Dr Daniel Tyborowski - Środowe spotkania z dziejami Ziemi

W Patronite od 01.07.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 629

Liczba Patronów: 720

Zostań Patronem
Kup na prezent
21 patronów
730 miesięcznie
1 605 łącznie
Jestem paleontologiem, geologiem i popularyzatorem nauk o Ziemi. Prowadzę "Środowe spotkania z dziejami Ziemi" - cykl wykładów o tematyce paleontologicznej. Seria ta obejmuje wykłady na żywo, pogadanki w muzeach oraz relacje z wyjazdów terenowych do najciekawszych stanowisk paleontologicznych.

O Autorze

Witajcie Podróżnicy w czasie!

Nazywam się Daniel Tyborowski, jestem paleontologiem i geologiem. Od 2019 roku regularnie popularyzuję te dziedziny nauki w serwisie YouTube.

Moją ulubioną formą popularyzowania nauki są wszelkiego rodzaju wykłady (czy to w formie stacjonarnej, czy on-line), pogadanki i prezentacje. Szczególny nacisk staram się kłaść na kontakt ze słuchaczami, dlatego interakcje z widzem uważam za kluczowe w pracy popularyzatora. Oprócz prowadzenia wykładów popularnonaukowych zajmuję się również pisaniem tekstów o tematyce paleontologicznej/ewolucyjnej oraz odpowiadam za tworzenie wystaw w muzeach przyrodniczych na terenie Polski.

Za moje najważniejsze osiągnięcie popularyzatorskie uważam cykl „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”. Jest to seria popularnonaukowych wykładów o tematyce paleontologicznej, które odbywają się na żywo w serwisie YouTube w środy o godzinie 18.00. Cykl ten wystartował na początku pandemii w 2020 roku, kiedy prowadzenie wykładów stacjonarnych stało się niemożliwe, a ja jako popularyzator musiałem zaadaptować się do nowych warunków. Seria zdobyła na tyle dużą popularność, że trwa do dzisiaj. Każdy wykład składa się z prezentowania przeze mnie danego tematu oraz pytań ze strony widzów, którzy udzielają się na żywo na czacie. Widzowie mogą pisać komentarze w czasie rzeczywistym oraz po zakończeniu prezentacji.

Historia Ziemi i ewolucja życia to zagadnienia niełatwe do popularyzowania z racji na to, że są to kwestie oddalone od naszej rzeczywistości o miliony, a nawet miliardy lat. Dlatego w mojej pracy staram się wykorzystywać spektakularne i widowiskowe zagadnienia takie jak dinozaury, morskie gady, mamuty czy wielkie wymierania, które dotknęły biosferę w celu zapoznania słuchaczy z mniej popularnymi i medialnymi, ale bardzo ważnymi tematami jak np. zmiany klimatu w przeszłości geologicznej czy procesy, które doprowadzają do powstawania skamieniałości. Na wykładzie, który pozornie tyczyć się ma dinozaurów mogę przekazać słuchaczom wiedzę o tym jak działają procesy ewolucyjne i jakim prawom podlega biologia czy geologia. Te spektakularne tematy, nazywane przeze mnie „przyciągaczami uwagi” pełnią kluczową rolę podczas moich działań popularyzatorskich. Słowem, za każdym dinozaurem czy mamutem staram się podkreślić wagę mechanizmów, które rządzą światem przyrody.

W ciągu trwania serii stworzyła się społeczność widzów, którzy każdego tygodnia o stałej porze udzielają się w trakcie wykładu. Widzowie proponują tematy kolejnych spotkań, które ja potem opracowuję na podstawie literatury paleontologicznej i przygotowuję kolejne wykłady. Jednym z założeń cyklu było zerwanie z dotychczasowym stereotypem, według którego wykłady muszą być czymś nudnym i nieciekawym. Staram się pokazać ludziom, że taka forma opowiadania o nauce może być luźna, interesująca, a nawet zabawna.

Zapraszam do wspierania i odkrywania razem ze mną tajemnic wymarłego świata!

Paleontologiczne pozdrowienia!

Daniel Tyborowski 

 

PS. Oto kilka przykładowych wykładów online, stacjonarnych i z terenu:


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika