Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Warsztat Miejski w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyWarsztat działał jako grupa inicjatywna od roku 2016, w roku 2018 został zarejestrowany. Zrealizowaliśmy do tej pory kilkadziesiąt różnorodnych warsztatów, w tym IV edycję festiwalu majsterkowego mejKiNG. Wspieramy także projekty innych organizacji. Łącznie w wydarzeniach Warsztatu uczestniczyło już kilkanaście tysięcy osób, zarówno dzieci i młodzieży jaki i osób dorosłych, głównie mieszkańców Śląska.
W ostatnim, dla wszystkich ciężkim czasie, koordynowaliśmy także akcję pomocową “Śląsk drukuje dla medyków w koronie” 2020, polegającą na druku, montażu i dystrybucji ponad 5 tys. przyłbic ochronnych dla służby zdrowia. Wraz z kilkudziesięcioma wolontariuszami wsparliśmy 107 placówek.
W roku 2020 po kilkudziesięciu miesiącach poszukiwań udało nam się wynająć lokal, który pozwoli na stworzenie docelowej otwartej pracowni (wcześniej korzystaliśmy z ogólnodostępnej pracowni). Jesienią 2020 r. przystąpiliśmy do remontu lokalu wynajmowanego z zasobów Miasta Gliwice na warunkach tożsamych z warunkami innych osób prawnych (czyli płacimy normalnie czynsz i inne opłaty w tym podatek od nieruchomości).
Przestrzeń remontujemy własnymi siłami — czyli siłami członków stowarzyszenia. Lokal wymaga ogromnego nakładu pracy, ponieważ wcześniej mieściła się w nim piekarnia, a przez ostatnie 10 lat nie był użytkowany. Przestrzeń, którą przygotowujemy będzie pełniła funkcję lokalnego makerspace, w której mieszkańcy nie tylko miasta ale i regionu będą mogli skorzystać z narzędzi i maszyn, a także ze zorganizowanych warsztatów w różnych dziedzinach. W czasie remontu z uwagi na epidemię prowadzimy warsztaty online — w formule warsztatów „pudełkowych” w duchu DIY (Do it Yourself) — czyli warsztaty na odległość.
Pracujemy pro bono czyli społecznie. Każde z nas na co dzień pracuje na etacie lub posiada własną działalność. Pracujemy w różnych branżach i zawodach, mamy różny background. Stowarzyszenie tworzą między innymi, animatorzy kultury, nauczyciele, programiści, graficy, elektrycy, z których każdy jest aktywnym konstruktorem i majsterkowiczem. Warsztat to ludzie, których łączy potwierdzona już intuicja, że takie miejsce — makerspace / otwarta pracownia — jest potrzebne wielu osobom, i że warsztat może pełnić wiele funkcji społecznych z pożytkiem dla miasta, a może kiedyś regionu.
Posiadamy doświadczenie w organizowaniu wydarzeń i przedsięwzięć, w tym także działań społecznych, umiejętności pracy w zespołach projektowych oraz własne motywacje.
Mieszkańcy i nasi obserwatorzy wykazują duże zainteresowanie warsztatem stacjonarnym, narzędziami i maszynami, pytają o możliwość skorzystania z nich. W czasie, w którym warsztat się formował zapraszaliśmy mieszkańców do współtworzenia listy narzędzi i maszyn których potrzebują. Podczas otwartych wydarzeń mejsterkowych rozmawialiśmy z odbiorcami, zachęcaliśmy do współtworzenia plansz z ich potrzebami – w ten aktywny sposób skonsultowaliśmy pomysł i możliwość stworzenia warsztatu w formie otwartej pracowni.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.