Avatar użytkownika

Skafander Klingerta

0
patronów
0 
miesięcznie
5 175 
łącznie
0
patronów
0 zł 5 175 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Jeśli dołożysz swoją cegiełkę do budżetu, raz w miesiącu będę wysyłać Ci mejla z informacją, na jakich polskich festiwalach można zobaczyć film w kolejnych tygodniach. A gdy trafi już na Youtube (prawdopodobnie w 2022 roku po okresie dystrybucji festiwalowej), wyślę Ci link do filmu przed oficjalną premierą w sieci.
35 zł miesięcznie
Chcesz zobaczyć swoje nazwisko na dużym ekranie? Wszystkie osoby wspierające mnie w tym progu zostaną wymienione w napisach końcowych w gronie darczyńców. Już na zawsze cały świat będzie pamiętać, że „Skafander Klingerta” powstał również dzięki Tobie.
100 zł miesięcznie
Ekskluzywne i podpisane przeze mnie wydanie filmu Blu-ray 4K. Dodatki, wersje robocze, wersje z komentarzem twórców. Dużo super ciekawostek! Płyty będę rozsyłać prawdopodobnie w 2022 roku po okresie dystrybucji festiwalowej. Oprócz tego nazwisko w napisach w gronie darczyńców.
200 zł miesięcznie
Box moich krótkich filmów! Oprócz płyty Blu-ray 4K z filmem „Skanfander Klingerta”, dostaniesz płytę z krótkometrażową komedią „Bezpieczny dystans”, w której grają Eryk Kulm i Michał Milowicz (aktualnie w postprodukcji) oraz wyjątkowo przebogate wydanie DVD z filmem „Wszystko”, na którym znajdziesz aż 5 godzin dodatków! DVD „Wszystko” dostaniesz od razu, a „Skafander Klingerta” i „Bezpieczny dystans” prawdopodobnie w 2022 roku po okresie dystrybucji festiwalowej. Oprócz tego nazwisko w napisach w gronie darczyńców.
500 zł miesięcznie
Zapraszamy na prywatną lekcję z historii nurkowania w warszawskim Muzeum Nurkowania. Opowiemy Ci o skafandrze Klingerta, a przy okazji o produkcji naszego filmu. Dużo anegdot, ciekawostek i materiałów edukacyjnych. To będzie bardzo mile popołudnie! Dostaniesz też książkę o Karlu Klingercie, box z moimi filmami i nazwisko w napisach w gronie darczyńców.
4000 zł miesięcznie
Oficjalnie zostaniesz koproducentem filmu. Twoje nazwisko znajdzie się w napisach obok innych koproducentów, na stronie internetowej, oraz otrzymasz udział w prawach do filmu proporcjonalny do Twojego wkładu finansowego. Na każdym pokazie, na którym będziesz obecna/y, zostaniesz zaproszona/y razem ze mną na scenę. To będzie też Twój film!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Skafander Klingerta w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Krótkometrażowa animacja o wielkim wynalazcy z Wrocławia, który w 1797 roku zbudował pierwszy na świecie skafander do nurkowania. Film jest już prawie gotowy, ale potrzebujemy Waszego wsparcia, żeby go skończyć!

 

OPOWIEŚĆ

Nasz film to opowieść o sześcioletniej córce wielkiego wrocławskiego wynalazcy Karla Klingerta. Rezolutna Bi boi się wody od czasu, gdy jej młodszego brata zabrała powódź. Po tej tragedii jej ojciec zamknął się w sobie i poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Jeśli wynalazek zadziała, Klingerta czeka wielka kariera w Anglii. Ale Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje, chowa się przed nimi pod wodą i nigdy ich nie znajdzie, jeśli wyjadą. Myśli, że skafander to potwór, który zawładnął jej ojcem. Z pomocą Petera, młodego łobuza znad rzeki, stara się go zniszczyć, żeby uratować swoją rodzinę.

