Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Szarosen w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyGdy byłam dzieckiem, chciałam być wojowniczką. Wywijać wielkim mieczem, by bronić słabszych. Dziś walczę, ale za pomocą rysunków. Rysuję to, co mnie boli. To, co budzi mój sprzeciw. Walczę o to, by ludzie dostrzegli, z jak poważnymi problemami mierzą się na co dzień dzieci i młodzież - z przemocą psychiczną i fizyczną w szkołach i w domach, z depresją, z lękiem, z niezrozumieniem. Z problemami, które są ignorowane i bagatelizowane. Walczę o zmianę w podejściu do wychowania i rozumienia dzieci. Walczę o zmianę w systemie edukacji, który w swojej aktualnej formie jest całkowicie błędny i szkodliwy. Pokazuję, jak bardzo to, czego doświadczamy w dzieciństwie, wpływa na całe nasze życie. Mówię o tym, że okres dzieciństwa wcale nie jest łatwy i często w dorosłości musimy przepracować w sobie niejedną traumę.
W swoich rysunkach nie boję się poruszać tematów trudnych. Mówię o molestowanych kobietach, którym każe się milczeć i które nie znajdują nigdzie pomocy. Mówię o mężczyznach, którzy uczeni są tłumienia w sobie emocji, co często doprowadza do depresji i samobójstw. Mówię o mniejszościach, które nie są akceptowane i tolerowane przez resztę społeczeństwa. A w końcu wyczulam na szkodliwe stereotypy, które choć z pozoru niegroźne, mogą doprowadzić do czyjejś tragedii. Chciałabym choć trochę przyczynić się do tworzenia świata pełnego szacunku i wzajemnego zrozumienia, w którym różnorodność jest czymś pięknym.
Chcę być głosem tych, których nikt nie słyszy. Chcę mówić w imieniu osób nieśmiałych, wrażliwych, zamkniętych w sobie, żyjących w lęku, mierzących się z przemocą, zaburzeniami, chorobami. W imieniu dzieci, które będąc klasowymi ofiarami, nie znajdują wsparcia w nauczycielach. Kobiet, które boją się ujawnić, że są ofiarami przemocy. Ludzi, którzy doświadczają nienawiści tylko ze względu na swoją orientację seksualną czy pochodzenie.
Moją komiksową serię publikuję na fanpagu "Szarosen" od kwietnia 2019. Całość jest również dostępna na Instagramie oraz w galerii Patronita. Przez ten czas moje komiksy były wielokrotnie udostępniane i drukowane przez szkoły i przez gabinety psychologiczne w całej Polsce, wywieszane na korytarzach szkolnych, służyły na spotkaniach z rodzicami, w czasie zajęć z uczniami, w czasie psychoterapii czy na różnych konferencjach. Sam fanpage zebrał około 30 tysięcy obserwujących, a moje konto na Instagramie śledzi 18 tysięcy osób. Wiadomości, które dostawałam przez ostatnie kilka lat, coraz bardziej utwierdzały mnie w przekonaniu, że to, co robię, ma sens. Dlatego wiem już, że będę rysować dalej i rozwijać swoją działalność. W tym celu niedawno zakupiłam iPada, dzięki któremu mogę rysować w każdych warunkach i w każdym miejscu, a moje rysunki znacznie zyskały na jakości. A dzięki pieniądzom z Patronita ukończyłam 1,5-roczną psychoterapię, dzięki której mam więcej siły, by swoją twórczością pomagać innym ludziom.
W marcu 2021 opublikowałam w mediach społecznościowych moje hasło "Kochajcie mnie, mamo i tato" i rysunek spoliczkowanego dziecka z tęczową torbą, który był moją osobistą odpowiedzią na wszechobecne billboardy anti-choice. Pod wpływem Waszych licznych komentarzy napisałam do różnych organizacji z prośbą o pomoc w zorganizowaniu zbiórki na własne billboardy. W dwa dni wpłaciliście ponad pół miliona złotych na billboardy (w sumie pojawiło się 696 billboardów/plakatów w 266 miejscowościach w całej Polsce). Reszta pieniędzy ze zbiórki została przekazana na wsparcie prawne i psychologiczne dla dzieci i młodzieży LGBT+. Równolegle zaczęłam współpracę z Centrum Równości w Krakowie, gdzie przekazałam swoje grafiki na torby, plakaty i wlepki oraz moje oryginalne malunki. Cały dochód również został przeznaczony na wsparcie psychologiczne i prawne dla dzieci i młodzieży LGBT+. O billboardach można przeczytać w wywiadach, których udzieliłam dla Wysokich Obcasów, Gazety Wyborczej, Noizz, Kobieta WP i dla Niepełnosprawnych. Moje billboardy zostały nominowane do nagrody LGBT+ Diamonds Awards w kategorii "inicjatywa roku wspierająca osoby LGBT+", a Noizz wymienił je jako jedną z "dziesięciu akcji dla społeczności LGBT+, które zmieniały rzeczywistość przez ostatni rok".
