Skatehistoria.pl - Historia Polskiej Deskorolki

W Patronite od 09.06.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2846

Liczba Patronów: 2986

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
20 miesięcznie
360 łącznie
Skatehistoria.pl to serwis prezentujący bogatą tradycję historii polskiej deskorolki

O Autorze

 

Nazywam się Bartek Adamowski, interesuje mnie historia i wszystko co z nią związane, a od 2014 roku za swój cel obrałem promowanie historii polskiego skateboardingu.

Z wykształcenia jestem magistrem ochrony dóbr kultury i naturalnym jest dla mnie dostrzeganie wyjątkowości w rzeczach, które na pozór mogą się wyjątkowymi nie wydawać. Stąd próba stworzenia w sieci miejsca, którego do tej pory brakowało, czyli strony Skatehistoria.pl - w całości poświęconej historii polskiej deskorolki.

W ten prosty sposób staram się kontynuować wieloletni trud redaktorów nieistniejącego już pisma deskorolkowego INFOmagazine, którzy oprócz tematów około skateboardingowych wielokrotnie publikowali artykuły związane z historią polskiej deskorolki. 

Projekt logo: Radek Kotecki

 

Swoje badania oparłem na dziesiątkach godzin spędzonych w bibliotekach, niezliczonych rozmowach, wywiadach i mailach wymienionych ze świadkami wydarzeń, które na przełomie ostatnich ponad czterdziestu lat kształtowały polski skateboarding. Zainspirowało mnie to do tego, aby pisać na tematy, które do tej pory były jeszcze nieznane. Dotarłem do zawodników, którzy zaczynali jeździć w połowie lat 70-tych. Odkryłem historię polskich firm produkujących deskorolki w okresie PRL-u. Wykopałem w starej prasie liczne artykuły i zdjęcia, które świadczą o bogatej tradycji polskiego skatebardingu.


Od chwili startu w 2014 r. projekt Skatehistoria.pl bardzo się rozwinął. Obecnie swoim czytelnikom oferuję:


Osiągnięcia Skatehistoria.pl:

 • wywiad w programie Czwartym Polskiego Radia,

 • cykl konkursów Video dla czytelników Skatehistoria.pl,

 • współpraca z USSR Skateboard Musuem - gdzie przekazałem pamiątki związane z historią polskiej deskorolki,

 • wystawa plenerowa o początkach polskiego skateboardingu podczas Lines Of Bielawa 2019,

 • utworzenie i rozwijanie cyfrowej biblioteki polskich czasopism deskorolkowych.


Dlaczego PATRONITE?

Projekt Skatehistoria.pl od prawie 8 lat prowadzę w czynie społecznym. Od zawsze dbam o to, aby w dobie docierającej do nas masy niepotrzebnych informacji, dostarczać swoim czytelnikom treści najwyższej jakości. Uważam, że bogata tradycja związana z historią polskiej deskorolki zasługuje na to, aby była obecna w świadomości młodych zajawkowiczów kochających skateboarding. Przygotowywanie nowych artykułów i docieranie do niepoznanych dotąd materiałów sprawia mi zwyczajnie ogromną przyjemność i cieszę się, że to co robię spotyka się z tak pozytywnym oddźwiękiem środowiska deskorolkowego w Polsce.

Niestety, pomimo ogromnej chęci, nie mogę poświęcać temu tyle czasu i energii, ile bym chciał. Normalny etat i życie rodzinne w znacznym stopniu ograniczają mi skupienie większej uwagi na wielogodzinny research i przygotowywaniu ciekawych treści. W dodatku utrzymanie strony www, to z roku na rok coraz większy wydatek., który od 2014 r. w całości pokrywam z prywatnych środków.

Dodatkowe źródło finansowania umożliwiłoby mi rezygnację z mniej interesujących zleceń i pozwoliło się skupić na dalszym kontynuowaniu tego co robiłem do tej pory.

Z tego też względu będę niezmiernie wdzięczny jeśli zechcesz wesprzeć moją działalność nawet drobną kwotą. Ja z kolei odwdzięczę się tym, na czym znam się bardzo dobrze, czyli dalszym pisaniu o historii polskiej deskorolki.

Do zobaczenia na deskorolce! :-)


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Patryk Kłosowski
Patryk Kłosowski
Próg: 20 zł