Film będzie wkrótce pokazany na Warsaw Animation Film Festiwal i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zachęcam do obejrzenia pierwszych trzech minut naszego filmu w materiale poniżej.

 

MEDIA O FILMIE

W ostatnich dniach informacje o naszym filmie pojawiły się wielu wrocławskich mediach. Zachęcamy do czytania i słuchania:

https://www.wroclaw.pl/film-o-wynalazcy-skafander-klingerta-wroclaw

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,film-o-wroclawianinie-ktory-zbudowal-pierwszy-na-swiecie-skafander-do-nurkowania,wia5-3267-59527.html

https://www.radioram.pl/articles/view/41776/Skafander-Klingerta-mozesz-pomoc-ukonczyc-film-POSLUCHAJ

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/106796/RWK-Animacja-o-skafanderze-Klingerta

https://www.radiorodzina.pl/audycje/skafander-klingerta-film-o-wroclawskim-wynalazcy-skafandra-do-nurkowania/

https://radiogra.pl/skafander-klingerta.html

 

KARL KLINGERT

Żył we Wrocławiu w latach 1760-1828, gdzie ukończył gimnazjum protestanckie im. Świętej Marii Magdaleny i pracował jako nauczyciel fizyki i matematyki, zarówno w tym gimnazjum, jak i w dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej pracy wykonywał modele doświadczalne i instrumenty dla wielu wrocławskich placówek edukacyjnych, w tym dla Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Klingerta szczególnie interesowała termodynamika, mechanika płynów, fizyka stosowana. Przeprowadzał doświadczenia z elektrycznością i powietrzem. Wynalazł między innymi: pompę, która miała uwalniać tlen z wody, zapalniczkę na sprężone powietrze, lampę do prac podwodnych, drabinę i kosz ucieczkowy z pożaru, termometr i kompas dla osób niewidomych, protezę ręki, krzesło do ćwiczeń rehabilitacyjnych, wózek inwalidzki. Jego największym dziełem był zbudowany w 1797 roku pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania, który początkowo miał służyć do oczyszczania dna Odry. Klingert swoimi pracami przyczynił się do rozwoju nurkowania swobodnego uprawianego dziś przez kilkanaście milionów ludzi na świecie.

W roli Karla Klingerta występuje Marcin Dorociński.

Marcin Dorociński jako Karl Klingert

 

ZESPÓŁ

Nazywam się Artur Wyrzykowski, jestem reżyserem i producentem. Nasz film jest prawie gotowy i pracowało przy nim wiele wspaniałych osób. Głównymi autorami strony wizualnej są Marcin Podolec, Kacper Zamarło, Agata Mianowska (Yellow Tapir Films) i Marcin Karolewski (Juice). Scenariusz napisały Agata Koschmieder i Anna Stańko. Muzykę komponuje Łukasz Mrozik. Udźwiękowieniem zajmuje się zespół Juice Sound. Naszymi partnerami są również m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Dolnośląskie Centrum Filmowe, wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i estońskie studio Eesti Joonisfilm. A inicjatorkami całego przedsięwzięcia są nasze koproducentki Karina Kowalska i Justyna Wasiak z warszawskiego Muzeum Nurkowania.

 

WROCŁAW

Wielką wartością naszego filmu jest wierny portret Wrocławia z końca osiemnastego wieku. To pruskie miasto było z każdej strony otoczone wodą i przez to często nawiedzane przez powodzie. W naszym filmie będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądał wtedy Rynek, Ostrów Tumski albo wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Naszym konsultantem historycznym jest Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wrocław pod koniec osiemnastego wieku

Dzięki Karinie Kowalskiej i Justynie Wasiak, Wrocław po latach odkrywa Klingerta. Na bulwarach odrzańskich jest juz pamiątkowa tablica, a kilka lat temu na Wyspie Słodowej odbyło się nurkowanie w replice skafandra. Teraz czas na film! Mamy nadzieję, że „Skafander Klingerta” zainteresuje mieszkańców Dolnego Śląska, którzy będą chcieli zobaczyć film na specjalnych pokazach w Dolnośląskim Centrum Filmowym i Kinie Nowe Horyzonty, połączonych z wykładami na temat historii miasta i jego wielkiego wynalazcy.

