raz nie wchodzi się do tej samej rzeki. Tak, kiedyś istniał profil Sądeckiego Włóczykija na Patronite. Istniał i zniknął. Miejmy nadzieję, że za drugim podejściem - nauczony doświadczeniem i z nieco większą dozą odwagi w mówieniu o sobie - dam radę. 

Ponadto życzliwe głosy podpowiadały mi, bym spróbował takiej formy nawiązywania relacji z Czytelnikami i śledzącymi. 

Marzy mi się, by kiedyś pisać nie tylko pro bono, ale przede wszystkim pro ludzie. :)

I powód chyba najważniejszy: sam jestem patronem jednego z internetowych pisarzy i to bardzo fajne i ciepłe uczucie móc kogoś wspierać, kogo działalność uznajemy za słuszną, wartościową i konstruktywną. Może ktoś poczuje to samo, wspierając mnie :)

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anna Michalczuk
Anna Michalczuk
50 zł jednorazowo
Marta Kisiel
Marta Kisiel
60 zł jednorazowo
Michał Krawczyk
Michał Krawczyk
180 zł jednorazowo
Anonimowy patron
60 zł jednorazowo
mciszczon
mciszczon
120 zł jednorazowo
Anonimowy patron
240 zł jednorazowo