Avatar użytkownika

Skatehistoria.pl - Historia Polskiej Deskorolki

1
patron
10 
miesięcznie
580 
łącznie
1
patron
10 zł 580 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Mniej więcej tyle trzeba zapłacić za kilka lasek kleju na gorąco. Niby nic nadzwyczajnego, ale każdy skejt wie, że w sytuacjach awaryjnych, zawsze warto mieć pod ręką “klejpałę”

Dostęp do skatehistoria.pl nic Cię nie kosztuje, ale może akurat treści tam zawarte polubisz na tyle, aby dorzucić swoje 5 zł?

Dziękuję, że doceniasz to co robię!
10 zł miesięcznie
Jeśli decydujesz się na wsparcie z tego progu to znaczy, że faktycznie interesuje Cię ta konkretna treść. Mniej więcej tyle płaci się za pismo deskorolkowe.

Wbijając na spot z najnowszym numerem możesz zawsze liczyć na szacunek i uwagę pozostałych zajawkowiczów.

Dlatego za każdą wpłatę tej wysokości odwdzięczę się autorskim przeglądem dawnej prasy deskorolkowej, który raz w miesiącu wyślę Ci mailem.
20 zł miesięcznie
Chciałeś kupić sobie nowy grip, ale zamiast przecierać buty postanowiłeś przetrzeć niezbadane szlaki historii polskiej deskorolki? Nie ma sprawy! Twoje wsparcie pomoże mi skupić się na dalszym rozwoju strony.

Jeśli podzielisz się ze mną tą kwotą, to ja podzielę się ze światem jakim hojnym patronem jesteś i umieszczę Twoje dane w zakładce “Patroni”.

Dodatkowo otrzymasz autorski przegląd dawnej prasy deskorolkowej
50 zł miesięcznie
Ulala! Twój głód wiedzy mnie zaskakuje! Spróbuję mu sprostać i jeszcze więcej czasu spędzać w bibliotekach i archiwach.

Za Twoją hojność nagrodzę Cię specjalną repliką harcerskiej sprawności “Deskorolkarz”, która w połowie lat 80-tych przyznawana była tym harcerzom, którzy okiełznali jazdę na deskorolce. Czuwaj!

Do tego otrzymasz maila z przeglądem dawnej prasy deskorolkowej oraz wspomnę o Tobie w zakładce “Patroni”.
100 zł miesięcznie
Po prostu brak mi słów. Jeśli wśród czytelników znalazł się ktoś taki jak Ty, to znaczy, że Skatehistoria.pl jest czymś więcej, niż mi się wydaje.

Dlatego jeśli wesprzesz mnie tą kwotą minimum przez 3 miesiące, to będziesz regularnie otrzymywać ode mnie specjalny raport z tego nad czym aktualnie pracuję i co mam w planach. Natomiast jeśli masz ochotę, możesz zaproponować jakiś temat, który postaram się podjąć i zbadać.

Dodatkowo otrzymasz wszystkie niespodzianki z poprzednich progów.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Skatehistoria.pl - Historia Polskiej Deskorolki w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Skatehistoria.pl to serwis prezentujący bogatą tradycję historii polskiej deskorolki

 

Nazywam się Bartek Adamowski, interesuje mnie historia i wszystko co z nią związane, a od 2014 roku za swój cel obrałem promowanie historii polskiego skateboardingu.

Z wykształcenia jestem magistrem ochrony dóbr kultury i naturalnym jest dla mnie dostrzeganie wyjątkowości w rzeczach, które na pozór mogą się wyjątkowymi nie wydawać. Stąd próba stworzenia w sieci miejsca, którego do tej pory brakowało, czyli strony Skatehistoria.pl - w całości poświęconej historii polskiej deskorolki.

W ten prosty sposób staram się kontynuować wieloletni trud redaktorów nieistniejącego już pisma deskorolkowego INFOmagazine, którzy oprócz tematów około skateboardingowych wielokrotnie publikowali artykuły związane z historią polskiej deskorolki. 

Projekt logo: Radek Kotecki

 

Swoje badania oparłem na dziesiątkach godzin spędzonych w bibliotekach, niezliczonych rozmowach, wywiadach i mailach wymienionych ze świadkami wydarzeń, które na przełomie ostatnich ponad czterdziestu lat kształtowały polski skateboarding. Zainspirowało mnie to do tego, aby pisać na tematy, które do tej pory były jeszcze nieznane. Dotarłem do zawodników, którzy zaczynali jeździć w połowie lat 70-tych. Odkryłem historię polskich firm produkujących deskorolki w okresie PRL-u. Wykopałem w starej prasie liczne artykuły i zdjęcia, które świadczą o bogatej tradycji polskiego skatebardingu.