Muzeum nurkowania

 

HISTORIA PROJEKTU

Wszystko zaczęło się w 2014 roku, gdy mój tata, który jest taksówkarzem, wiózł Karinę Kowalską z warszawskiego Muzeum Nurkowania. Ona opowiadała mu o swoim marzeniu, by zrobić film o Karlu Klingercie, a on opowiadał jej o swoim synu, który marzy, żeby robić filmy. Dzięki mojemu tacie spotkaliśmy się i zaczęliśmy wspólną pracę. W tym samym roku dostaliśmy dotację z PISF na rozwój projektu. Pracowaliśmy nad scenariuszem, testowaliśmy różne techniki plastyczne i szukaliśmy partnerów. Prezentowałem nasz projekt na wielu imprezach branżowych m. in. we francuskim Clermont-Ferrand, w czeskim Trzeboniu i w Brukseli na BSFF. Dzięki temu dało nam się znaleźć estońskiego partnera i nasz film jest polsko-estońską koprodukcją.

SK - pitching

Prace nad animacją zaczęliśmy w lato 2018 roku. Początkowo film miał trwać 16 minut. Jednak po wielu konsultacjach w trakcie produkcji (w tym po badaniu na dzieciach w wieku 6 i 10 lat, na lekcjach mojej mamy) postanowiliśmy wydłużyć naszą opowieść. Teraz film trwa 20 minut i mam przekonanie, że jest dużo lepszy, ale niestety przekroczyliśmy budżet i brakuje nam pieniędzy, żeby go skończyć. 

 

CZŁOWIEK, KTÓRY WYMYŚLIŁ CROWDFUNDING

Wszystko - media

Przynajmniej w Polsce. Przynajmniej tak mówili o mnie w Teleexpressie, Panoramie, DD TVN i wielu innych programach, serwisach i gazetach. Film „Wszystko” z Mateuszem Banasiukiem, Martą Żmudą-Trzebiatowską, Antonim Pawlickim i Michałem Koterskim był pierwszym polskim filmem finansowanym przez zbiórkę na stronie https://wszystko.net. Był rok 2006, w Polsce jeszcze nie było Facebooka i nawet nie każdy z nas miał dostęp do banku przez internet. Mimo tego, dzięki wsparciu wielu osób i wielu mediów, udało mi się przekonać 688 osób, by wsparły mnie kwotą 28 306 zł. Mam nadzieję, że po piętnastu latach uda mi się pobić ten rekord.

„Wszystko” ma już ponad 400 tysięcy wyświetleń na Youtube, ale szczególnie polecam Wam "Making of Wszystko”.

Cele Autora

Rekord filmu „Wszystko” z 2006 roku
  • 28 307 zł
  • 23 132 zł brakuje
18%
Piętnaście lat temu temat mojej zbiórki na film „Wszystko” pojawiał się programach informacyjnych największych telewizji, w audycjach radiowych, portalach internetowych i w prasie i udało mi się zebrać ponad 28 306 złotych. Wtedy mój film był wyjątkowy, bo był pierwszy. Mam nadzieję, że teraz mój film jest wyjątkowy, ponieważ jest wyjątkową opowieścią, którą chcecie zobaczyć. Jeśli uda się tyle zebrać, łatwo i szybko skończę produkcję!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Skafander Klingerta już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Katarzyna Zagól
Katarzyna Zagól
35 zł
Robert Ostiak
Robert Ostiak
10 zł
Iza Bela
Iza Bela
35 zł
Krzysztof Tyszowiecki
Krzysztof Tyszowiecki
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.