Jako rysowniczka udzielam się też w wielu innych projektach. W 2018 wydałam komiks Grubas (scenariusz K. Gehrmann), mówiący o tym, z jaką nienawiścią i niechęcią ze strony innych muszą mierzyć się otyłe dzieci. W 2019 opublikowałam komiks Wąsy (scenariusz P. Kicman), ukazujący problem dzieci mierzących się z tematyką śmierci bliskich osób. W 2020 wydałam swoją książeczkę Niejadek, w której piszę o problemie dzieci zmuszanych do jedzenia. (Moje komiksy i książki można nabyć na stronie Gildia.pl oraz w sklepie Róbmy Dobrze.) Również w 2020 stworzyłam komiks Las do antologii "Ostatnie drzewo", z której cały dochód został przekazany na wsparcie ekologii. Udzielam się również w środowisku feministycznym, a moje rysunki ukazały się na stronie Funduszu Feministycznego oraz na stronie Entuzjastek. Jesienią 2020 pod wpływem ogólnopolskich protestów ruszyłam również z komiksową serią Piekło kobiet. W 2021 Wysokie Obcasy zaliczyły mnie do grona 50 Śmiałych 2021. W 2022 stworzyłam książeczkę Tosia i Antek, poruszającą tematykę braku akceptacji dla transpłciowości u dzieci. W 2023 w swoich mediach społecznościowych opublikowałam Gang Queeraków i Gang Różnościaków - ilustracje ukazujące różnorodność naszego społeczeństwa. Pierwsza z nich porusza temat seksualności i płciowości, druga - różnych niepełnosprawności.
W 2021 odbyła się moja pierwsza indywidualna wystawa w warszawskiej księgarni Yatta. W 2022 moje prace znalazły się w warszawskim Muzeum Karykatury razem z Martą Frej, Psimi sucharkami i kilkoma innymi rysowniczkami satyrycznymi na wystawie "Patrzę, czuję rysuję". O wystawie tej miałyśmy okazję opowiedzieć w Dzień Dobry TVN. Również w 2022 miałam okazję wygłosić prelekcję na wydarzeniu organizowanym przez Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie mogłam opowiedzieć o sobie i swojej twórczości uczniom i nauczycielom z różnych polskich szkół. W 2023 w telewizji Gdańsk miałam okazję opowiedzieć na żywo o swojej twórczości, jednocześnie mając okazję dotrzeć ze swoją działalnością do szerszego grona odbiorców. W 2023 z okazji Dnia Dziecka odbyła się wystawa moich komiksów w Bieszczadzkim Domu Kultury.
Od lat działam też jako samorzeczniczka w spektrum autyzmu, które zdiagnozowano u mnie w wieku dorosłym. W 2020 zostałam nominowana do tytułu Człowiek bez barier - Osobowość Internetowa. W latach 2017-2019 tworzyłam serię rysunków satyrycznych Autyzm rysowany, ukazującą absurdy życia codziennego, z jakimi muszą mierzyć się osoby z ASD. Rysunki te wielokrotnie przedstawiane były w czasie prelekcji na konferencjach dotyczących autyzmu w całej Polsce, a w 2023 ukazały się na mojej indywidualnej wystawie w Warsztatach Kultury w Lublinie. Jestem też twórczynią okładki i całej oprawy graficznej pierwszego polskiego zina poświęconego w całości twórczości osób z autyzmem Aspera oraz współautorką książki Pasjonatki, w której ukazał się mój komiks Ada i ASD o kobiecie w spektrum autyzmu. Dodatkowo ilustrowałam też artykuły związane z tą tematyką - na stronie Gazety Wyborczej oraz na portalu Niepełnosprawni. W 2023 wygłosiłam prelekcję w ramach forum dotyczącego dostępności do edukacji dla osób z niepełnosprawnościami w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, a moje ilustracje znalazły się na przypinkach i gadżetach dla studentów. W tym samym roku miałam też okazję opowiedzieć o swoim spektrum autyzmu w programie "7 metrów pod ziemią" oraz w serwisie Noizz.
A na zakończenie - kim jestem? Nazywam się Karolina Szarosen, obecnie mieszkam na obrzeżach Krakowa. Z wykształcenia jestem grafikiem, z zamiłowania i pasji - ilustratorką. W wolnych chwilach pielęgnuję ogródek, chodzę na spacery po lesie i słucham śpiewu ptaków. Moją największą inspiracją jest dzika przyroda, bushcraft, wędrówki długodstansowe, backpacking i nocowanie pod namiotem przy ognisku, a moim największym marzeniem - własny domek w lesie. Najbardziej przełomowym wydarzeniem w moim życiu było samotne przejście Camino de Santiago oraz (dzięki pieniędzom z Patronita) ukończenie 1,5-rocznej psychoterapii. Dziękuję, że jesteście i towarzyszycie mi w mojej twórczości!
Karolina Szarosen
karolina.szarosen @ gmail.com
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.