Od chwili startu w 2014 r. projekt Skatehistoria.pl bardzo się rozwinął. Obecnie swoim czytelnikom oferuję:


Osiągnięcia Skatehistoria.pl:

 • wywiad w programie Czwartym Polskiego Radia,

 • cykl konkursów Video dla czytelników Skatehistoria.pl,

 • współpraca z USSR Skateboard Musuem - gdzie przekazałem pamiątki związane z historią polskiej deskorolki,

 • wystawa plenerowa o początkach polskiego skateboardingu podczas Lines Of Bielawa 2019,

 • utworzenie i rozwijanie cyfrowej biblioteki polskich czasopism deskorolkowych.


Dlaczego PATRONITE?

Projekt Skatehistoria.pl od prawie 8 lat prowadzę w czynie społecznym. Od zawsze dbam o to, aby w dobie docierającej do nas masy niepotrzebnych informacji, dostarczać swoim czytelnikom treści najwyższej jakości. Uważam, że bogata tradycja związana z historią polskiej deskorolki zasługuje na to, aby była obecna w świadomości młodych zajawkowiczów kochających skateboarding. Przygotowywanie nowych artykułów i docieranie do niepoznanych dotąd materiałów sprawia mi zwyczajnie ogromną przyjemność i cieszę się, że to co robię spotyka się z tak pozytywnym oddźwiękiem środowiska deskorolkowego w Polsce.

Niestety, pomimo ogromnej chęci, nie mogę poświęcać temu tyle czasu i energii, ile bym chciał. Normalny etat i życie rodzinne w znacznym stopniu ograniczają mi skupienie większej uwagi na wielogodzinny research i przygotowywaniu ciekawych treści. W dodatku utrzymanie strony www, to z roku na rok coraz większy wydatek., który od 2014 r. w całości pokrywam z prywatnych środków.

Dodatkowe źródło finansowania umożliwiłoby mi rezygnację z mniej interesujących zleceń i pozwoliło się skupić na dalszym kontynuowaniu tego co robiłem do tej pory.

Z tego też względu będę niezmiernie wdzięczny jeśli zechcesz wesprzeć moją działalność nawet drobną kwotą. Ja z kolei odwdzięczę się tym, na czym znam się bardzo dobrze, czyli dalszym pisaniu o historii polskiej deskorolki.

Do zobaczenia na deskorolce! :-)

Cele Autora

Modernizacja strony www
 • 2 500 zł
 • 1 920 zł brakuje
23%
Strona skatehistoria.pl powstała w WordPressie w oparciu o szablon, który ma już swoje lata.
Osiągnięcie tego celu pozwoli mi przystosować stronę do obecnych standardów, a jej przeglądanie nie będzie sprawiać problemów zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach przenośnych.
Badania
 • 5 000 zł
 • 4 420 zł brakuje
11%
Tu zaczyna robić się ciekawiej...

Wiele materiałów źródłowych udostępnianych jest wyłącznie odpłatnie. Są to głównie zdjęcia agencji prasowych, których nie można po prostu skopiować.

Dodatkowo wiele materiałów rozsianych jest po archiwach i bibliotekach na terenie całego kraju, aby tam dotrzeć muszę zorganizować sobie urlop i pokryć koszty wyprawy. Nie martwcie się, nie wrócę z pustymi rękoma. :-)

Osiągając ten cel będę w stanie zdobyć archiwalne fotografie i dokumenty, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego!
www.skatehistoria.pl
 • 500 zł
 • Cel osiągnięty!
100%
Nie pozwólmy, aby pierwsza i jedyna do tej pory, strona o historii polskiej deskorolki przestała istnieć. Wasze wsparcie w pierwszej kolejności pozwoli na opłacenie usługi hostingowej oraz przedłużenie domeny o kolejny rok.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Skatehistoria.pl - Historia Polskiej Deskorolki już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Michał Hela Krawczyk
Michał Hela Krawczyk
10 zł
Iwo Z Reprezentuj
Iwo Z Reprezentuj
20 zł
Agata Zgrzebski
Agata Zgrzebski
20 zł
Patryk Kłosowski
Patryk Kłosowski
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.